Verileri gizlemekle suçlanan Çin ilk defa 1000 üzeri ölüm bildirdi

Trump'ın Çin verilerine güvenmiyorum, ölümleri gizliyorlar açıklamasından sonra günlük 3-4 ölüm bildiren Çin bugün Wuhan'da 1290 ölüm bildirdi. Dün ise 0 ölüm bildirmişti.

Aslında bu şekilde verileri gizlediğini doğrulamış oldu. Çin an itibariyle toplam ölüm sayısında Belçika'nın bile gerisinde. Test sayısı ise açıklanmıyor.

1587109336269.png

Aslında akıllı bir ülke bunu yapmaz. Mesela şu an ABD neredeyse trafik kazalarından ölenleri bile virüs ölümü olarak yazacak. Çin'e karşı toplum baskısı yaratmaya çalışıyor. Salgın bittikten sonra Çin'i devirmek için eline fırsat geçti.

Virüsten etkilenen ülkeler Çin'den tazminat talep edebilir diye düşünüyorum çünkü bu virüsün yayılması tamamen Çin hükümeti yüzünden oldu.

Yine yanılmadım :) Almanya Çin'e 130 milyar pound tazminat davası açabilir.

YaInız dünya üIkeIeri bence bu konuda hakIı Çin gözardı ediIebiIecek bir üIke oIsa bırakın tazminat davaIarını dünya birIeşip haritadan siIerdi çünkü bu tarz virüsIerin kaynağı geneIIikIe Çin oIuyor.

Zaten Çin´de sansürcü tek parti rejimi olmasaydı ve veriler şeffaf bir şekilde bütün dünyayla paylaşılsaydı diğer ülkeler çok daha erken önlemlerini alırlardı ve bugün belki de bu durumda olmazdık.

Yeni konular

Geri
Yukarı