Virüs ve yüksek CPU kullanımı bağıntısı

turquoisze

Centipat
Makaleler
1
Merhaba dostlar. Normalde ESET ınternet Security kullanıyorum fakat sistemim boştayken bile yükselen CPU kullanımından kuşkulandığım için forumlardaki antivirüs önerilerine göz attım. Kaspersky ve Malwarebytes yükledim.

ESET dahil üçüyle eş zamanlı olarak tam tarama başlattım. ESET yalnızca kullandığım Torrent programını zararlı yazılım olarak gördü, başka sorun bulamadı.

Diğer iki program ise hem aynı zararlı ögeleri buldular hem de Kaspersky bunlara ek olarak daha fazla zararlı öge buldu.
Sonuç olarak sistemim boştayken %10-15'lerde gezinen CPU kullanımım şu an tarayıcı açıkken (arka planda da Kaspersky ve ESET çalışıyor) %10'un üzerine çıkmıyor. Eğer siz de bu tarz bir sorundan muzdaripseniz Kaspersky ile (taraması daha uzun sürdüğü ve daha fazla zararlı öge bulduğu için bu daha cazip geldi) bilgisayarınızı taramanızı öneririm. Oluşturduğum bütün üyeliklerde ve kullandığım tüm maillerde iki faktörlü kimlik doğrulaması kullandığım için ve bilgisayarımda henüz fazla kişisel dosyam olmadığı için pek ciddiye almadım ancak virüs konusu bence hafife alınacak bir konu değil. İnsan tırsıyor.

system32/tasks klasörünün içinde ismi kullandığım oturumun ismi olan bir dosyanın trojan olduğu görünüyor. Virüsün bu kadar içerideki bir klasörün içine sızması mümkün mü yoksa uygulama hatası mı? Ayrıca aynı dosyanın kayıt defterindeki üç bağlantısı da zararlı olarak bulundu. Önce karantinaya alıp sonra sildim fakat bir şey olmadı. Aksine CPU rahatladı.
Ayrıca Kaspersky'nin bulduğu kötü amaçlı bazı nesnelerde "System Memory" ismi yer alıyor. Bunun anlamı nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

1645228791516.png

kasp.png

malw.jpg

System memory ibaresi pc nin ramında faal olarak çalışan virüslü exe ler olabilir. Windows güvenlik bakımından tek başına zayıf kalan bir sistem yani sistem dosyalarına kolaylıkla virüs bulaşabiliyor. Ayrıca esetin bu başarısızlığına da şaşırmadım değil. Ödüllü bir antivirüs nasıl faal çalışan virüslü exe leri göremedi acaba.

System memory ibaresi pc nin ramında faal olarak çalışan virüslü exe'ler olabilir.
Bu.

Windows güvenlik bakımından tek başına zayıf kalan bir sistem yani sistem dosyalarına kolaylıkla virüs bulaşabiliyor.
Tamamen zırva.

ESET dahil üçüyle eş zamanlı olarak tam tarama başlattım.
Böyle olunca daha iyi taramıyor. Çakışma yaratmaması için bir AV kurulu olsun. Tarama yapacağınız zaman aynı anda bir araçla tarama yapın.

Virüsün bu kadar içerideki bir klasörün içine sızması mümkün mü yoksa uygulama hatası mı?
Sızma gibi bir durum yok, UAC ile admin hakları verdiğin her uygulama o klasörde görev oluşturabilir.

Böyle olunca daha iyi taramıyor. Çakışma yaratmaması için bir av kurulu olsun. Tarama yapacağınız zaman aynı anda bir araçla tarama yapın.
Biliyordum, Kaspersky çok kez uyarı verdi zaten kurulum aşamasında. Ancak ben ESET'in kesin olarak virüsleri görmediğine şahit olmak için böyle bir şey yaptım. Normalde böyle taramıyorum.

Sızma gibi bir durum yok, UAC ile admin hakları verdiğin her uygulama o klasörde görev oluşturabilir.
Anladım hocam teşekkür ederim.

Ben Kaspersky'ın ücretli bireysel paketinin bir aylık deneme sürümünü edindim kendi sitesinden. Ve bundan memnun kaldım. Ancak paketin ücreti çok pahalı. Bu yüzden bir ayın sonunda ücretsiz olan programlarına dönüş yapacağım.

İnternet sitesinde paketlerin farklarının yer aldığı bir liste var. Ücretsiz sürümde yalnızca antivirüs varken bireysel pakette birçok özellik mevcut. Acaba bu özellikler dün yaptığım taramayı etkilemiş midir? Yani onlar olduğu için mi daha iyi bir tarama yaptı yoksa yalnızca antivirüs olması o tarama için yeterli miydi?

Buradan söz konusu özelliklere bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı