Volmgr 161 ve siyah ekran hatası

rekreut

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston 8x2 3200mhz CL16
SSD veya HDD modeli
1x 480GB WD NVM.e 1x Kingston 1TB M2 SSD
Ekran kartı
MSI VENTUS RTX 2060
Anakart
Asus PRIME B560M-A
İşlemci
i5 11400F
Merhaba:

Olay başlıktaki gibi. Hiçbir problem yokken, parçaların sıcaklığı falan sorunsuzken durduk yere ses cızırtılanıp görüntü donup siyah ekrana düşüyor ve PC'yi kullanabilmem için Force restart atmak durumunda kalıyorum. Daha dün gece temiz kurulum yaptım format atıp her şeyi tek tek baştan kurdum. Event Viewer'da çökme esnasında sadece volmgr 161 kodlu hata çıkıyor. Formattan önce de aynı problemi yaşıyordum. Sırf bu olaylar yüzünden bilgisayarı kullanmaktan soğudum. Rica ederim yardımcı olun. Teşekkürler.

Minidump: Desktop.rar

Ek güncelleme:

Şimdi Furmark ile GPU Stress Test yaptım. Testin sonlarına doğru ek'te bıraktığım hatalardan dolayı uygulama çöktü. Hep yaşadığım hatayı yine yaşadım fakat bu sefer siyah ekran vermedi direkt uygulamayı kapattı. Görseli ekliyorum.

Not: Ekran Kartı: RTX 2060
Nvidia Driver: 546.17

Dosya Ekleri

• volmgr.png
    volmgr.png
    42,6 KB · Görüntüleme: 33
  • nvl.png
    nvl.png
    61,1 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Yine ekran kartınız diyor... Yok anmaladığım saçmalık sistem nasıl stres testinden geçip kendi halinde çöküyor?

@Recep Baltaş hocam müsaitseniz size zahmet bakabilir misiniz?

@rekreut hocam sanırım bir şey buldum, aygıt yöneticisine girin ve NVIDIA USB 3.10 eXtensible Host Controller arkadaşı bulup sağ tıklayıp disable diyin bi. İki mavi ekranınızda da hata veren cihazın aygıt kimliği bu diyor.
Merhabalar hocam:
Öncelikle geç yanıtımı mazur görün. Bahsettiğiniz NVIDIA USB 3.10 eXtensible Host Controller isimli şeyin detayına baktığım zaman kasanın sol tarafındaki USB çıkışlarını kontrol ettiğini görüyorum. Monitörümün arayüzünü kontrol edebilmem için bir USB bağlı. Yine de bu arkadaşı disable dememin bir sakıncası var mıdır?

Merhabalar hocam:
Öncelikle geç yanıtımı mazur görün. Bahsettiğiniz NVIDIA USB 3.10 eXtensible Host Controller isimli şeyin detayına baktığım zaman kasanın sol tarafındaki USB çıkışlarını kontrol ettiğini görüyorum. Monitörümün arayüzünü kontrol edebilmem için bir USB bağlı. Yine de bu arkadaşı disable dememin bir sakıncası var mıdır?
Benim anladığım kadarıyle o arkadaş USB 3.1 portlarınızı kontrol ediyor hocam, anakartın sitesinden chipset driverlarınızı güncellemeyi deneyin, onun dışı hiç bi fikrim yok.

Şimdi olacağı varsa olur sadece 3.1 değil bütün USB portları kapanacak günümüzü göreceğiz :D

Bu sistemde yüksek ihtimal, PSU veya ekran kartı güç soketinde bir sorun var, düşük ihtimal de kart arızası, önce ekran kartı güç soketini boşta olan ile değiştirip, sonrasında farklı bir PSU ile denemek gerekiyor, siyah ekrana düşmesi kartın kapandığı anlamına geliyor, oda yeterli güç sağlanamadığında oluyor.

Bir de kart takılıyken taşıma yapmışsınız, bu slota zarar vermiş bu yüzden kart bağlantısında sorun oluyor da olabilir, onu da sistem boşta çalışırken kartı hafif oynatıp deneyin, siyah ekrana düşerse slot sorunludur.

Son düzenleme:
Bu sistemde yüksek ihtimal, PSU veya ekran kartı güç soketinde bir sorun var, düşük ihtimal de kart arızası, önce ekran kartı güç soketini boşta olan ile değiştirip, sonrasında farklı bir PSU ile denemek gerekiyor, siyah ekrana düşmesi kartın kapandığı anlamına geliyor, oda yeterli güç sağlanamadığında oluyor.

Bir de kart takılıyken taşıma yapmışsınız, bu slota zarar vermiş bu yüzden kart bağlantısında sorun oluyor da olabilir, onu da sistem boşta çalışırken kartı hafif oynatıp deneyin, siyah ekrana düşerse slot sorunludur.
Cuma günü tekrardan bilgisayarın tüm parçalarını söküp inceleme, temizleme ile birlikte baştan kuracağım. Teşekkür ederim. Umarım PSU yahut kart ile bir arıza yoktur da sadece yerinden oynamıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı