Virüslü HDD'yi takmadan önce yapılması gerekenler

eminilhan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Eski bir laptop HDD'sini çıkarıp laptobuma taktım. Laptop kafayı yedi anormal hareketler yapmaya başladı. Ona taktığım 2-3 harddisk ve birçok USB vardı.
Onları taktığım bir laptopta kafayı yedi. Şu an yeni sistem topladım ve bu lanetin buna bulaşmasını istemiyorum fakat dosyaları nasıl PC'ye takıp virüs bulaşmadan kopyalayabilirim?
HDD tamamen açık dosyalar gözüküyor. Virüs sinsi :)
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,
Eski bir laptop HDD'sini çıkarıp laptobuma taktım. Laptop kafayı yedi anormal hareketler yapmaya başladı. Ona taktığım 2-3 harddisk ve birçok USB vardı.
Onları taktığım bir laptopta kafayı yedi. Şu an yeni sistem topladım ve bu lanetin buna bulaşmasını istemiyorum fakat dosyaları nasıl PC'ye takıp virüs bulaşmadan kopyalayabilirim?
HDD tamamen açık dosyalar gözüküyor. Virüs sinsi :)
Teşekkürler.

GNU/Linux dağıtımlarından birisinde açabilirsiniz. İster kurulu, ister live DVD/USB olarak kullanabilirsiniz.

Virüsleri temizlemeden dosyaları kopyalamanız riskli bence.
Kaspersky Live CD gibi bir araç kullanarak diski taratmanız işe yarayabilir.

Laptobu sattım ya :( şu an disk bir PC'ye takılı değil.

Takacağın bilgisayara imzamdan Kaspersky indir güncellemeleri yapıp sonra takın. Taktığında o diski tarat.

Bunu hiç kullanmadım. PC'de Kaspersky yüklü fakat bu rescue disk programını Boot'tan mı başlatıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
PC'de Kaspersky yüklü fakat bu rescue disk programını Boot'tan mı başlatıyorum?

Kaspersky yüklüyse sorun yok. Rescue'ye gerek yok ve evet Boot edip başlatılıyor.

@Murat5038 hocam , Kaspersky Antivirüs'ün virus taraması veya Kaspersky Virus Removal Tool'un yaptığı virüs taraması ile Kaspersky Rescue Disk'in virüs taraması aynı mıdır? Kaspersky AV ile veya VRT ile tarama yapıldıysa ayrıca Rescue Disk taramasına ihtiyaç var mıdır? External harddisk için soruyorum.

Kaspersky Antivirüs'ün virus taraması veya Kaspersky Virus Removal Tool'un yaptığı virüs taraması ile Kaspersky Rescue Disk'in virüs taraması aynı mıdır?
Aynı değil tabi ki :) AV ile sadece zararlı tarama için yapılmış araçlar arasında fark var. AV ve diğer ev ürünleri devamlılık arz eden yazılımlardır.
Diğer KVRT yazılımı Windows üzerinden sadece tarama amaçlı kullanılabilen AV yerini tutmayan yazılımdır. Rescue ise Windows açılamaz durumda veya rootkit benzeri sisteme ulaşılamaya farklı yayılma gösteren, AV'leri bozan zararlılar için geliştirilmiş; Linux tabanlı bir bootable edilebilen zararlı tarama ve temizlik için geliştirilen bir OS'dur.
Kaspersky AV ile veya VRT ile tarama yapıldıysa ayrıca Rescue Disk taramasına ihtiyaç var mıdır?
Hayır gerek yok. AV ile tarandıysa sıkıntı çıkmadıysa diğerlerine gerek yok.

Geri
Yukarı