Voltaj dalgalanması ne kadar mesafeye kadar etki edebilir?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Daha önce de yaşadım. Bugün de denk geldi. Bizden yaklaşık 100 kilometre uzaktaki ilçelerde planlı kesinti varmış. Burada voltaj dalgalanması oldu. Orada yapılan kesinti buraya kadar voltaj dalgalanması yapar mı? En fazla kaç kilometreye kadar etkiler?

Merhaba. Hayır, yapamaz. Çünkü voltaj dalgalanması OG/AG şebeke trafosunun bağlı olduğu alan (onun bağlı kalıp kapsadığı mesafeler, bağlantılar) kadar (çok sınırlı) olabilmesi gerekirdi.100 km. ise çok fazla bir uzaklıktır, o mesafede o bölgedeki başka OG/AG şebeke dağıtım trafosu yani başka dağıtım trafolarının bağlantıları elektrik dağıtım trafoları için geçerliyse sadece onunla ilgili voltaj dalgalanması (Yine bir trafo patlaması olup elektrik kesilirse sadece o bölgeyi ilgilendiren bir durum olur) sizin evin voltajını direk olarak etkileyebilir. Mevcut dalgalanma mutlaka bölgenizde bağlı olduğunuz OG/AG trafosuna bağlı diğer alıcı kaynaklarla (onlarda örneğin motorlarda demerajlarla, ilk çalıştırılma sorunlarıyla, vb. ilgili) olmuştur, kendi kanımca. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı