Volmgr 161 ve siyah ekran hatası

rekreut

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston 8x2 3200mhz CL16
SSD veya HDD modeli
1x 480GB WD NVM.e 1x Kingston 1TB M2 SSD
Ekran kartı
MSI VENTUS RTX 2060
Anakart
Asus PRIME B560M-A
İşlemci
i5 11400F
Merhaba:

Olay başlıktaki gibi. Hiçbir problem yokken, parçaların sıcaklığı falan sorunsuzken durduk yere ses cızırtılanıp görüntü donup siyah ekrana düşüyor ve PC'yi kullanabilmem için Force restart atmak durumunda kalıyorum. Daha dün gece temiz kurulum yaptım format atıp her şeyi tek tek baştan kurdum. Event Viewer'da çökme esnasında sadece volmgr 161 kodlu hata çıkıyor. Formattan önce de aynı problemi yaşıyordum. Sırf bu olaylar yüzünden bilgisayarı kullanmaktan soğudum. Rica ederim yardımcı olun. Teşekkürler.

Minidump: Desktop.rar

Ek güncelleme:

Şimdi Furmark ile GPU Stress Test yaptım. Testin sonlarına doğru ek'te bıraktığım hatalardan dolayı uygulama çöktü. Hep yaşadığım hatayı yine yaşadım fakat bu sefer siyah ekran vermedi direkt uygulamayı kapattı. Görseli ekliyorum.

Not: Ekran Kartı: RTX 2060
Nvidia Driver: 546.17

Dosya Ekleri

• volmgr.png
    volmgr.png
    42,6 KB · Görüntüleme: 32
  • nvl.png
    nvl.png
    61,1 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
6593lü mavi ekranınız intel SATA/AHCI sürücünüze top atıyor, diğerini okuyacağım.

Güncelleme: Diğeri Nvidia ekran kartınızın sürücüsüne top atıyor.

Sürücü kurucu program kullanıyorsanız sisteme hepten format geçmenizi tavsiye ediyorum, yok kullanmıyorsanız ekran kartı ve diğer sürücünüzü tekrar kurun.

Mavi ekran almadan gelen volmgr çökmeleri ve rapordaki diğer Kernel Power uyarısı da PSUnuza top atıyor.

Sİz sürücüleri halledin, bakalım.

Son düzenleme:
6593lü mavi ekranınız intel SATA/AHCI sürücünüze top atıyor, diğerini okuyacağım.

Güncelleme: Diğeri Nvidia ekran kartınızın sürücüsüne top atıyor.

Sürücü kurucu program kullanıyorsanız sisteme hepten format geçmenizi tavsiye ediyorum, yok kullanmıyorsanız ekran kartı ve diğer sürücünüzü tekrar kurun.

Mavi ekran almadan gelen volmgr çökmeleri ve rapordaki diğer Kernel Power uyarısı da PSUnuza top atıyor.

Sİz sürücüleri halledin, bakalım.
Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim hocam:

Maalesef bilgisayarlar hakkında bilgilerim sınırlı fakat size şu şekilde ufak bilgiler verebilirim sistemim hakkında: Windows 480GB'lik SSD'ye kurulu. 2 yıllık falan bir ürün ve temiz kullanıyorum fakat Mersin'de 3-4 ay kadar kullandığım sırada çok fazla elektrik kesintisine maruz kaldı. Diğer 1TB'lik ise daha 1 yılı bile doldurmadı. Ekran kartı 4.5 yıllık, işlemci ve anakart ise 1.5 yıllık. PSU Asus TUF 550W Bronz sertifikalı onu da 2021 yılının Aralık ayında almıştım.

Dediklerinize gelecek olursam, dün gece format atmadan önce de aynı SSD'ye kuruluydu format attıktan sonra da Windows'u aynı SSD'ye kurdum bu bir problem olabilir mi? DDU ile yaklaşık 3-4 kere driver silip yeniden kurdum aynı şekilde devam ediyor. Mersin'den İstanbul'a kasayı taşırken strafor kutusu ile değil bir çarşafa sarıp arabamın bagajında taşımıştım belki çok sallanmış da olabilir bu da bir problem teşkil eder mi?

Vermiş olduğunuz diğer yanıtlara istinaden az sonra DDU ile tekrardan grafik sürücümü kaldırıp yeniden sıkıntı yaşamadığım sürümü kuracağım. Belki düzelir.

İvedilikle yardımınızı ve yanıtınızı beklemekteyim, teşekkürler.

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim hocam
Lafı mı olur hocam ne demek.

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim hocam:

Maalesef bilgisayarlar hakkında bilgilerim sınırlı fakat size şu şekilde ufak bilgiler verebilirim sistemim hakkında: Windows 480GB'lik SSD'ye kurulu. 2 yıllık falan bir ürün ve temiz kullanıyorum fakat Mersin'de 3-4 ay kadar kullandığım sırada çok fazla elektrik kesintisine maruz kaldı.
Bu biraz korkutucu geldi :D

Dskin 2 senelik ve elektrik kesintisiyle mücadele etmesi kötü geldi ama mavi ekran disk ile değil driver ile ilgili sorun veriyordu.
Dediklerinize gelecek olursam, dün gece format atmadan önce de aynı SSD'ye kuruluydu format attıktan sonra da Windows'u aynı SSD'ye kurdum bu bir problem olabilir mi?
Sanmıyorum ya.
Dediklerinize gelecek olursam, dün gece format atmadan önce de aynı SSD'ye kuruluydu format attıktan sonra da Windows'u aynı SSD'ye kurdum bu bir problem olabilir mi? DDU ile yaklaşık 3-4 kere driver silip yeniden kurdum aynı şekilde devam ediyor.

Bu garip geldi, acaba ekran kartı mı bozuk?

Mersin'den İstanbul'a kasayı taşırken strafor kutusu ile değil bir çarşafa sarıp arabamın bagajında taşımıştım belki çok sallanmış da olabilir bu da bir problem teşkil eder mi?

Ekran kartının soketi zarar almadıysa etmez muhtemelen ki zarar gelmekten kastım soketin kırılması burada :D
İvedilikle yardımınızı ve yanıtınızı beklemekteyim, teşekkürler.

Her ne kadar eksik bilginiz olsa da gerçekten bana çok yardımcı oluyorsunuz sorun çözmede, bazı arkadaşlar konuyu açıp kaçıyor bazıları ise istenen bilgiyi çok nazlanarak veriyor, ben teşekkür ederim.

Şimdi Furmark ile GPU Stress Test yaptım. Testin sonlarına doğru ek'te bıraktığım hatalardan dolayı uygulama çöktü. Hep yaşadığım hatayı yine yaşadım fakat bu sefer siyah ekran vermedi direkt uygulamayı kapattı. Görseli ekliyorum.
Uygulama mı çöktü yoksa sistem mi kapandı ya da testte bir hata yazısı mı çıktı?

Lafı mı olur hocam ne demek.

Bu biraz korkutucu geldi :D

Dskin 2 senelik ve elektrik kesintisiyle mücadele etmesi kötü geldi ama mavi ekran disk ile değil driver ile ilgili sorun veriyordu.

Sanmıyorum ya.

Bu garip geldi, acaba ekran kartı mı bozuk?

Ekran kartının soketi zarar almadıysa etmez muhtemelen ki zarar gelmekten kastım soketin kırılması burada :D

Her ne kadar eksik bilginiz olsa da gerçekten bana çok yardımcı oluyorsunuz sorun çözmede, bazı arkadaşlar konuyu açıp kaçıyor bazıları ise istenen bilgiyi çok nazlanarak veriyor, ben teşekkür ederim.

Uygulama mı çöktü yoksa sistem mi kapandı ya da testte bir hata yazısı mı çıktı?
Merhabalar hocam:
1 Ekim 2023 tarihinde Mersin'den İstanbul'a döndüm. 10 Ekim'e kadar hiçbir problem yoktu. 10 Ekim tarihinden itibaren 1 hafta kadar nvlddmkm hatası ile boğuştum. DDU ile temiz kurulum yapıp ekran kartını söküp yerine taktım ve yaklaşık Kasım ayının başına kadar hiçbir problem ile karşılaşmadım. Kasım ayının başında ise tekrardan bu sefer nvlddmkm ve volmgr uyarıları ile direkt siyah ekran hatasına maruz kalmaya başladım.

Furmark ile stres testi esnasında ise uygulama çöktü. Bilgisayar kapanmadı. Event Viewer'da ise şöyle bir not düşmüş olaya:
nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu. ( Display 4101 )

Az önce DDU ile PC'yi güvenli modda başlatıp grafik sürücüsünü kaldırdım. Hiçbir problem yaşamadığım 12 Eylül tarihli sürücüyü kurdum sonrasında. Şu an sadece bekliyorum. Açıkçası korkuyorum da tekrardan problem yaşayacağım diye çünkü haftalardır uğraşıyorum, çözemedim. Sürekli problem yaşadığım için bilgisayar ile uğraşmıyorum, arkadaşlarım oyuna vs. çağırıyor fakat katılamıyorum.

Sorunu çözmeme istinaden diğer yanıtlarınızı ve yardımınızı beklemekteyim.
Teşekkürler.

Merhabalar hocam:
1 Ekim 2023 tarihinde Mersin'den İstanbul'a döndüm. 10 Ekim'e kadar hiçbir problem yoktu. 10 Ekim tarihinden itibaren 1 hafta kadar nvlddmkm hatası ile boğuştum. DDU ile temiz kurulum yapıp ekran kartını söküp yerine taktım ve yaklaşık Kasım ayının başına kadar hiçbir problem ile karşılaşmadım. Kasım ayının başında ise tekrardan bu sefer nvlddmkm ve volmgr uyarıları ile direkt siyah ekran hatasına maruz kalmaya başladım.

Furmark ile stres testi esnasında ise uygulama çöktü. Bilgisayar kapanmadı. Event Viewer'da ise şöyle bir not düşmüş olaya:
nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu. ( Display 4101 )

Az önce DDU ile PC'yi güvenli modda başlatıp grafik sürücüsünü kaldırdım. Hiçbir problem yaşamadığım 12 Eylül tarihli sürücüyü kurdum sonrasında. Şu an sadece bekliyorum. Açıkçası korkuyorum da tekrardan problem yaşayacağım diye çünkü haftalardır uğraşıyorum, çözemedim. Sürekli problem yaşadığım için bilgisayar ile uğraşmıyorum, arkadaşlarım oyuna vs. çağırıyor fakat katılamıyorum.

Sorunu çözmeme istinaden diğer yanıtlarınızı ve yardımınızı beklemekteyim.
Teşekkürler.
Merhaba hocam, Furmark testini tekrar yapabilir misiniz acaba?

Merhaba hocam, Furmark testini tekrar yapabilir misiniz acaba?
Merhabalar:

Furmark testini şimdi yaptım. Yaklaşık 10 dakika kadar tam stress testte tuttum. GPU Max Temp 78 derece oldu, TDP ve GPU USAGE %100 e kadar tırmandı. 10 dakika boyunca hiçbir problem ile karşılaşmadım fakat bildiğim kadarı ile nvlddmkm zaten Nvidia'nın driver'ı ile ilgili bir problem. Yakın tarihte bir oyun ile ilgili vs. bir problem yaşarsam güncelleyeceğim bu konuyu fakat sorunun düzeldiğine inanmıyorum, bekleyeceğim sadece.

Yanıtınız için teşekkür ederim.
Not: Konuyu açtığım andan bu yana bilgisayarda pek fazla düzeltme uyguladım. Anakartın kendi sitesine gidip direkt Windows 10 için çıkartılan component yazılımlarının sürücülerini kurdum. Formattan sonra Armory Crate'den yüklemiştim fakat Armory Crate Windows 11 için olan SATA sürücülerini falan yüklemiş. Her şeyin en son sürümünü Windows 10 için olan yazılımlarını yükledim. DDU ile temiz kurulum yapıp ekran kartı sürücümü 537.34'e geri çektim.

Tekrardan çok teşekkürler, konu ile ilgili daha detaylı (volmgr ve nvlddmkm) çözüm yöntemleri yahut problemin kaynağını öğrenebilirseniz rica ederim bana ulaşınız, iyi günler.

Merhabalar:

Furmark testini şimdi yaptım. Yaklaşık 10 dakika kadar tam stress testte tuttum. GPU Max Temp 78 derece oldu, TDP ve GPU USAGE %100 e kadar tırmandı.
Adı üstünde stres testi hocam, amacı Alalh ne verdiyse abanması karta.

Sıcaklık güzel. Throttle yememişsinizdir. Stres testi için güzel değer 78.
10 dakika boyunca hiçbir problem ile karşılaşmadım fakat bildiğim kadarı ile nvlddmkm zaten Nvidia'nın driver'ı ile ilgili bir problem. Yakın tarihte bir oyun ile ilgili vs. bir problem yaşarsam güncelleyeceğim bu konuyu fakat sorunun düzeldiğine inanmıyorum, bekleyeceğim sadece.
10dk yeterli olmuştur sanırım.
nvlddmkm sürücünün bir parçası, bir problemden ziyade asıl adam kendisi :D
Merhabalar:

Furmark testini şimdi yaptım. Yaklaşık 10 dakika kadar tam stress testte tuttum. GPU Max Temp 78 derece oldu, TDP ve GPU USAGE %100 e kadar tırmandı. 10 dakika boyunca hiçbir problem ile karşılaşmadım fakat bildiğim kadarı ile nvlddmkm zaten Nvidia'nın driver'ı ile ilgili bir problem. Yakın tarihte bir oyun ile ilgili vs. bir problem yaşarsam güncelleyeceğim bu konuyu fakat sorunun düzeldiğine inanmıyorum, bekleyeceğim sadece.
Bekleyelim hocam, her an yiyeceksiniz diye bir şey yok.
Not: Konuyu açtığım andan bu yana bilgisayarda pek fazla düzeltme uyguladım. Anakartın kendi sitesine gidip direkt Windows 10 için çıkartılan component yazılımlarının sürücülerini kurdum. Formattan sonra Armory Crate'den yüklemiştim fakat Armory Crate Windows 11 için olan SATA sürücülerini falan yüklemiş. Her şeyin en son sürümünü Windows 10 için olan yazılımlarını yükledim. DDU ile temiz kurulum yapıp ekran kartı sürücümü 537.34'e geri çektim.

Tekrardan çok teşekkürler, konu ile ilgili daha detaylı (volmgr ve nvlddmkm) çözüm yöntemleri yahut problemin kaynağını öğrenebilirseniz rica ederim bana ulaşınız, iyi günler.
11 için olan değil ortak sürücüdür bence, 10 ve 11 arasında çok bi fark yok ve çekirdek tamamen aynı.

Bana kalırsa ekran kartı driverıydı sorun.

Adı üstünde stres testi hocam, amacı Alalh ne verdiyse abanması karta.

Sıcaklık güzel. Throttle yememişsinizdir. Stres testi için güzel değer 78.

10dk yeterli olmuştur sanırım.
nvlddmkm sürücünün bir parçası, bir problemden ziyade asıl adam kendisi :D

Bekleyelim hocam, her an yiyeceksiniz diye bir şey yok.

11 için olan değil ortak sürücüdür bence, 10 ve 11 arasında çok bi fark yok ve çekirdek tamamen aynı.

Bana kalırsa ekran kartı driverıydı sorun.
Merhabalar hocam:
Ufak bir güncelleme, yine aynı şeyi yaşadım. Hiçbir sebep yokken direkt siyah ekranda kaldım. Minidump'ı ekliyorum. Event Viewer'dan da ekran görüntüsünü ekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    36,7 KB · Görüntüleme: 11
Yine ekran kartınız diyor... Yok anmaladığım saçmalık sistem nasıl stres testinden geçip kendi halinde çöküyor?

@Recep Baltaş hocam müsaitseniz size zahmet bakabilir misiniz?

@rekreut hocam sanırım bir şey buldum, aygıt yöneticisine girin ve NVIDIA USB 3.10 eXtensible Host Controller arkadaşı bulup sağ tıklayıp disable diyin bi. İki mavi ekranınızda da hata veren cihazın aygıt kimliği bu diyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı