Volswagen Golf 1.4 TSI MI ? YOKSA Golf 1.2 TSI MI ?

Bu konu hakkında ciddiysen bence sadece arabalarla ilgili olan bir foruma konu açmanı tavsiye ederim. Ama madem sordun.Benzinli araç keyiflidir , dizel de keyiflidir dizelde aklın yakıtta olmaz benzinlide lıkır lıkır içer .) fakat arabamın ara hızlanmaları iyi olsun istiyorsan 1.4 tavsiye ederim , 1.2 de iyi bir tercihtir kullanmaya bağlı olarak 1.2 motor biraz daha az yakar uzun yolda daha çok farkedilir bu .Tabi dizeller biraz daha pahalıdır.Şahsen ben olsam 1.4 alırdım.Ama paranız sizin için değerliyse bahsettiğiniz 9000 TL yi verip de 1.4 almaya gerek yok 1.2 bluemotion modeli sizin için vazgeçilmez olur diye düşünüyorum.Yorum biraz geç oldu ama bazen sonradan görebiliyoruz.Kolay gelsin.

1.2 TSİ Torku gayet yeterli. 1.2 TSİ Öneririm performans peşinde olmayacaksınız ama. 1.4 TSİ Olursa şehiriçi 8 Litre yakar ama performansı tatmin eder. 1.2 TSİ Arabayı taşımaz gibi bir şey gelmesin aklınıza. DSG Kesinlikle önermiyorum. 4 DSG'si olan tanıdıklarım vardı hepsinin garanti bitince DSG Bozuldu.

Dizel ve benzin arasında fazla fiyat farkı yok şöyle bir hesaplama yap derim, ne kadar kullanacaksınız arabayı ? Örnek olarak 5 yıl diyelim, 5 yıl içinde harcayacağınız benzin fiyatını hesaplayın 9bin TL'ye değer mi ? Benim şahsi fikrim 1.2 benzinli alıp 9 bin'yi benzine yatırmak olur ama şöyle birşey var benzinli arabayı satmak zordur.

1.4 TSİ al keyfine bak DSG şanzıman konusunda bazı arkadaşlar alma falan demiş benim araç WV Passat 2009 model ve DSG şanzıman ve hiç bir sorun yaşamadım yaşayanı da nadir gördüm diyebilirim ve onlarda kendi hatalarından dolayı sorun yaşamışlardı örnek araç hareket halindeyken Vitesi N konumuna getirmek yada 20 sn. uzun süre beklemelerde Araç vitesini sürekli D konumda kullanması,Aracı seviye üstü sel,göl vs sulardan geçirmeye çalışmak gibi...
Ayrıca ufak motorun az yakma konusuna gelirsek bu her zaman geçerli bir durum değildir senin tercih ettiğin araçlar için örnek verecek olursak yani 1.4 TSİ için uzun yolda standart kullanımda 1.2 TSİ den daha az yakacaktır bunu araştırabilirsin küçük motorlu araç uzun yolda torku düşük olduğu için benzini içicektir ama 1.4 TSİ daha kuvvetli ve yüksek torklu olduğu için rahat yol alıcaktır extra bir güç üretmesine gerek olmadığı için daha az yakıt harcar bence 1.4 tsi al derim eğer çok km yapan biri değilsen dizel almamalısın şimdiden hayırlı olsun

Honda Civic al keyfine bak bırakın şu gereksiz Ww sevdalığını Honda fabrika çıkışlı Lpg takılı isteseniz şehir içi 28 Krş gibi rakamlar yakıyor yok ben performans istiyorum derseniz 0-100 9.7 saniye Görürüm ben bu Tsı Turbo arızalarında.

1.2 tsi güzel motor fakat 1.4 tsi imkanı varken doğru tercih olmaz. Performanslı kullanımda 1.4 daha az, sakin kullanımda ise 1.2 daha az yakacaktır fakat ciddi bir tüketim farkı olmaz. Donanım olarak Comfortline yeterli fakat donanımlı araç seviyorsanız Highline tabikide daha tatminkar olacaktır. Paketlerin içeriklerini pek bilmiyorum fakat Comfortline + Bi-xenon + cam tavan ve eğer comfortline'a dahil değilse otomatik klima donanımları bence gerekli. Eğer illa birinden kısmanız gerekiyorsa Cam tavandan kısın bence, xenonların görüntüsü ve konforu gerçekten vazgeçilmez.
Ayrıca DSG almanızın size 2. elde getirisi olacağını fakat DSG'nin sorun çıkarmaya meyilli bir şanzıman olduğunu unutmayın. Eğer DSG tercih ederseniz +2 sene garanti uzatma seçeneğinden faydalanabilirsiniz.
Bu arada DSG kesinlikle sorun çıkarır demiyorum yanlış anlamayın, benim aracım yaklaşık 2 senedir yazılımlı(remapped) ve 300 tork civarında olmasına rağmen en ufak bir sorunla karşılaşmadım, bu süre zarfında 30 bin km yaptım ve sorunsuz gidiyorum çok şükür. Tabiki bunda şanzımanın mekatroniğini ve kavramasını yormadan aracı kullanmamın etkisi büyük. (Mekatroniği ve kavramayı yormamak = gazlamamak değildir, yoğun trafikte aracı manuel'de kullanmak, yokuşa aracı park ettiğinizde önce yükü el frenine bindirip, sonra park vitesine almak gibi püf noktaları mevcut.)
Tercihiniz her ne olursa olsun, kazasız belasız kullanın.

1.2 TSI Otomatik vites öneririn

Geri
Yukarı