Vize aldiktan sonra otel yeri veya kalacak yer degistirilebilir mi?

ProfTech

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Vize alirken otel rezervasyonu istiyor. Oraya gittikten sonra otel degistirmek mumkun mu? Veya 1 hafta icin aldik 2 hafta daha kalmak istiyorum baska otele gecebilir miyim? Bu surec nasıl isliyor? Daha once tecrubesi olan dostlar bilgi verebilir mi? Veya arkadasimin evini kalacak yer olarak gosterebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de vize başvurusunda bulunurken otel rezervasyonu yapmıştım. Başvuru tamamlandıktan sonra iptal ettim, çünkü yurtta kalmam gerekiyordu. Başvuru esnasında bilgileri doldurduktan sonra benim için sıkıntı olmamıştı. Arkadaşınızın evini göstermeniz için arkadaşınızın davet mektubu v.s yazması gerekebilir. Vizeyi ne için aldığınıza bağlı.

Vize çıktıktan sonra oteli değiştirebilirsin ben de yapmıştım. Ama asla otel rezervasyonu olmadan ülkeye girmeye çalışma, pasaport kontrolünde de soruyorlar ve bazen rezervasyona dair belge istiyorlar.

Vize çıktıktan sonra oteli değiştirebilirsin ben de yapmıştım. Ama asla otel rezervasyonu olmadan ülkeye girmeye çalışma, pasaport kontrolünde de soruyorlar ve bazen rezervasyona dair belge istiyorlar.
2 ay kalmak icin gidiyorum. 1 hafta rezervasyon yeterli mi?

Ben de vize başvurusunda bulunurken otel rezervasyonu yapmıştım. Başvuru tamamlandıktan sonra iptal ettim, çünkü yurtta kalmam gerekiyordu. Başvuru esnasında bilgileri doldurduktan sonra benim için sıkıntı olmamıştı. Arkadaşınızın evini göstermeniz için arkadaşınızın davet mektubu v.s yazması gerekebilir. Vizeyi ne için aldığınıza bağlı.
2 ay kalmak icin 1 haftalik rezervasyon yeterli mi?

Vize alırken genelde gidiş-dönüş uçak biletlerini de isterler, yani ne kadar kalacağını bilirler. Gidiş-dönüş tarihlerin arası 2 aysa otel rezervasyonun da 2 ay olmalı yoksa adama sorarlar sen 1 hafta sonra sokakta mı yatacaksın diye.

İlla otel olmasına ya da tek bir yer olmasına gerek yok. Buradaki asıl amaç kalacak yerinin olduğunu kanıtlamak.

@ProfTech ben okul için giderken 1 aylık rezervasyon yapmıştım. Otel rezervasyonunun kağıt çıktısını alıp başvuruyu tamamlamıştım. Süre o zaman sıkıntı olmamıştı. Tabi şimdi prosedür nasıl bilmiyorum. Ne olur ne olmaz belgeleri yanınızda bulundurun. Polonya'ya girerken sadece vizeye bakıp ne için geldiğimi sormuşlardı. Vizeler ve gereksinimleri vize türüne göre değişiyor.

Mesela öğrenci vizesi için dönüş biletini sormuyorlar. Ya da kalacak yerinizin tam okulun bitiş tarihine kadar olması gerekmiyor. Ama turist vizesi için bunları soruyorlar.

Dipnot: Belgeleri sakın internette/mailimde var diye telefonda tutmayın, havaalanlarında internet olmayabiliyor. Yanınızda her zaman kağıt kopyasını bulundurun.

@ProfTech ben okul için giderken 1 aylık rezervasyon yapmıştım. Otel rezervasyonunun kağıt çıktısını alıp başvuruyu tamamlamıştım. Süre o zaman sıkıntı olmamıştı. Tabi şimdi prosedür nasıl bilmiyorum. Ne olur ne olmaz belgeleri yanınızda bulundurun. Polonya'ya girerken sadece vizeye bakıp ne için geldiğimi sormuşlardı. Vizeler ve gereksinimleri vize türüne göre değişiyor.

Mesela öğrenci vizesi için dönüş biletini sormuyorlar. Ya da kalacak yerinizin tam okulun bitiş tarihine kadar olması gerekmiyor. Ama turist vizesi için bunları soruyorlar.

Dipnot: Belgeleri sakın internette/mailimde var diye telefonda tutmayın, havaalanlarında internet olmayabiliyor. Yanınızda her zaman kağıt kopyasını bulundurun.
Guzel bilgi tesekkurler.

@Firehorse MK II Dostum sormayi unuttum 1 ay otel rezervasyonunu oraya gittikten sonra iptal edebiliyorsun degil mi? 2 aylik yapsam sonra vazgecsem? Odemesini aninda mi yapmak gerekiyor 2 aylik?

Son düzenleme:
Oraya gittikten sonra iptal edebilirsiniz. Ödemesini yapmanıza gerek yok. Ben Booking.com'dan rezervasyon yapıp vize başvurusnu tamamladıktatn sonra iptal ettirmiştim, 1 hafta ücretsiz iptal hakkınız vardı galiba. Yani ben kontrol noktasına geldiğimde otel rezervasyonum geçersizdi. Ama dediğim gibi, ben öğrenci olarak gittiğim sormadılar. Kağıt olduktan sonra oteli v.s arayıp doğrulamıyorlar.

Yani kısaca, elinizde otel rezervasyonunua dair kağıt olması yeterli oluyor genelde. Ancak ülkelerin kontrol noktasına göre değişebiliyor.

Geçen sene Bosna Hersek'e gitmiştim. İstanbul'da inip Bosna Hersek uçağına binerken uçuş görevlileri sadece "Dönüş biletiniz var mı?" diye sordular, bakmadılar bile, kontrol noktasında zaten pasaporta damga vurup geçirdiler.

Geri
Yukarı