Virüs için SSD formatlamak yeterli mi?

Toprakvv

Hectopat
Makaleler
3
Geçen hafta bilgisayarda trojan çıkmıştı bilgisayarımda 2 disk var 1 SSD sistemin kurulu olduğu disk 1 HDD. Tarama yaptım tüm virüsleri SSD de buldu. Bende ne olur ne olmaz format atayım dedim işlerim vardı bu güne denk geldi. Hard diskimin içinde 100 GB'den fazla önemli dosya var bende internetten baktım bir yerde sadece sistemin kurulu olduğu diski formatlarsaniz bile hard diske bulaşan virüs deaktif olur diyordu. Bende SSD'yi formatladim sonra açtım bilgisayarı tam tarama yaptım tekrar. Hard diskte 2 trojan buldu bende temizledim. Şimdi aklıma takılan 2 soru var bu temizlediğim 2 virüs aktif midir deaktif midir, 1 saatte bu virüsler aktif ise SSD'ye sıçramış mıdır?

Ben virüs girdiğine inandığım zaman ayarlardan bilgisayarı sıfırlarım ve gözle görülür bir fark yaşanır bilgisayarda. Bilgisayarı sıfırlamayı deneyebilirsiniz fotoğrafları vs buluta kaydedip. Önemli dosyaları yapabiliyorsanız Drive ve Microsoft buluta atın.

Ben virüs girdiğine inandığım zaman ayarlardan bilgisayarı sıfırlarım ve gözle görülür bir fark yaşanır bilgisayarda. Bilgisayarı sıfırlamayı deneyebilirsiniz fotoğrafları vs buluta kaydedip. Önemli dosyaları yapabiliyorsanız Drive ve Microsoft buluta atın.
Maalesef bilgisayarda yedekleyemiyecegim kadar önemli dosya var. Hocam aslında benim kısaca sormaya çalıştığım şey sistemin kurulu olduğu disk temiz olup hard diskte virüs olursa o virüs aktif olur mu yani çalışır mı?

Yani virüs PC ye USB bellek takınca bulaşıyorsa ki ikisi de farklı depolama cihazları. Muhtemelen birbirleri ile temas halinde olan iki depolama cihazına da bulaşacaktır. Yani demek istediğim USB ayrı bir şey benim SSD ayrı bir şey taktığım gibi PC'nin işi bitiyor ve benim SSD me aktarıyor. Ama bu bir uzman cevabı değil o kadar ciddiye almayın lütfen mantık yürütüyorum. Madem çok dosya var öyle dursun bırakın. Elinize bir gün hard disk geçerse iyi kötü tüm dosyaları ona atarsınız o zaman sıfırlarsınız kendi SSD nizi.

Nerden başımıza bela ettiysek bu virüsü temizledikce yenisi geliyor Allah'ın belasının.
Bir ara okul tahtalarından bir virüs yayılmıştı yazılımsal korona gibi o zamanlar Türkiye'deki her 4 bilgisayarın üçünde vardı. Bu antivürüs programlarını sırayla bir deneyin belki işe yararlar yani bir şey bulurlarsa işe yaramışlar demektir. İndirip geri kaldırın tabi hepsini sırayla.

@CherArslan hocam pc yi güvenli modda nasıl açıyoruz? Sanırım öyle olunca daha iyi temizleniyormuş.
Güvenli mod neden lazım ki? O genelde mavi ekran ya da yeni bir SSD ya da işlemci falan alınca kullanılır. Sıfırlama işlemi normal modda da gayet temizliyor fakat eğer Shift'e basılı tutarak PC yi yeniden başlatırsanız mavi ekranda başlangıç ayaları çıkar oradan devam ederseniz güveli moda geçer. Mavi ekran verdiğinde güvenli mod hayat kurtarır ben overclock yaparken içinden geçmiştim.

Öncelikle zararlı bulaşması durumunda anlık olarak buluta yedek yapmak en büyük hatalardan biri. Otomatik senkronizasyonun açık olduğu cihazlara da seri şekilde zararlı bulaştırıyorsunuz.

HDD'deki zararlının türü önemli. Çeşitli zararlılar kendini çoğaltmaya yönelik davranış gösterirken bazıları da pasif kalabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı