Vitaminli E-Sigara Çıktı

Konu.jpg

Tekrardan merhabalar dostlar. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygınlaşan sözde "Sağlıklı Sigara" denilen Vitaminli E-Sigara çılgınlığı hakkında araştırmalar yaptım ve sizlere sunmak istiyorum.

E-Sigara'dan kastımız elektronik sigara. Ülkemizde bir zamanlar revaçtaydı ve daha az zararlı diye nitelendiriliyordu. Sonradan ülkemizde bazi merciler tarafından satışında yasaklar konulmuş, kullanımı azaltılmıştı.

ABD'de bu alanda üretim yapan bir şirket, E-Sigaraların likit denilen asıl maddesine A, B6, B12, C, D ve E vitmainleri koymuş ve hiç zararı yok diye piyasaya sürmüş. Ayri başka bir açıklama yapan şirket buharın Q10 enzimi ve ginseng ile enerji verdiği ve vücuda sağlık kattığı iddia ediyor.

Üniversiteler bu konu ile çalışmalarına başladı ve bazı açıklamalar yaptılar.

Portland State Üniversitesinden Açıklama:

Konu hakkında bir açıklamada bulunan Profesör ve ACS üyesi James Pankow;Vitaminli e-sigara içerisinde vitaminin ne kadarının kaybolduğunun test etmediğini söylüyor ve vitaminler ısıtıldıklarında kimyasal kompozisyonlarını değiştirebilir, bu da onların gücünü kaybetmelerine veya zararlı bir şeye dönüşmesine neden olabilir, diyor.

Mount Sinai Hastanesi Solunum Enstitüsü'nün klinik direktörü Dr. Louis DePalo;

Akciğerlerden vitamin alımının mümkün olduğunu söylüyor. Ancak söz konusu buhar olunca işler değişiyor. Çeşitli metaller, gliserin ve glikol gibi katkı maddeleri kullanan elektronik sigaralarda vitaminler yüksek ısıyla buharlaştığında etkilerini yitirmeleri çok olası. Yüksek ısıyla vitamininin etkisinin yok olması demektir.

Üretici firma tarafından yapılana açıklamada şu şekilde;

Bu şekilde vitaminleri tüketmenin daha sağlıklı olduğunu iddia etmiyoruz” "Sadece bir e-likite eklenmiş bir vitamin maddesi var, e-likit içerisinde onlardan binlerce madde var." ( Dünya Sağlık Örgütü'ne göre yaklaşık 8,000 ). "Ancak pek çoğu vitamin kullanmıyor" diye ekliyor. Vitamin takviyesi için alternatif bir yöntem olduğunu iddia ediyor.

Dostlarım bu olay uzun sürecek gibi fakat Amerika'da ki mağazalar da çoktan yerini aldı ve yoğun kullanımda. Bakalım bu bizim ülkemize de sıçrar mı onu zaman gösterecek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık.
Açıkçası bence saçma bir şey.
Mesela normalde sigara kullanmayan birisi bunu vitaminli diye kullanırsa.
Bu o kişinin sigaraya yönelmesine sebep olabilir. Yani bir nevi kötü örnek diyebiliriz.
Hocam bana da öyle geldi. Eğer Türkiye'ye gelirse bu fena tutar Vitamin bahanesiyle. :D

Tamamda bu sigara değil ki? E-Sigara. Sigaraya oranla zararı az denilebilecek kadar az. Zaten nikotin oranını falanda belirleyebiliyorsunuz. Hatta nikotinsiz likitler bile var. Sigara gibi bağımlılık yapmayacağından pek bir şey olacağını düşünmüyorum. Zamanında bende araştırma yapmıştım e-sigara konusunda.

Vitaminler ısıtıldığında veya ağır metallerle temas ettiklerinde etkilerini yititirler ve yapıları bozulur. Eğer bir şekilde bunu önleyebilirlerse güzel bir çalışma.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı