Visual Studio Code başlangıç hatası

dhayali

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Öncelikle bildirmek isterim ki yazılım konusunda çok yeni ve fazlaca acemiyim. Bu yüzden tavsiye vermek isteyen arkadaşlar, önerilerini çocuğa anlatır gibi anlatırsa çok sevinirim:)

Dün itibarıyla derslerine başlamış olduğum Python ve Visual Studio Code programlarını sorunsuz bir şekilde bilgisayara yükledim ve temel çalışma prensiplerini hasbel kadar öğrendim. Ancak daha işin başında, ne olduğunu asla çözemediğim bir hata yaptım sanırım ve print komutunu şu an çalıştıramıyorum. Visual Studio Code uygulamasında bir python_temelleri klasörü oluşturdum ve onun altına da first_app.py dosyası açtım. Buraya kadar her şey normaldi. first_app.py dosyasının ilk satırında print yazdığımda otomatik çıkması gereken parantezler de çıktı ancak her ne yaptıysam o parantezler artık yok ve geri getiremiyorum. Python_temelleri klasörünü silip baştan yüklemeye kadar gittim ama yok, yok, yok olmuyor! Nerede hata yaptığımı ve nasıl düzeltmem gerektiğini asla anlamadım. Yeterli seviyede İngilizce bilmiyor olmam da bir engel muhtemelen. Bana yardım edebilecek birileri olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-11-09 123654.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-09 123654.png
    91,7 KB · Görüntüleme: 35
cd komutu change directory yani o klasöre doğru git demektir. Sizin python kodunuzu çalıştırmanız için yapmanız gereken şeyler

1 : cd /Python dosyanız hangi konumdaysa orası
Bu komut ile mevcut python dosyanızın bulunduğu konuma gitmelisiniz. Ardından

py first_app.py diyerek o python dosyasını çalıştırabilirsiniz. ya da python first_app.py olabilir tam hatırlayamadım ikisi de çalışıyor da olabilir :D

cd komutu sadece klasörlere terminalden erişmek için kullanılır. Klasör dışında bir şeye erişmeye çalıştığınız için bu hata çıkıyor.

Python kodu çalışması için cd yerine python yazmanız lazım.

cd first_app.py yapamazsın dostum.
python first_app.py yazacaksın konsola.
Öncelikle teşekkür ederim. Online dersleri yeni almaya başladım ve hocayla birebir aynı gittim yani first_app.py yazmamın sebebi oydu ama önerinizi de hemen deneyeceğim.

cd komutu change directory yani o klasöre doğru git demektir. Sizin python kodunuzu çalıştırmanız için yapmanız gereken şeyler

py first_app.py diyerek o python dosyasını çalıştırabilirsiniz. ya da python first_app.py olabilir tam hatırlayamadım ikisi de çalışıyor da olabilir :D
Çok teşekkür ederim.

cd komutu sadece klasörlere terminalden erişmek için kullanılır. Klasör dışında bir şeye erişmeye çalıştığınız için bu hata çıkıyor.

Python kodu çalışması için cd yerine python yazmanız lazım.
Tamamdır, çok teşekkür ederim.

Öncelikle teşekkür ederim. Online dersleri yeni almaya başladım ve hocayla birebir aynı gittim yani first_app.py yazmamın sebebi oydu ama önerinizi de hemen deneyeceğim.
Çok normal alışırsınız zamanla. Mantığını şöyle anlatmak gerekirse. Terminal sizin o esnada bulunduğunuz dosya dizinindeki (örneğin masaüstü ya da herhangi bir klasör) dosyaya doğrudan erişebilir. Siz python omer.py yaptığınız zaman terminal bulunduğunuz dizinde omer.py dosyasını arar. Varsa python dosyası olarak çalıştırır. Yoksa size bu dosya burada yok der.

Cd yaptığınız zaman ise dizininizi (directory) değiştirirsiniz. cd /Users/Omer/Desktop dediğinizde terminal artık o dizine geçer ve bir dosya vs çalıştırmak için yazdığınız zaman orada o dosyayı arar. cd first_app.py çalışmaz çünkü bilgisayarda öyle bir dizin yoktur. Dizinler klasör olmalıdır. Örneğin /Users/Omer/Desktop/first_app.py diye bir dizin de olamaz çünkü first_app.py bir dosyadır dizin değil. Sizin bilgisayarınız da o dizini bulamadığı için size böyle bir yer yok uyarısı vermiş.

Dünden beri o kadar uğraştım ki, yorgunluktan algılayamamışım. Acemilik de olunca zor oluyor. Doğru mu anlamışım teyit edeyim:) Şuan sorun ben print yazınca otomatik gelen ( ) bu parantezlerin gelmiyor olması ve buna bağlı olarak benim yazdığım komutun terminalde de çıkmıyor olması. Sizin önerdiğiniz adımları uyguladığımda bu sorun çözülecek olarak algıladım, doğru muyum?

Dünden beri o kadar uğraştım ki, yorgunluktan algılayamamışım. Acemilik de olunca zor oluyor. Doğru mu anlamışım teyit edeyim:) Şuan sorun ben print yazınca otomatik gelen ( ) bu parantezlerin gelmiyor olması ve buna bağlı olarak benim yazdığım komutun terminalde de çıkmıyor olması. Sizin önerdiğiniz adımları uyguladığımda bu sorun çözülecek olarak algıladım, doğru muyum?
Print yazınca otomatik () koyması IDE'nin (akıllı geliştirme ortamı) bir özelliğidir. Şu anda kullandığınız IDE olan vscode bu parantezleri otomatik koymuyorsa python modülünün yüklü olduğundan emin olun. Benim söylediklerim yazım (syntax) hatası olmayan bir kodu nasıl çalıştırabileceğinizle ilgili. Daha basit bir arayüz ile başlamak isterseniz IDE olarak Thonny önerebilirim. Vscode'da yapabileceğiniz çok şey var evet ama bu onu birazcık daha kompleks hale getiriyor.

Print yazınca otomatik () koyması IDE'nin (akıllı geliştirme ortamı) bir özelliğidir. Şu anda kullandığınız IDE olan vscode bu parantezleri otomatik koymuyorsa python modülünün yüklü olduğundan emin olun. Benim söylediklerim yazım (syntax) hatası olmayan bir kodu nasıl çalıştırabileceğinizle ilgili. Daha basit bir arayüz ile başlamak isterseniz IDE olarak Thonny önerebilirim. Vscode'da yapabileceğiniz çok şey var evet ama bu onu birazcık daha kompleks hale getiriyor.
Öncelikle kusura bakmayın, geri dönüşü geç yaptım. 1 yaşında bir bebek annesiyim, bölünüyorum maalesef. Python yüklü, zaten vs code uygulamasını onun editör uygulaması olarak yüklemiştim. first_app.py dosyasını ilk açtığımda da print komutu sorunsuz çalıştı ve o parantezler dediğiniz gibi otomatik olarak çıktı. Hatta komut denemesi de yaptım print("merhaba") şeklinde ve terminal sayfasında da yazdığım "merhaba" yazısını gördüm ama tam da bu noktada bir şey oldu ve yazdığım komutu terminal sayfasında kontrol ettikten hemen sonra bir hata yaptım ve parantezler kayboldu. O andan sonra da eski haline döndüremedim malesef.😞

Öncelikle kusura bakmayın, geri dönüşü geç yaptım. 1 yaşında bir bebek annesiyim, bölünüyorum maalesef. Python yüklü, zaten vs code uygulamasını onun editör uygulaması olarak yüklemiştim. first_app.py dosyasını ilk açtığımda da print komutu sorunsuz çalıştı ve o parantezler dediğiniz gibi otomatik olarak çıktı. Hatta komut denemesi de yaptım print("merhaba") şeklinde ve terminal sayfasında da yazdığım "merhaba" yazısını gördüm ama tam da bu noktada bir şey oldu ve yazdığım komutu terminal sayfasında kontrol ettikten hemen sonra bir hata yaptım ve parantezler kayboldu. O andan sonra da eski haline döndüremedim malesef.😞
Allah bağışlasın minik ile epey zor oluyordur evet. Vscode için fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz ya da bahsettiğim Thonny IDE'sini kullanabilirsiniz isterseniz.

Geri
Yukarı