Virüs sonrası yaşanan birkaç sorun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

özgür2

Kilopat
Eğer vaktiniz olursa TV ile bilgisayara bakmanızı rica ediyorum. Öyle belirli bir şey yok kontrol amaçlı. Tarayıcıya bulaşan virüs olmuştu. Buraya da yazmıştım, virüsü de silmiştim. Battlelog'da sürekli sorunlar yaşıyorum. İlgili midir değil midir bilmiyorum. Gerekli gereksiz dosyalara da bakmış olursunuz. En azından bilgisayarın performansı artar diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İçimi de rahatlatmış olurum.

Murat5038

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba TV derken sanırım teamviewer ı kastediyorsunuz. Öncelikle birisi bilgisayarınıza bağlansa bile bilgisayarınızda zararlı yazılım olup olmadığını anlayamaz. Bunun için tek yapabileceği bilgisayarını antivirus programı ile taratmak olacaktır.
İstersen ben bilgisayarını normalden daha güvenli nasıl kullanabileceğin hakkında ufak ipuçlar vereyim. (Tam güvenlik demiyorum çünkü öyle bir şey yoktur. )

1- Öncelikle Windows Güvenlik duvarını aktif tut. (Firewall)
2- Windows un bütün güncelleştirmelerini kur.
3- Avira Free antivirus programını kur ve her zaman güncel tut.
4- Modeminin Firewallını aç.
5- Tarayıcına HTTPS everywhere aracını yükle.
6- Zemana antilogger ı kur (Seni keyloggerlardan koruyacaktır.
7- SpyBot Search & Destroy kur ve güncel tut (Avira ile çakışmaz. )
8- Java, Flash gibi programları güncelle.
9- Windows a parola koy.
10- BIOS a parola koy.
11- Modeminde MAC filtrelemesi yap ve SSID yi gizle.
12- Hiçbir dosyanı paylaşıma açma.
13- Güvenmediğin ya da şüphelendiğin linklere tıklama.

Son olarak antivirus programı kurdum tamam artık güvendeyim deme. Her zaman programlarını güncel tut. Bu sana hem performans artışı hemde güvenlik artışı olarak geri dönecektir. Kolay gelsin.

Treak, en başta söylediğinize katılmıyorum. Virüsleri bilgisayar mı buluyor sanıyorsunuz?
İlk olarak imzamda bulunan Sistem tarama 2 ile sisteminizi tarayın save result yapın, ardından txt dosyasını paylaşın. Eğer zararlı varsa söylediklerimi silersiniz, eğer yapamazsanız o zaman bakarız TW ile.

Son düzenleme:
Treak, en başta söylediğinize katılmıyorum. Virüsleri bilgisayar mı buluyor sanıyorsunuz?
İlk olarak imzamda bulunan Sistem tarama 2 ile sisteminizi tarayın save result yapın, ardından txt dosyasını paylaşın. Eğer zararlı varsa söylediklerimi silersiniz, eğer yapamazsanız o zaman bakarız TW ile.
Tamam teşekkür ederim.

Hocam neden katılmıyorsunuz?

Hocam neden katılmıyorsunuz?
"Öncelikle birisi bilgisayarınıza bağlansa bile bilgisayarınızda zararlı yazılım olup olmadığını anlayamaz. " Bu sözünüze istinaden diyorum. Cevabını yazdım. Bilgisayarda bulunan virüsleri bulan virüs değil, bunları tanımlayanlar insan gücüdür, bilgili olduktan sonra çoğu kişi bulabilir. Bunları tanımladıktan sonra virüsleri bulmalarını sağlayan bu tanımlamaları, virüs veritabanına işleyip tarama sonucu silen sadece Antivirüs vb yazılımlardır.

Dediklerinize katılıyorum şüpheli dosyalar antivirus şirketlerine yollanır. Uzmanlar tarafından incelenir, imzası oluşturulur ve güncelleme yollanır.
Benim orada demek istediğim aslında tam olarak şuydu. Bilgisayarına bağlanan birisi "process"lere bakarak virus olup olmadığını anlayamaz. Mecburen bir tarama programı kullanacaktır.
Benim demek istediğim "program kullanmadan birisinin virus olup olmadığını anlaması imkansız"

:) Oda yanlış çünkü ben anlayabiliyorum. Gerçekten bilen kişi antivirüs gibi insandır :) Gördüğün güncel virüsü zararlıyı bulur tanır. En azından şüpheli olabileceğini bilir. Eğer bilmediğine denk gelirse evet taraması gerekir.
Antivirüslerin bulamadıklarını bulup veritabanlarına bildiriyorum. Tabi herkesin derecesi farklıdır virüs konsunda ben baya içli dışlı olduğumdan tecrübelerime dayanarak işlemlerimi yapıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı