Virüs yedim

Hocam mala anlatır gibi anlatır mısınız pek bir bilgim yok tek anladığım Valorant'ın olmamasıydı o zaman.

Dosya Kaspersky'ın Malware dediği bir Domain'le iletişim halinde ve bunu da hosts dosyasına erişerek(büyük ihtimal) yapıyor. Stealer olduğu için verileri bu Domain'e atıyor. Aynı zamanda clipboard(pano) okuyor ve kameraya erişmeye çalışıyor. Amacı veri çalmak zaten size de Discord üzerinden atmış. Ayrıca Regedit üzerinde silme/değiştirme falan yapıyor kısacası virüs.

Discord'dan engelleyip Google'daki bütün sifrelerinizi değiştirin. Zamanında kuzenimin başına geldi. Onuda kanka bir oyun yaptım gel beraber oynayalım deyip tasarlanmış bir site atarak kandırdılar. Oda dosyayı indirip açınca malum.

Dosya Kaspersky'ın malware dediği bir Domain'le iletişim halinde ve bunu da hosts dosyasına erişerek(büyük ihtimal) yapıyor. Stealer olduğu için verileri bu Domain'e atıyor. Aynı zamanda clipboard(pano) okuyor ve kameraya erişmeye çalışıyor. Amacı veri çalmak zaten size de Discord üzerinden atmış. Ayrıca Regedit üzerinde silme/değiştirme falan yapıyor kısacası virüs.

Discord'dan engelleyip Google'daki bütün sifrelerinizi değiştirin. Zamanında kuzenimin başına geldi. Onuda kanka bir oyun yaptım gel beraber oynayalım deyip tasarlanmış bir site atarak kandırdılar. Oda dosyayı indirip açınca malum.

Format atıp bütün şifrelerimi değiştirdim sorun olur mu?

Zararlı olduğu ve bu dosyadan dolayı şifrelerinizin gittiği belirlendi. Yukarıda bahsettiğim tarayıcı haricinde chronium kullanan diğer taracılara da etkisi oldu görülüyor. Java tabanlı çalışan bir zararlı. Sezgisel oalrak çoğu AV tanımlıyor şuanda. Yeni bir zararlı varyansyonu olduğundan tespiti tam olmamıştı. Bilindik AV ile güncel olarak tam tarama yaparsanız kaldırılacaktır.

Senkronları kaldırıp, kullanıcığınız tarayıcılardaki şfireleri değiştirin. DC'de yetkilendirmeleri kontrol edin.

Selam arkadaşlar, ben bir dosya yükledim ve trojanmış. Bende 25-30 dakika sonra fark ettim. RAT sanırım. Her neys. E ben gittim format attım. Kaspersky ile taradım sistemi. Temiz çıktı ama dün Discord hesabım çalındı. Şimdi bilgisayarımda virüs var gibi düşünüyorum. Ya da bu virüs BIOS'a falan bulaşmış olabilir mi?

BIOS virüsleri eskiden vardı, modern BIOS'lara virüs zararlı bulaşması pek sık rastlanan bir durum değil, bu konu hakkında endişelenmenize gerek olmadığını düşünüyorum, tabii siz yine de dikkatli olun.

Geri
Yukarı