''Volvo Sağlam Araba'' Ezberi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Anlatmak istediğim burada. Darbenin nasıl emildiğine bakın. Sonra sn: 57 düz duvar testine bakın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geçmiş olsun Lada Niva ya da Samara nasıldır?

Kazayı yaptığın andaki duruma gelelim...

Bana çok hızlıydın dediler, ben de aksini savundum hızım en fazla 100-120'dir dedim, kazayı görenler ve ortağım inanmadı en az 150 idi dediler. (Ben o araç ile yol müsait ise o zamanlar hız yapıyordum)
Polisler 100 km hız ile bu kadar çok aracın birbirine giremeyeceğini iddia etti, öndeki araç bariyerlere çarpmasına rağmen diğer köşeden onun önündeki araca o da onun önündekine şeklinde gitmişti.

Polisler tutanağa da 160 ya da 180 km falan yazdı zaten. Sonra beni ifade için karakola götürdüler, kimse şikayetçi olmayınca bıraktılar.

Öncelikle burada konuşan herkes bir şekilde sürücü ve ehliyeti var. Aynı trafikte yol alıyoruz. Ama "boş yol" kavramı sanırım hepimiz için farklı işliyor(?). Boş dediğiniz yol trafikte giderken ufukta görebildiğiniz mesafeye kadar (ortalama bir insanda 400 - 500m kadardır) boş olması gerekir ki rahatlıkla yüksek hızda seyahat edebilelim.

yere düşen sigara paketini alayım derken o ara trafik durmuş, paketi aldım, kafamı kaldırır kaldırmaz kaza yaptım.
En son baktığımda önüm boştu, yere eğildim paketi aldım ve kafamı kaldırdığım anda kaza oldu. 3 saniyelik bir olay yani, ben yola baktığımda önümde çok uzun bir boşluk vardı ama o an trafik duruyormuş ben bunu fark etmedim.
3 saniyelik bir olay yani

180 KM/sa ile gittiğinizi varsayarsak eğer, saniyede tam olarak 50 M/sn yol almış olursunuz. 3 saniye içerisinde sigarayı aldığınızı kabul edelim. Buna birde +1sn önünüze bakıp eğilme, +1sn geri eğilip önünüze tekrar bakma süresi ekleyelim. Yani toplamda 5 saniye süre geçmiş olsun. 5 x 50M = 250 M yol yapar. 250 metre mesafe içerisinde bu hızı yapmanızı geçtim, 250 metre sonra 4 tane araç ne ara ortaya çıktı? Trafik durmuş demişsiniz, 250 metre ötedeki trafiğin durmuş olduğunu algılayamıyorsanız eğer, neden şoförsünüz?

Hadi diyelim, önünüz sol şeritte tamamen (600 metre) boyunca açıktı. Bu mesafedeki yolu o hızla almanız 12 saniye sürecek. Sigarayı almak için kabul ettiğimiz sürenin 2.5 katı kadar süreniz var. Bu süre zarfında zincirleme yapacak 4 araç gökten zembille inmemiştir herhalde?

Hadi diyelim ki hızınız 180 değil, 140 120 civarındaydı (yasal hız limitlerine yakın yani). O zaman yukarıdaki örneklerdeki gibi aynı adımları uygulayacak olursak eğer durum çok daha vahim. Sonuç ise direkt olarak yine trafikteki diğer araçları algılayabilecek kadar yetiye sahip olmadığınıza ve dolaylı yoldan şoförlüğünüze geliyor.

Bu durumlar ışığında @dogant umarım yanlış anlamazsınız ama sizinle aynı karayolunda araç kullanmak istemem.

Son düzenleme:
Yaklaşık 10 sene önce babamın o zamanki 6 aylık aracını (Mercedes S320) çok yakın olduğumuz bir tanıdığımız iş makinesine gömmüştü babam yolcu koltuğunda otururken. Kaza tutanağında 140 km olarak geçiyordu. Babam kırık bacakla kurtarıp, arkadaşı ise kırık bacak, kaburgalar ve iç kanama geçirmişti ama ambulans ve hastane yakın olduğu için kurtarmışlardı.

@dogant Bak normal bir üye gibi görmediğim için son defa düzgün şekilde üşenmeden açıklama yapayım. Sen duvara değil, arabalara çarptın. Bu attığın test videosunda olan çarpışma testleri şunlar:

Front Offset Deformable Barrier Test ve Additional Front Offset Deformable Barrier Test: Bu testler senin kazanda seni direkt ilgilendiriyor çünkü bu testin amacı araba gibi "deforme" olabilen nesneler için yapılan çarpışma testidir. Araba - araba ya da araba - sert ama deforme olabilen yüzeylere karşıdan yapılacak çarpışmalardaki sonucu gösterir. Seni direkt ilgilendiren test bu. Ayrıca 2020 model araç ile 2001 yılının şasisine sahip aracın sağlamlığı karşılaştırılmaz. Zaten o yılın şasisiyle yapılan bu testlerin videosu yukarıda var.

Front Full Width Rigid Barrier Test: Bu testte deforma olmayan, tamamen katı bir cisme (duvar gibi) karşı olan çarpışmaların sonuçları görülür. 64 km/s değil, 50 km/s hızda yapılıyor. 57. saniyede olan test bu.

Side Mobile Barrier Test ve Side Mobile Barrier Test: Bu testler sana yandan 50 km/s hızda hızda çarpacak bir arabanın yapacağı etki gösterilir.

Side Pole Test ve Side Pole Test: Bu testler 32 km/s hızla bir direğe yan şekilde çarpmanın sonucu gösterir.

Artık araç içi kriterleri gösteren testler ile birlikte sırf o videoda 11 farklı çarpışma test var. Senin durumunun testi ilk ikisi oluyor.

@Yararsız Üye uzatmayalım gerçekten anlaşamıyoruz. Yıllardır izliyorum ve sitesinden takip ediyorum ben, açıklama yapmana gerek yoktu.

Benim durumum ilk ikisi olmuyor ama kabul etmiyorsun diyecek bir şeyim yok. İlk iki testte duvar var arka planda, çarpışmada ortaya çıkan kuvvet direkt araca etki ediyor ama bir araca arkadan çarptığın zaman o araç öne doğru hareket edebildiği için kuvveti bölüşmüş oluyorsun.

Eğer sizin düşündüğünüz gibi olsaydı yarış pistlerinde yol kenarına lastik koymazlardı.

Bir keresinde 98 model basık tam apaçi modeli bir 98 model civic denk gelmişti önüme. Trafiğe kapalı alandan ara sokağa çıkmaya çalışıyordu. O an yola bakmadığı için midir yoksa başka sebepten mi bilmiyorum ama trafiğe kapalı cadde ile ara sokak arası girişi kapatan silindir metal koniye çarptı. Hızlı bile değildi, 15-20 civarı ama çarpma sonucu tamponu kırılıp düşmüştü ve araç yağ akıtıyordu. Çarpma sonrası bir süre tekrar çalışmamıştı diye hatırlıyorum.

Eğer sizin düşündüğünüz gibi olsaydı yarış pistlerinde yol kenarına lastik koymazlardı.
O karbon şasi ve güçlendirilmiş alaşım şasiler duvara vursa da dayanır, amaç sert cisme çarpınca oluşacak G kuvvetinin etkisini yok etmek. Sürücünün o kokpitten tek parça çıkması yetmiyor, hayatta kalması da lazım. Yumuşak bariyerlerin geçmişteki kullanımları ile şimdiki kullanım amaçları tamamen aynı değil, artık 2. nedeni "düşük hızda" temaslarda daha az hasar almak.

Son düzenleme:
Yıllardır izliyorum ve sitesinden takip ediyorum ben, açıklama yapmana gerek yoktu.
İzlemek ve incelemek farklı şeyler. Yoksa voleybolunda bir detaya kadar (!) bakanı var, birde öylesine bakanı var.

O lastiğin konulma amacı lastiğe lastiklik özelliğini katan "yay özelliğinin" olması. Lastiğe vuran araba, arkada güçlendirilmiş metal plaka (plaka kısmı normal refüje göre daha fazla deformasyona uğrayabilen ama daha güçlü bir dirence sahip) ile önden gelen araç arasında yay etkisi oluşturarak sürücünün alacağı G etkisini azaltmak. Ki o lastiklere gelene kadar önünde genelde kum yada toprak zemin oluyor ki o araçlar o zemine girdiklerinde çakılmaya başlıyorlar. Yani hızları çoktan güvenli seviyelere düşmüş oluyor.

Kazayı yaptığın andaki duruma gelelim...

Öncelikle burada konuşan herkes bir şekilde sürücü ve ehliyeti var. Aynı trafikte yol alıyoruz. Ama "boş yol" kavramı sanırım hepimiz için farklı işliyor(?). Boş dediğiniz yol trafikte giderken ufukta görebildiğiniz mesafeye kadar (ortalama bir insanda 400 - 500m kadardır) boş olması gerekir ki rahatlıkla yüksek hızda seyahat edebilelim.

180 KM/sa ile gittiğinizi varsayarsak eğer, saniyede tam olarak 50 M/sn yol almış olursunuz. 3 saniye içerisinde sigarayı aldığınızı kabul edelim. Buna birde +1sn önünüze bakıp eğilme, +1sn geri eğilip önünüze tekrar bakma süresi ekleyelim. Yani toplamda 5 saniye süre geçmiş olsun. 5 x 50M = 250 M yol yapar. 250 metre mesafe içerisinde bu hızı yapmanızı geçtim, 250 metre sonra 4 tane araç ne ara ortaya çıktı? Trafik durmuş demişsiniz, 250 metre ötedeki trafiğin durmuş olduğunu algılayamıyorsanız eğer, neden şoförsünüz?

Hadi diyelim, önünüz sol şeritte tamamen (600 metre) boyunca açıktı. Bu mesafedeki yolu o hızla almanız 12 saniye sürecek. Sigarayı almak için kabul ettiğimiz sürenin 2.5 katı kadar süreniz var. Bu süre zarfında zincirleme yapacak 4 araç gökten zembille inmemiştir herhalde?

Hadi diyelim ki hızınız 180 değil, 140 120 civarındaydı (yasal hız limitlerine yakın yani). O zaman yukarıdaki örneklerdeki gibi aynı adımları uygulayacak olursak eğer durum çok daha vahim. Sonuç ise direkt olarak yine trafikteki diğer araçları algılayabilecek kadar yetiye sahip olmadığınıza ve dolaylı yoldan şoförlüğünüze geliyor.

Bu durumlar ışığında @dogant umarım yanlış anlamazsınız ama sizinle aynı karayolunda araç kullanmak istemem.
Bu konuyu neden bu kadar deşiyorsun anlamadım :) Sigortacılar bile bu kadar incelemedi kazayı.

Ben o araçları gördüm ama durduklarını fark etmedim. Aramızda en az 250-300 metre boşluk vardı.
Bunu önceki mesajlarda da yazmıştım, dikkatli okumayıp 3 paragraf tez üretiyorsun.
180 km ile giderken duran trafikte öndeki ilk araca sol önden vuracaksın, toplam 6 araca hasar vereceksin bunlardan 4'ü perte çıkacak;

kazayı sol önden ilk araca vurarak yapacaksın aracın arkası sağa savrulmayacak ve arkasından en kötü ihtimalle takla gelmeyecek;

ön camın patlamamasını geçtim A sütunlarında deforme olmayacak, jant kırılmayacak, lastik patlamayacak, oluşan G kuvveti ile ön dikiz aynaları arkaya katlanmayacak,

onca adama hasar vereceksin, seni geçtim ölüm riskinin olduğu yerde şoka girmeyeceksin,

oluşan enerjiyi sadece motor bölümünün yarısına sönümleyecek,

savunma alanın düz duvarla otomobile çarpmak arasındaki fark olacak.

Mesleğim gereği çok kazalı araç gördüm de böylesini ilk kez görüyorum.

Müthiş!
Görmeden bu kadar yorum yapabilmek de gerçekten büyük başarı. Mesleğiniz gereği mi bu özelliği kazandınız? Görmeden kaza mı yorumluyorsunuz?

İlk çarptığım araç yol kenarındaki bariyerlere çıktı.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı