Virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlayabilirim?

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Demek istediğim nerelere bakmam gerek nelere dikkat etmem gerekiyor. MSConfig, başlangıç ayarlarına bakıyorum bir de startup programlarına daha sonra çalışan hizmetlerin çoğuna bir göz gezdiriyorum, bilmediğimi aratıyorum.

Bunun gibi başlıca neler yapmam gerek? Belki burada siber güvenlik alanından uzman biri varsa bana yol gösterebilir mi?
Burada ki amacım daha çok siber güvenlik alanında bilgi kazanmak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Demek istediğim nerelere bakmam gerek nelere dikkat etmem gerekiyor. MSConfig, başlangıç ayarlarına bakıyorum bir de startup programlarına daha sonra çalışan hizmetlerin çoğuna bir göz gezdiriyorum, bilmediğimi aratıyorum.

Bunun gibi başlıca neler yapmam gerek? Belki burada siber güvenlik alanından uzman biri varsa bana yol gösterebilir mi?
Burada ki amacım daha çok siber güvenlik alanında bilgi kazanmak.

1 virüs bulaşacak bir şey yaptın mı?
2 kendiliğinden bulaşmaz.
3 görev yöneticindende kontrol edebilirsin bilmediğin programı aratarak veya da dosya konumuna bakarak virüs mü değil mi diye bakabilirsin.
4 antivirüs indirebilirsin.

Her virüs bilgisayarı kastırmaz, hatta kendini gram fark ettirmeden uzun süre bilgisayarınızda kalabilecek tonla virüs var piyasada. Malwarebytes ve Kaspersky ile taratabilirsiniz. Tam tarama öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı