Virüslü disk içerisinden dosyalar nasıl kurtarılır?

ErenCivi

Decapat
Yer
Cumbria/England
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İlk önce merhaba. Size şimdi bir sıkıntımı anlatacağım. Benim eski bir masaüstü bilgisayarım vardı ve o bilgisayar içinde virüs vardı. Geçenlerde gittim WD elements diye 2 TB'lık bir harici taşınabilir bir HDD aldım ve o PC içindeki her şeyi bu disk içine attım. Sonrada PC'ye format attıp sattım. Şimdi geçenlerde bir de bir laptop aldım ben bu fotolara bakmak istiyorum ama bakamıyorum. Çünkü içinde virüs var ve yeni laptopuma bulaştırmak istemiyorum. Gittim bunun üzerine birkaç internetten bir şeyler okudum ama anlamadım ama şunu öğrendim HDD'yi laptopa takınca hemen bulaşmıyormuş virüs. O diski açarsam bulaşıyormuş. Bende bunu öğrendikten sonra gidip Avira Prime aldım.

HDD'yi taktım laptopa HDD'yi taradım açmadan bakim hangi dosyalar virüslü diye bu arada söylemeyi unuttum disk içinde 2000'lerden kalma 10000'den fazla fotoğraf 1000'den fazla müzik var. İşte taradım içinde 6 veya 7 tane virüs buldu ve bulduğu dosyalarda en önemliler benim 2009'da vefat eden kardeşimin 5 tane videosu vardı. İçinde zaten kardeşimin topu topu 5 videosu var hepsi virüslü çıktı. Avira'da dediki açmadan silebilirim bunları istersen de ben sile tıklamadan iptal deyip çıkarttım diski. Çünkü o videolar çok önemli. Velhasıl kelam benim bu videoları kurtarmam lazım ama nasıl bilmiyorum. Yardımcı olursanız mutlu olurum. Bir de bu arada laptopta virüs bulaşsın istemiyorum. Bulaştırmadan kurtarmanın bir yöntemi olursa daha iyi olur. İyi günler okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Takmadan önce Kaspersky yükle > HDD'yi tak > özel taramadan HDD'yi seç > gerisini o halleder.
Not: Silebilir.

İşte bende ne diyom silmeden bir yöntemi lazım çünkü o videolar çok önemli kardeşimden tek kalan şeyler.
İşte bende ne diyom silmeden bir yöntemi lazım çünkü o videolar çok önemli kardeşimden tek kalan şeyler.
Yani başka yöntem varsa çok iyi olabilir ama yinede teşekkürler

Sistemi güvenli modda açıp kasper veya Bitdefender gibi güçlü bir av ile taratın. CD'den çalışan Windows ile müzik ve fotoları fazla kapasite değilse MediaFire gibi bir bulut sürücüye yükleyin.

Geri
Yukarı