VG259QM Gizli OverDrive ve 10Bit Yapma Ayarı

1614195968793.png
1614195997455.png
Ne yapmak istediğinizi söylerseniz yapabileceğim bir şey ise yardımcı olmaya çalışırım.

Ne yapmak istediğinizi söylerseniz yapabileceğim bir şey ise yardımcı olmaya çalışırım.
Ayni monitor de bazilarinda windows da 280(sizin ki gibi) bazilarin da 279,857hz(benim ki gibi) gozukmesi kafami kurcaliyordu monitor de sorun mu var seklinde fakat cruda standart olarak butun ayarlar tipa tip ayni galiba windowsun hz gosterme sekli sistemden-sisteme degisiyor. Bunu kontrol etmek istiyordum, cok yardimci oldunuz tesekkurler.

( ingilizce klavyeye sahip oldugum icin turkce harfleri yazamiyorum kullandigim modlu windowsa da turkce klavye eklenmiyor, ozur dilerim. )

Bir de zahmet olmazsa cruyu indirip resim atabilir misiniz?
Standart olarak 279.xxx ile standart 280.000 arasinda ki farka bakmaya calisiyorum
Sizin sorununuz bende de var çok psikolojimi bozdu bazılarında 280.000 bende 279.857 garantiye vermeyi bile düşündüm arkadaşta 280 ama akıcılıkta fark var mı bilmiyorum ama bazen bende kasma hissi oluyor bu olayla alakası var mı pek bilmiyorum.

Sizin sorununuz bende de var çok psikolojimi bozdu bazılarında 280.000 bende 279.857 garantiye vermeyi bile düşündüm arkadaşta 280 ama akıcılıkta fark var mı bilmiyorum ama bazen bende kasma hissi oluyor bu olayla alakası var mı pek bilmiyorum.
Galiba amd ekran kartlari tam hz gosteriyor (280) nvidialar da kusuratli gozukuyor.
Arkadas tamamen standart cru ayarlarini atti bir fark yok, monitor de her hangi bir problem olmadigi konusunda emin oldum.

Edit, benq xl2546 sahibi arkadasimda da nvidia ekran kartinda 239,760hz olarak gozukuyordu amd ekran kartina gectiginde 240 olarak gozukmustu.

Galiba amd ekran kartlari tam hz gosteriyor (280) nvidialar da kusuratli gozukuyor.
Arkadas tamamen standart cru ayarlarini atti bir fark yok, monitor de her hangi bir problem olmadigi konusunda emin oldum.

Edit, benq xl2546 sahibi arkadasimda da nvidia ekran kartinda 239,760hz olarak gozukuyordu amd ekran kartina gectiginde 240 olarak gozukmustu.
Hmm anladım. Peki arkadaşın xl2546 ile vg259qm arasında csgo akıcılık farkı var mı? Çünkü bunu satıp 2546 ya geçmeyi düşünüyorum.
O tam olarak doğru olmayabilir, birinde daha böyle küsüratli gözüküyordu aramış monitörü garantiye bile yollamış yenisini vermişler galiba bu sefer 280 gözüküyormuş karttan alakası olmayabilir.

Hmm anladım. Peki arkadaşın xl2546 ile vg259qm arasında csgo akıcılık farkı var mı? Çünkü bunu satıp 2546 ya geçmeyi düşünüyorum.

O tam olarak doğru olmayabilir, birinde daha böyle küsüratli gözüküyordu aramış monitörü garantiye bile yollamış yenisini vermişler galiba bu sefer 280 gözüküyormuş karttan alakası olmayabilir.
Monitorun calisma hizini vs hepsini crudan gorebiliyoruz. Arkadasin attigi ile 1e1 bir sorun yok.
Benq ile arasinda hiz olarak abartili bir fark yok ki neredeyse tum xl2546lar 239hz gozukuyor redditte en cok benq hakkinda bu sikayet var.

Monitorun calisma hizini vs hepsini crudan gorebiliyoruz. Arkadasin attigi ile 1e1 bir sorun yok.
Benq ile arasinda hiz olarak abartili bir fark yok ki neredeyse tum xl2546lar 239hz gozukuyor redditte en cok benq hakkinda bu sikayet var.
CRU garanti bozuyor diye gördüm galiba o yüzden ben yüklemiyorum.
CRU uygulamasını özel çözünürlük ayarlamak için kullanabilirsiniz.
İndirmek için; https://www.monitortests.com/download/cru/cru-1.5.1.zip

İkinci kısım 10 Bit yapma ayarı. Orayı da çevirmeye çalışayım. Orijinal konu için tıklayın.
Tavsiye etmem, monitorün fabrika ayarı dışına çıkmış olursunuz. Sorumluluk size ait.

1) CRU uygulamasını açın.

2a) Eğer monitörünüzü 240 Hertz kullanıyorsanız;
Detailed Resolution sekmesi altında aktif monitörünüze tıklayın > Edit > Timing ayarını (Exact reduced*) olarak belirleyin.
* Automatic - LCD Reduced olarak yazıyor ancak programın 1.5 sürüm değişikliğinde yeniden adlandırılmış burayı bu yüzden değiştirdim.

2b) Eğer monitörünüzü 280 Hertz kullanıyorsanız; Extension Blocks sekmesi altında > Edit > Detailed resolutions altında 239.XXX olana tıklayıp > Edit > Timing ayarını (Exact reduced*) olarak belirleyin.
280 Hz'de 10 bit çalıştıramazsınız, ancak 280 Hz 8 bit'ten 240Hz 10 bit'e otomatik olarak geçmek için görünüm ayarlarından 240 Hz'e (OSD'de Overclock'u devre dışı bırakmaya gerek kalmadan) değiştirebilirsiniz.

3) Ayarları yaptıktan sonra yeniden başlatın ya da programla birlikte gelen restart/restart64 uygulamalarını çalıştırın.
Bir şey soracağım. bu 8 bit 10 bit muhabbeti nedir? CS:GO vs oynarken bir fark var mı daha akıcı vs..?

Son düzenleme:
Arkadaslar bende 280hz gozukmuyor neden acaba monitor ayarlarindan 280hz yaptim ama windowsta gozukmuyor bu arada ekran kartim gtx970m ayni zamanda mini display port kullaniyorum hoparlorde gozukmuyor ses alamiyorum yani monitorden

Geri
Yukarı