Virüslü site: indir.dosya.mobi

Supervisor haklarını elde edebilmesi için şifreni bilmesi gerekli başka türlü bir şey yapamaz. Belki o zamanlar bazı yöntemlerle root olmanın bir yolu vardır, o halde yapabilir. Başka da bir yolu yok, şifreni bilmesi gerekli. Büyük ihtimalle açıklar varsa da çoktan kapatılmıştır.

Güzelmiş.
Windows UAC'dan daha iyi yani?

Defender pek bir işe yaramıyor. Tehdit temizleme sorunu var.
ZIP bombları silemiyor mesela...
Ayrıca Defender'dan daha iyi ve daha hızlı AV' ler var.

Şirketin veya teknolojiden anlamayan Facebook teyze ve amcalarının bilgisayarına yüklersin. Onun dışında deneyimli bir bilgisayar kullanıcısının ne işi olur anti-virüs ile, sonuçta herkes biliyor anti-virüslerin korumasının da yetersiz olduğunu.

Şirketin veya teknolojiden anlamayan Facebook teyze ve amcalarının bilgisayarına yüklersin. Onun dışında deneyimli bir bilgisayar kullanıcısının ne işi olur Anti-Virüs ile, sonuçta herkes biliyor Anti-Virüs'lerin korumasının da yetersiz olduğunu.

Senin kontolün dışında bulaşan ya da MITM veya ağ saldırılarını siber güvenlik uzmanı olmadan fark etmen zor.

Senin kontolün dışında bulaşan ya da MITM veya ağ saldırılarını siber güvenlik uzmanı olmadan fark etmen zor.
Sen olaya farklı bir pencereden bakıyorsun. Benim hedef aldığım düz, casual kullanıcı hani günün çoğunu bilindik sitelerde veya oyun oynayarak geçiren. Windows'u etkileştirmiyor, 1 yıl boyunca deneme süresi bitmiş Kaspersky sisteminde öylece duruyor, bulduğu linke tıklıyor sonra vay virüs girdi.

Halbuki bu kullanıcı yalnızca Windows 10'u etkinleştirip azıcık bilinç sahibi olsa sorun yaşamayacak veya minimuma inecek. Onun dışında ortalama kullanıcı için anti-virüs dayatması ile mahalle bilgisayarcılarının format attıkları her cihaza Windows 7 kurma sevdası paralel gidiyor.

Sen olaya farklı bir pencereden bakıyorsun. Benim hedef aldığım düz, casual kullanıcı hani günün çoğunu bilindik sitelerde veya oyun oynayarak geçiren. Windows'u etkileştirmiyor, 1 yıl boyunca deneme süresi bitmiş Kaspersky sisteminde öylece duruyor, bulduğu linke tıklıyor sonra vay virüs girdi.

Halbuki bu kullanıcı yalnızca Windows 10'u etkinleştirip azıcık bilinç sahibi olsa sorun yaşamayacak veya minimuma inecek. Onun dışında ortalama kullanıcı için Anti-Virüs dayatması ile mahalle bilgisayarcılarının format attıkları her cihaza Windows 7 kurma sevdası paralel gidiyor.

Doğru. Klasik bir kullanıcı için antivirüs olarak Defender yetiyor olabilir. Ancak bana göre yetersiz.

Güzelmiş.
Windows UAC'dan daha iyi yani?

Linux'te default sistem Windows UAC gibi değil. Programları resmi depodan kuruyorsun ve güvenli. Programlar Userland'de çalıştığı için sistem dosyalarına erişimleri olmuyor ve konfigürasyonları ve kayıt alanları kullanıcı izni olan bölgelerde bulunuyor. Bir de Linux'de UAC'de olduğu gibi evet deyip hemen Supervisor haklarını vermiyor. Şifreni girmeni ister. Şifre girmekten bunaltır insanı hatta.

@kino Antivirüs dayatması konusunda benim de burada birtakım kimselerle zıt düşmüşlüğüm var fakat genele baktığım zaman bu dayatmada haklılık payı olduğunu görebiliyorum. Bilgisayara sokmak zorunda kaldığın dosya ve programların güvenilir kaynaklardan olması her zaman mümkün olmayabiliyor, zamanı gelince sisteminde bir antivirüs bulunduğuna şükredebiliyorsun. Zira her kurulum dosyası ve klasör Virustotal'de taratılamıyor veya bunu yapması çok zaman alıyor.

Güvenlik bölümünde, sistemine girmiş bir virüs yüzünden Windows Defender'i devre dışı kalmış birçok üyenin konusunu görebilirsin. En azından varsayılan ayarlarda kullanılmaması gerektiğini düşündüğüm bir antivirüs.

Geri
Yukarı