Virüs bulaşması sonrası nasıl bir yol izlenmeli?

Geçenlerde başıma geldi...
Cihaz korumasız ve eski bir sistem. Bu nedenle anti-virüs yazılım mevcut değil. Nasıl bulaştığı bilinmez, USB belleği sisteme takar takmaz aniden belleğin içeresine herhangi bir anlama gelmeyen isimler ile dosya oluşturmaya başladı. Detaylı arama yapınca klasörler içinde, aynı isimli dosyaların da sistem klasörlerinin içeresine kopyalandığını fark ettim.

Hiçbir anti-virüs yazılım yüklemeden, USB belleğin dosya sistemini NTFS olarak belirledim. Daha sonra format kurulum ekranına gittim (Bu işlemi ise boş bir DVD içeresine sistem ISO dosyası yazarak hazırladım. Eğer USB bellek ile deneseydim, onun içeresine de bulaşabilirdi. En azından normal CD veya DVD'ler tek seferlik kullanılıyor. Yani yazım işlemi sonrası tekrar dosya aktaramıyorsun).

ISO dosyası farklı bir PC'de DVD'e yazıldı.

Kurulum ekranında "Gelişmiş" bölümünden hem HDD hem de USB belleği tamamen sildim. Daha sonra HDD tekrar oluşturdum ve sistem kurmaya devam ettim. Sistem açıldıktan sonra "Disk Yönetimi" bölümünden de USB belleği tekrar aktif hale getirdim.

Yani başına bu tarz durum gelen ama daha sonra anti-virüs yükleyen ve sistem tamamen temizlendi uyarısı alıp yine de güvenemeyen yada USB belleği acaba nasıl kurtarabilirim diyen olursa bu tarz bir işlem uygulayabilir. :D

Ben teşekkür ederim, sonrasında gelişmeleri aktarırsan sevinirim.
dostum merhaba
kaspersky dediğin gibi yükledim yaklaşık 100k dosya taradı ve trojan virüs buldu sistem belleğinde bir hata verdi ss almak için lightshot adlı ss alma ugulamsında ss alacaktım kiiii 50 60 tane hata verdi alamadım sonra yeniden başlattı pcyi hiçbir sorunum düzelmedi pazartesi kesinlikle format attırcam pcye sence kesinlikle düzelirmi
kaspersky dan 100k ya ya yakın dosya taradı trojan virüs buldu yeniden başlatmamı istedi klavyeden ss bazen alamıyorum lightshot adlı ss programından ss alacaktım 50 60 tane hata verdi baya bi kafayı yedi pc yeniden başlattı ve herhangi bir sorun düzelmedi herşey aynı benim başıma geldi umarım başka kimsenin başına gelmez ne diyim.

Dostum merhaba.
Kaspersky dediğin gibi yükledim yaklaşık 100k dosya taradı ve trojan virüs buldu sistem belleğinde bir hata verdi SS almak için LightShot adlı SS alma ugulamsında SS alacaktım kiiii 50 60 tane hata verdi alamadım sonra yeniden başlattı PC'yi hiçbir sorunum düzelmedi pazartesi kesinlikle format attırcam PC'ye sence kesinlikle düzelir mi?
Kaspersky'dan 100k ya ya yakın dosya taradı trojan virüs buldu yeniden başlatmamı istedi klavyeden SS bazen alamıyorum LightShot adlı SS programından SS alacaktım 50 60 tane hata verdi bayağı bir kafayı yedi PC yeniden başlattı ve herhangi bir sorun düzelmedi her şey aynı benim başıma geldi umarım başka kimsenin başına gelmez ne deyim.

Sana da merhaba dostum. Öncelikle geçmiş olsun. Format atmak daha sağlıklı olabilir fakat Kaspersky virüs bulduysa ve yeniden başlatmanı istediyse bir şeyler yapmıştır diye düşünüyorum. Tekrar taratma yapabilir misin?

Sana da merhaba dostum. Öncelikle geçmiş olsun. Format atmak daha sağlıklı olabilir fakat Kaspersky virüs bulduysa ve yeniden başlatmanı istediyse bir şeyler yapmıştır diye düşünüyorum. Tekrar taratma yapabilir misin?
saat 5:10 bu sefer de günaydın 😁
burdan tam tarama demi aynısı gibi
Screenshot_2.png

Screenshot_4.png
dostum durum bu ama belirttiğim sorunlar hala devam etmekte

Saat 5:10 bu sefer de günaydın 😁
Buradan tam tarama değil mi aynısı gibi.
Eki Görüntüle 850296

Eki Görüntüle 850304dostum durum bu ama belirttiğim sorunlar hala devam etmekte.

İyi akşamlar :). Tarama durduruldu yazıyor orada sanırım yanlış görmüyorsam. Kaspersky kullandım daha önce ve yeniden başlattığımda sorunlar ortadan kalkıyordu. Virüse veya duruma göre değişir sanırım. Kaspersky'ın temizleyemediğine emin olduysan format attır derim :D. Umarım çözersin sorunu.

İyi akşamlar :). Tarama durduruldu yazıyor orada sanırım yanlış görmüyorsam. Kaspersky kullandım daha önce ve yeniden başlattığımda sorunlar ortadan kalkıyordu. Virüse veya duruma göre değişir sanırım. Kaspersky'ın temizleyemediğine emin olduysan format attır derim :D. Umarım çözersin sorunu.
Kendiliğinden bıraktı dostum herşey için teşekkür ediyorum iyi akşamlar.

Geri
Yukarı