ViewSonic XG2530 vs BenQ XL2540

SelçukTuran

Decapat
Yer
İstanbul
Lütfen yardımcı olur musunuz?
  • ViewSonic XG2530 24.5" 1ms 240Hz
  • BenQ XL2540 24" 1ms 240Hz
İki üründen birini almak istiyorum. Viewsonic fiyat çok uygun. Ben HP Omen 144 1ms kullanıyorum. Benim kullandığım monitör Viewsonic'den daha pahalı, çok kararsız kaldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Viewsonic'in fiyatı uygun dediğinize göre bir çıkarım yaparak çok para harcamak istemediğiniz kanaatine vardım. Özellikle şu piyasada fiyatı makbulünü almak daha iyi olacaktır. İki ürün de pişman etmez.

144 HZ ile 240 HZ i kullandığında gözün hiç bir farkı algılamacak.120 ile 144 algıladığın fark 144 ile 240 arasında yok.Geçme sebebini merak ettim doğrusu.144 üstü bana göre boşa giden para. Ek olarak bende Viewsonic xg3202 modelini kullanıyorum.Malzeme kalitesi olsun görüntü kalitesi olsun cidden çok iyi. Viewsonic'i tavsiye ederim.

144 HZ ile 240 HZ i kullandığında gözün hiç bir farkı algılamacak.120 ile 144 algıladığın fark 144 ile 240 arasında yok.Geçme sebebini merak ettim doğrusu.144 üstü bana göre boşa giden para. Ek olarak bende Viewsonic xg3202 modelini kullanıyorum.Malzeme kalitesi olsun görüntü kalitesi olsun cidden çok iyi. Viewsonic'i tavsiye ederim.

Öncelikle herkesin gözü bir değil. 60 HZ den 144 HZ' e geçişteki farkın belirginliği 144'ten 240'a geçtiğinde aynı şekilde olmasını beklememesi gerek. Fakat E-Spor oyuncularının 240 Hz için yorumlarını dinlediğinde/okuduğunda oyunlarında fark yarattığını görebilirsin. O yüzden konu sahibi arkadaşa bir fark algılayamayacaksın demen öznel bir çıkarım, doğru bulmuyorum.

60 Hz üzerinden 144 Hz'e çıkınca farkın biraz daha belli olması normal fakat bu 240'a çıkınca anlaşılmayacağı anlamına gelmiyor çünkü o bile fark ediyor gerçekten. Fark her ne olursa olsun hissediliyor. İki model arasında hangisi dersen BenQ önereceğim fakat renk ayarları konusunda biraz uğraşırsın, ayarı kaçarsa biraz uğraştırıyor. XL2540 yerine XL2546 modelini alabiliyorsan onu tavsiye ederim DyAC diye Gsync ve Freesync muadili bir özellik barındırıyor.

Öncelikle herkesin gözü bir değil. 60 HZ den 144 HZ' e geçişteki farkın belirginliği 144'ten 240'a geçtiğinde aynı şekilde olmasını beklememesi gerek. Fakat E-Spor oyuncularının 240 Hz için yorumlarını dinlediğinde/okuduğunda oyunlarında fark yarattığını görebilirsin. O yüzden konu sahibi arkadaşa bir fark algılayamayacaksın demen öznel bir çıkarım, doğru bulmuyorum.

Öznel olabilir, fakat bir çok insanın görmediğini çok forumda araştırdım. Çünkü ben de 240 alacaktım.Bunun için önce sormak gerek ''240 fps alabilen ekran kartın var mı?'' diye. Bu da 1080 ti'a denk geliyor.1080 Ti olan adam merak ediyorum 1920x1080 monitör alır mı?Hadi fps için aldı diyelim. Gsync'siz monitör alır mı?

Öznel olabilir, fakat bir çok insanın görmediğini çok forumda araştırdım. Çünkü ben de 240 alacaktım.Bunun için önce sormak gerek ''240 fps alabilen ekran kartın var mı?'' diye. Bu da 1080 ti'a denk geliyor.1080 Ti olan adam merak ediyorum 1920x1080 monitör alır mı?Hadi fps için aldı diyelim. Gsync'siz monitör alır mı?
240 Hz bir monitörü 240 fps almak için almıyorsun zaten satın alma amacın bu olmamalı. Oyunlarda 120 fps ve üzerine çıktığın zaman bu akıcılıktan faydalanabiliyorsun. Eğer zaten böyle bir şey olmuş olsaydı ekran ölçekleme üzerine olan teknolojiler vs. kullanılmazdı. 1080 Ti'da bu arada 240 fps vermez 1080p çözünürlükte verimini düşük kullanıyor. Monitörün Gsync'li olup olmaması tamamen tercih meselesi kişiden kişiye değişebilen bir durum için net konuşulmamalı.

240 Hz'e şu an sadece E-Spor düzeyinde CS GO, Overwatch ve Dota 2 oyunlarında ulaşabilirsin. FPS shooter oldukları için CS GO ve Overwatch' da fark yaratır. Yani 240 Hz olayı E-Spor'daki rekabet için. Onun dışında 144 Hz nasıl 1080p'de zamanla standart olmaya başladıysa bir süre sonra da 4K için aynı şeyi söyleyeceğiz. Fakat gerçek şu ki zengin ve güçlü görsellere sahip hiçbir oyunda 240 Hz almamız için bir sebep görmüyorum.

Edit: Gerçek şu ki derken bu benim kişisel fikrim tabi ki.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı