Vitamin hapı kullanmak zararlı mı?

En yakın sağlık ocağınıza hafta içi gidip kan tahlili yaptırabilirsin, eksik veya fazla sahip olduğun vitaminler uzun çaplı sorunlar yaratabilir. Unutma suyun bile fazlası zarardır.

Bunu kullanıyorum. Bittikten sonra kullanmayı düşünmüyorum ama. Yorgun, kötü vs hissedersem kullanırım tekrardan belki.
İçindekiler bir yetişkinin günlük c ve çinko ihtiyacını geçmiyor hatta tamamını karşılamıyor bile bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Doktor denetiminde kullanmalısın. Vitamin faydalıdır diye kafaya göre alım ciddi sıkıntılar doğurabilir. Ayrı olarak bağımlılık yapması gibi bir husus mümkün değildir.

İçindekiler bir yetişkinin günlük c ve çinko ihtiyacını geçmiyor hatta tamamını karşılamıyor bile bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Hmm. Bir sorun yaşamadım. Ama çokta memnun kaldım. Çok dinç oluyor vücudum bu hapı kullanınca.

Doktor denetiminde kullanmalısın. Vitamin faydalıdır diye kafaya göre alım ciddi sıkıntılar doğurabilir. Ayrı olarak bağımlılık yapması gibi bir husus mümkün değildir.

Doktora gidecekte pek vaktim olmuyor açıkçası.

Depolanmayan vitaminlerden tüketiyorsanız, idrarınızı bol vitaminli, pahalı hale getirir. Bol bol alır, bol bol atarsınız. Önceliği vitamin takviyesine değil de, sağlıklı beslenerek ihtiyaçlarınızı karşılamaya verin derim. Doktor tarafından tanı konulmuş bir vitamin eksikliğiniz, veya gebelik gibi bir vitamin ihtiyacı durumu yoksa takviye almak pek gerekli değil. Her şeyin doğalı en iyisi.

60 mg C vitaminini idrarla atılacağını mı düşünüyorsun? 😅

60 mg C vitaminini idrarla atılacağını mı düşünüyorsun? 😅
Kullanılan ilaç, günlük kullanım miktarı ve günlük alımdan bağımsız söyledim. C vitamini depolanan bir vitamin değil sonuçta, fazla alırsanız atılır, genel kural budur. C vitamininin böbrekten atılım sınırı yüksek değil, kolayca atılıyor. Özellikle de hap gibi tek seferde bol miktarda bir kaynaktan alırsanız faydalanma oranınız da düşer. Çünkü anlık olarak yükselip hemen atılmaya başlar.

Kullanılan ilaç, günlük kullanım miktarı ve günlük alımdan bağımsız söyledim. C vitamini depolanan bir vitamin değil sonuçta, fazla alırsanız atılır, genel kural budur. C vitamininin böbrekten atılım sınırı yüksek değil, kolayca atılıyor. Özellikle de hap gibi tek seferde bol miktarda bir kaynaktan alırsanız faydalanma oranınız da düşer. Çünkü anlık olarak yükselip hemen atılmaya başlar.

Haklısınız. Bu dediğiniz olay depolanmayan bütün makro mikro besinler için geçerlidir. C vitamini de ortlama 100 mgdan sonra vücut idrarla atmaya başlar. Arkadaşın kullandığı takviye gıda da böyle bir şey mümkün değil bence.

Geri
Yukarı