Çözüldü Visual Studio Code root olarak nasıl çalıştırılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Herkese öncelikle merhaba. Sorunumun şu, web geliştiriciliği ile uğraşıyorum XAMPP kullanarak Localhost'umda projelerimi tutuyor ve geliştiriyorum ve Visual Studio Code uygulamasını kullanıyorum. Normal şartlarda hiçbir sorunumun yok fakat XAMPP'ın kurulu olduğu klasör root kullanıcı klasörü olduğu için VS Code uygulmasını açtığımda ve XAMPP'ın içerisinde projelerimin bulunduğu htdocs klasöründeki projelerimi kaydederken sorun yaşıyorum. Her CTRL+s (kaydetme işlemi) ne de benden kullanıcı şifremi istiyor çünkü sadece root kullanıcısının kullanımı açık bir dosya. Bu nedenle her kaydetme işleminde şifre girmek zorunda kalıyorum (görselini de bıraktım). Fakat ben istiyorum ki VS Code'u root olarak çalıştırayım, projelerimde bir daha bu çile ile uğraşmayayım. Cevaplarınız bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü - 2023-05-06 01-33-15.png
    Ekran Görüntüsü - 2023-05-06 01-33-15.png
    26,6 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bunu bir şekilde çözmüştüm ama nasıl olduğunu hatırlamıyorum. Projenin olduğu klasör için chmod -R 777 proje_ismi/ yapmayı dener misiniz?
Bunu bir şekilde çözmüştüm ama nasıl olduğunu hatırlamıyorum. Projenin olduğu klasör için chmod -R 777 proje_ismi/ yapmayı dener misiniz?

Çözüm
Bash:
# Hâli hazırda root kullanıcısı oturum açmışsa
mkdir /root/.vscode
code --no-sandbox --user-data-dir /root/.vscode

# Normal kullanıcı oturum açmışsa
sudo mkdir /root/.vscode
sudo code --no-sandbox --user-data-dir /root/.vscode

Dostum cevabın sorunumu çözdü çok teşekkür ediyorum öncelikle. Dün tüm gün sadece VS Code'u root şekilde çalıştırmaya odaklandığım için bunu yapabileceğimi tamamen unutmuşum çok teşekkür ediyorum tekrardan.

Bash:
# Hâli hazırda root kullanıcısı oturum açmışsa.
mkdir /root/.vscode
code --no-sandbox --user-data-dir /root/.vscode

# Normal kullanıcı oturum açmışsa.
sudo mkdir /root/.vscode
sudo code --no-sandbox --user-data-dir /root/.vscode

Normal kullanıcı oturum açmışsa kısmı benim istediğime cevap vermeliydi fakat internette karşılaştığım birçok kaynaktaki cevap buydu ve bıraktığım görseldeki sorun ile karşılaşıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü - 2023-05-06 09-08-09.png
    Ekran Görüntüsü - 2023-05-06 09-08-09.png
    585,4 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:

Geri
Yukarı