Video izlerken yüksek CPU kullanımı

Nvidia Ayarlarından hangi uygulamanın hangi GPU'yu kullanacağını seçemiyor muyuz? Bunu seçtikten sonra da uygulamalar kafasına göre dahili GPU'yu kullanabiliyor mu?
Linuxte resmi GPU hızlandırma özelliği yok bu yüzden patchlenmiş Chromium kullanmak gerekiyor.
Ungoogled-Chromium'un farkı nedir?
Chromium'un Google servisleri çıkartılmış hali daha güvenli.

İlginiz ve çözüm önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar, internete erişim sıkıntısı yaşıyorum şuan ondan doalyı ungoogled-chromium deneyemedim. Onun dışındaki önerilerinizden kernel değiştirmeyi, driver değiştirmeyi denedim yine çözmedi.

İnternetim düzeldiğinde kurcalayacağım biraz daha, çözüme ulaşırsam sizi de bilgilendiririm buradan.
Bayağı uğraştım fakat çözemedim, daha sonra direkt olarak arch kurdum belki manjaro'da vardır bir iş diye, ama yok olmuyor.

Bu ekran kartımla çalıştırmak yerine videoyu cpu ile decode ediyor bu yüzden de inanılmaz yük bindiriyor. Bazı videolarda normal seviyelere geliyor çok nadir olsa da ama genelinde 200'ü zorluyor.

OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 5500 (BDW GT2) v: 4.6 Mesa 20.2.3 direct render: Yes

Şu an zaten Nvidia GPU'yu kullanmıyor sistem. Optimus-manager isimli bir paket olacaktı (AUR'da olabilir), bununla Nvidia GPU'yu seçip, durumu değerlendirebilirsin.

Şu an zaten Nvidia GPU'yu kullanmıyor sistem. Optimus-manager isimli bir paket olacaktı, bununla Nvidia GPU'yu seçip, durumu değerlendirebilirsin.
Tamamdır deneyip döneceğim
Arkadaşlar sorunu çözdüm.

Kod:
uname -a
Kod:
yay -S nvidia

Burada bir sürü sürüm gösteriyor, octopi veya pamac ile kurarken bunları seçmek zor oluyordu galiba ben de hep yanlış seçtiğimden daha sonra sistemi açamıyordum.

Burada kernel numaram ile başlayanı seçtim, 390 sürümünü kurdum.

Daha sonra da yine bir diğer arkadaşımızın dediği optimus-manager kurulumu yaptım.

Bunu kurmadan önce de sistemin nvidia ile çalışması için
Kod:
dri_prime=1 uygulama
deniyordum. Bir de bir tane komut vardı hangi ekran kartının çalıştığını gösteren o da nvidia gösteriyordu.

İşte kurulumu yaptıktan sonra nvidiaya geçirdim kontrol ettim sorun çözüldü.

Teşekkürler, eğer beğeni basmayı unuttuğum varsa lütfen bildirsin gördüğüm herkese atmaya çalıştım.

1608481317247.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı