''Volvo Sağlam Araba'' Ezberi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Burada @dogant 'a gerçekten haksız çıkışmışsın dostum ama bence yetkili biri özgürce konuşulan bir yerde sinirine yenik düşüp uzaklaştırma verirse de saçma bir hareket olur.
Sinir değil kesinlikle. Arkadaşı uyardım ama aynı şekilde devam etti. Benim forumda en çok dikkat ettiğim şeylerden birisi saygı. Herhangi bir üyeye karşı bu tutumu sergilese yine uyarı alacaktı.

Çelik duvara çarpmak ile bir araca çarpmak aynı etkiyi mi yaratır?
Teorik olarak, o kaza testinde aracın normal trafikte alacağı darbenin aynısı hatta daha fazlası simüle ediliyor. Farkındaysan o testte kullanılan deforme olabilen (deformasyonun kelime anlamına bakmanı tavsiye ederim) bir engel kullanılıyor. Yani trafikte senin çarptığın aracın kaportası, şasisi gibi...

Nasıl bağlantı kuramadın? Kaç saniyede 170 km hıza ulaşıyor? 300 HP 350 nm tork turbo benzinli bir araç ile kıyasladığın araca bak...
300 BG güç ve 350 NM tork (belirttiğine göre) turbo benzinli S40 için hızlanma verilerine bakalım.
0 - 100 -> 7 saniye
0 - 160 -> 13 saniye
100 - 160 -> 6 saniye
----
138 BG güç ve 167 NM torka sahip 1600cc atmosferik benzinli 2012 Elantra için hızlanma verilerine bakalım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
0 - 100 -> 11 saniye
0 - 160 -> 26 saniye
100 - 160 -> 15 saniye
Neredeyse yarı güce sahip bir aracın 160 için hızlanma süresi arasındaki fark 2 kat.
----
136 BG güç ve 300 NM torka sahip 1600cc atmosferik dizel 2018 Cerato için hızlanma verilerine bakalım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
0 - 100 -> 9 saniye
0 - 160 -> 22 saniye
100 - 160 -> 13 saniye

Gelelim sonuca. Gördüğün gibi, tork değerleri yakın olan araçların (S40 ve Cerato) 0-100 arası hızlanması oldukça yakınken (ki birisinin turbo benzinli olup devir çevirebildiğini, diğerinin ise atmosferik dizel olduğunu atlamayalım), diğer köşede beygirleri yakın olan (Elantra ve Cerato) 100-160 arasındaki hızlanması ise yine oldukça yakın seyretmiş. Yani sadece tork rakamları ile bir halt olmadığı gibi sadece beygir rakamları vererek de bir halt olunmuyor. Her ikisinin yeri ve önemi farklı zamanlardadır. Bir teknik özelliğe vurgu yapacaksan eğer tam detay verirsin.

Ayrıca, karşılaştırmaya soktuğun S40 T4'ün modifiyeli olduğunu da unutmayalım. Şuraya bahsettiğin model yılına ait S40 T4'ün ürettiği güçleri de yazalım da, üyeler S40 T4'ü 300 BG ve 350 NM sanmasınlar. :)

1855cc Turbo benzinli B4194T koda sahip motor, 197 BG güç ve 300 NM tork üretiyor.

Sinir değil kesinlikle. Arkadaşı uyardım ama aynı şekilde devam etti. Benim forumda en çok dikkat ettiğim şeylerden birisi saygı. Herhangi bir üyeye karşı bu tutumu sergilese yine uyarı alacaktı.

Pardon sadece o mesajı atıp ceza aldığını düşündüm şimdi diğer mesajlarına da baktım garip bir tavır almış, yani uzaklaştırma almasına değecek bir şeyleri var evet ama bence fazla bir cezayı haketmemiş.

@dogant 180 km/s hızla bir yere çarpacaksın ve camın bile kırılmayacak... Mümkün değil dedik ya, o anın şoku sadece senin için geçerli değil o olayı gören herkes için geçerli. Bırak arabaya çarpmayı, normal seyir hızında bir hayvana (et) çarpmak bile daha fazla hasar verir o araca göre.

Bak gene kapattık biz konuyu, tamamdır.
Cam kırıldı aslında, ön camda büyük birkaç çatlak oluştu.

Neyse sizin dediğiniz gibi olsun, ben boş E-5'te sol şeritten 50 km hızla seyrediyormuşum meğerse.
Teorik olarak, o kaza testinde aracın normal trafikte alacağı darbenin aynısı hatta daha fazlası simüle ediliyor. Farkındaysan o testte kullanılan deforme olabilen (deformasyonun kelime anlamına bakmanı tavsiye ederim) bir engel kullanılıyor. Yani trafikte senin çarptığın aracın kaportası, şasisi gibi...

300 BG güç ve 350 NM tork (belirttiğine göre) turbo benzinli S40 için hızlanma verilerine bakalım.
0 - 100 -> 7 saniye
0 - 160 -> 13 saniye
100 - 160 -> 6 saniye
----
138 BG güç ve 167 NM torka sahip 1600cc atmosferik benzinli 2012 Elantra için hızlanma verilerine bakalım.
0 - 100 -> 11 saniye
0 - 160 -> 26 saniye
100 - 160 -> 15 saniye
Neredeyse yarı güce sahip bir aracın 160 için hızlanma süresi arasındaki fark 2 kat.
----
136 BG güç ve 300 NM torka sahip 1600cc atmosferik dizel 2018 Cerato için hızlanma verilerine bakalım.
0 - 100 -> 9 saniye
0 - 160 -> 22 saniye
100 - 160 -> 13 saniye

Gelelim sonuca. Gördüğün gibi, tork değerleri yakın olan araçların (S40 ve Cerato) 0-100 arası hızlanması oldukça yakınken (ki birisinin turbo benzinli olup devir çevirebildiğini, diğerinin ise atmosferik dizel olduğunu atlamayalım), diğer köşede beygirleri yakın olan (Elantra ve Cerato) 100-160 arasındaki hızlanması ise yine oldukça yakın seyretmiş. Yani sadece tork rakamları ile bir halt olmadığı gibi sadece beygir rakamları vererek de bir halt olunmuyor. Her ikisinin yeri ve önemi farklı zamanlardadır. Bir teknik özelliğe vurgu yapacaksan eğer tam detay verirsin.

Ayrıca, karşılaştırmaya soktuğun S40 T4'ün modifiyeli olduğunu da unutmayalım. Şuraya bahsettiğin model yılına ait S40 T4'ün ürettiği güçleri de yazalım da, üyeler S40 T4'ü 300 BG ve 350 NM sanmasınlar. :)

1855cc Turbo benzinli B4194T koda sahip motor, 197 BG güç ve 300 NM tork üretiyor.
S40 T4'ün stok verileri onlar, araç stok olarak 200 HP ama benim aracın son hali 300 HP idi. Araçta yazılım, turbo basıncı artırma ve hava filtresi vs gibi uygulamalar vardı.

Ayrıca dizel araçlar 120'den sonra havlu atmaya başlar. Turbo benzinli güçlü araçlar 200 km altında kesilmez.
Stok araçlarda 0-160 verileri de bunu gösteriyor. Arada ciddi fark var.

88AC688B-E81F-4BAD-A16E-7197B59AC567 (1).png

64 km/s testinde tuzla buz olan cam burada gayet sağlam duruyor. O zaman bu araç kaza yaptıktan sonra değil biraz düzeltilmiş hali falan mı? Tamam 50 demeyelim de şöyle diyelim, tamamen duran değil görece daha yavaş giden arabalara çarptın diyelim mesela. :)

Cam kırıldı aslında, ön camda büyük birkaç çatlak oluştu.
Sağ taraftaki çatlaktan bahsediyorsun herhalde. 180 km/h ile çarpmanın eseri buysa, Volvo'yu bir kere daha tebrik etmek lazım. Adamlar cama yeni mühendislik katmış, alaşımını merak etmedim değil bak.

Kaza anında sadece sürücü değil, kazayı geçiren herkes şoka girer. 180 km/s ile çarpıp birkaç saniye şoka girmek de mucize.

64 km testinde çelik duvara çarpıyorsun burada ise çarptığın araç darbeyi emiyor, neden bunu anlamak istemiyorsunuz? Ben uzun yolda bir çok kaza gördüm çoğu araç o çapışma testlerindeki kadar hasar almıyor.

Bakın ikinci kazamı atıyorum. Onun da hikayesini anlatacağım.

64 km testinde çelik duvara çarpıyorsun burada ise çarptığın araç darbeyi emiyor, neden bunu anlamak istemiyorsunuz?
O çarpışma testlerinde duvardaki mavi ve sarı levhalar var ya, işte onlar da benzer şekilde darbeyi emsin diye var testte. Gerçeğe mümkün olduğu kadar yakın senaryo, tek farkı görece hız ile değil sabit cisme karşı olan bir şekilde çarpılıyor. Gerçek tampon hissiyatı değil ama akordeon gibi katlanması için yapılan daha yumuşak metalden olan şasi gergilerinin dayanımına yakın o katman.

6 yıl kadar önce bu kazada da bana arkadan çarptılar. Ben duruyordum, arkadan gelen arkadaş yola bakmıyor ve teyp ile oynuyor. Tahmini 40 km hız ile çaptı ve sonuç bu.

40 km ile düz duvara çarpsa çok daha fazla hasar görürdü.
Konu ile ilgisi yok ama bu beyaz aracı 2 saat önce almıştım ve satış için hazırlanacaktı araç, bu şekilde bir kazaya karıştı. Araçta tampon dışında hasar yoktu.

Dosya Ekleri

• 5E9005F4-106D-4DE4-A526-8ED570DD92C5.png
    5E9005F4-106D-4DE4-A526-8ED570DD92C5.png
    223,5 KB · Görüntüleme: 110
  • FFD9E2A9-C6E3-4C19-A4D3-E05E95926325.png
    FFD9E2A9-C6E3-4C19-A4D3-E05E95926325.png
    156,7 KB · Görüntüleme: 103
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı