ViewSonic VX2458-C-MHD Netlik Sorunu

bru-ra-hroom

Kilopat
Daha fazla  
Ürünü alalı 1 ay oldu, netlikle ilgili bir sorun olduğunu ilk vakit anlamıştım ama ayarla çözerim diye düşündüm. Bugün bilgisayar başında vakit geçirince göz yanması artık canıma tak etti. Elimde olan IPS panel monitöre baktığımda fark çok açık, beyaz zeminde siyah yazılar sanki titriyormuş gibi bu da yazı ya da dikkat gerektiren işlerde gerçekten çok göz yoruyor. Çift monitör bağlı şuan acaba onun bir etkisi olur mu bilemedim. Windows üstünden Cleartype ayarlarına baktım ama bir çözüm olmadı. Bu ürünü kullanan böyle bir şikayeti olan var mıdır acaba?

ClearType ayarlarını kontrol ettiniz mi? Kablo değiştirip deneyebilirsiniz. Farklı yöntemleri deneyip sonuç aynıysa başka bir bilgisayarda deneyin. Hala devam ediyorsa hemen garantiye gönderip panel değişimi veya ürün değişimi talep ederek sorunu çözebilirsiniz.

Göz yorgunluğu için Mavi Işık Filtresi, Yazılardaki bozukluklar içinse ClearType ayarlarına bakmanız gerekir. Fakat bunları yapmanıza rağmen sonuç sizi tatmin etmediyse, sorun ClearMotive 2 ayarlarında olabilir. Çünkü Viewsonic VA panellerin tepki süresini azaltmak için yazılımsal hızlandırmalar kullanır. Viewsonic'in kullandığı bu yazılımsal hızlandırmalar, bahsettiğiniz titreme sorunlarına yol açabiliyor. Benzer sorunları bende Viewsonic'in VX2363 ekranında yaşamıştım ve bu sorunu, ClearMotive 2 ayarını azaltarak çözmüştüm. VX2363Smlh-w konulan bu VA panellerin tepki süresini hızlandırma ayarları, VX ailesinin 144hz en üst modeli olan VX2458-C-MHD'de mutlaka eklemişlerdir. Çünkü başka türlü VA panelde 1ms veremezler. Ancak o modelde ClearMotive 2 ayarını arttırıp, azaltma seçeneği VX2458-C-MHD'nin ayarlarında açık mı bilmiyorum. Eğer sizin kullandığınız 144hz modelde ClearMotive 2 özelliği açıksa, Yanıt Verme Zamanı olarak geçer. Bu ayarı görürseniz yanıt verme süresini düşürmeyi deneyin. Örneğin benim 75hz VX2363 ekranımda Ultra hızlı seçiliydi onu Standarta alıp kullanarak, titreme sorunlarını çözmüştüm.

ClearMotive özelliği, VX2458'in özelliklerinde yazmıyor. Eğer VX2458'in ClearMotive ayarı yoksa, benzer sorunu yaşayanları yanlış yönlendirmek istemem. Bu yüzden iletimi aşağıdaki şekilde değiştirirseniz sevinirim.

Göz yorgunluğunu azaltmak için Mavi Işık Filtresine, Yazılardaki bozuklukları gidermek için ClearType ayarlarına bakmanız gerekir. Eğer bu ayarları yapmanıza rağmen sorunu çözemezseniz teknik servisle iletişime geçip sonucu burada bizimle paylaşın. VX2458'i çoğu kişiye önermiştim, kronik bir sorunu varsa, bilmemiz iyi olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
ClearType'ı defalarca kontrol ettim hatta açtım kapattım ama sonuç değişmedi. Yanıt Verme Zamanı kısmını Standart'a çektim Düşük Giriş Gecikmesini kapattım ama halen gözle görülür bir iyileşme yok. Daha önce hiç VA panel kullanmadığım için acaba VA panelin normali mi budur. Yoksa monitörde mi bir sorun var işin açıkçası anlayamıyorum. Elimde bir kıyas kriteri yok, tek yapabildiğim daha önce hiç böyle bir sıkıntı yaşatmayan diğer monitörle karşılaştırmak.

Merhaba, ben de yaklaşık 10 gün önce Samsung C24FG73 aldım. Dediğinize benzer bir durum bu cihazda da mevcut. Aynı şekilde AOC C24G1 ve MSI MAG241C modellerinde de bu durumdan şikâyet edenler var. Kavisli monitörlerin piksel yapısıyla ilgili bir durum olduğu söyleniyor. Yani yazılımla, ayarlarla vs. kısmen bir iyileşme sağlanabilir ama sorun daha çok donanımsal olduğu için ips gibi olacağını sanmıyorum. Bende yazıların keskinliğinden çok, fonda bir sıkıntı var gibi geliyor. Özellikle beyaz boş bir sayfa açtığımda, sanki ekran nemlenmiş, az bir miktar sıvı püskürtülmüş gibi bir bulanıklık var. O yüzden de beyaz üzerine siyah yazılarda özellikle göz yorucu oluyor. Ama oyunlarda ya da filmlerde herhangi bir sıkıntı yaratmıyor bu. Ölçek ayarlarından yazıları biraz büyütebilirsiniz. Windows'un orijinal yazı fontunu da daha okunabilir bir şeyle değiştirebilirsiniz. Curved monitor blurry text, ya da model ismi text quality vs. diye aratırsanız yabancı forumlarda da birçok konu var.

Kesinlikle tam olarak derdimi anlatmışsınız, dediğiniz gibi oyunlarda ya da filmde bir dert yaratmıyor. Ancak tarayıcı üstünde biraz dolaşıp yazılara baktığınızda o göz yorgunluğunu hissedebiliyorsunuz. İşin kötü tarafı 24 inç olduğundan kavisli ekran olması çok bir şey katmıyor ama bunun dezavantajını yaşıyoruz. Dediğiniz şekillerde araştırırım çok teşekkürler.

Rica ederim. Söylediğiniz gibi 1800R 24inç olunca kavis pek fark yaratmıyor. Bu modellerin olayı daha çok hem oyunlarda performanslı çalışsın hem de renkleri berbat olmasın. Ips panellerin düşük input lag ve tepki süresine sahip modelleri çok pahalı. Tn panellerde ise renklerin çok kötü çıkma ihtimali olduğundan va paneller daha cazip geliyor. Va panele sahip olup kavisli olmayan model var mı bilemiyorum, ben denk gelmedim sanırım.

C24FG73 modelini araştırırken bu forumda da çok övgü gördüm ancak yazı probleminden bahsettim birkaç mesajımda, cevap alamadım. Bu mesajımla uplamış olayım konuyu tekrar, belki farklı öneriler gelir.

Hocam biraz hortlatmış gibi oluyorum ama bendede aynı monitör var ve aynı sorunu yaşıyorum özellikle oyunlarda, sorunu çözdünüz mü?

Geri
Yukarı