Çözüldü VP249QGR'nin paneli nasıldır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

k4moncik

Hectopat
1712958046899.png

Merhaba, monitörüm panda panel sanıyordum. Ancak servis menüsüne girince böyle bir panelle karşılaştım.
TPM238WF1 (sanırım sonunda LF4 var) panel nasıldır? @BerkayZ87 bilgin var mı bu panel hakkında?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu monitor eski oldugu icin TPM238WF1-LF1F veya diger bir ismiyle LC238-LF1F isminde PANDA'ya ait panel kullanmakta. IGZO IPS yani Oxide-TFT bir paneldir kendisi. Iyi bir arka aydinlatma ile desteklendiginde 1500:1'e veren kontrast degerleri sunabilmekte. VP249QGR'nin arka aydinlatmasi iyi olmadigi icin 1000:1 civarinda kontrast degeri sunabiliyor.

Bu monitor eski oldugu icin TPM238WF1-LF1F veya diger bir ismiyle LC238-LF1F isminde PANDA'ya ait panel kullanmakta. IGZO IPS yani Oxide-TFT bir paneldir kendisi. Iyi bir arka aydinlatma ile desteklendiginde 1500:1'e veren kontrast degerleri sunabilmekte. VP249QGR'nin arka aydinlatmasi iyi olmadigi icin 1000:1 civarinda kontrast degeri sunabiliyor.

Çözüm
Bu panel i nasıl açtınız. Bende aynı monitörü kullanıyorum bakalım.

ASUS VP249QGR'de monitörün kablosunu çekip onaylama tuşuna basınca yükleme ekranı gelmeden F denen moda giriyor.

Menü tuşuna bir kez bastıktan sonra mod değiştirme ekranı geliyor. Bir kez üst yapıp boşlukta olan menüyü seçip onaylıyoruz.

Bu monitor eski oldugu icin TPM238WF1-LF1F veya diger bir ismiyle LC238-LF1F isminde Panda'ya ait panel kullanmakta. IGZO IPS yani oxide-TFT bir paneldir kendisi. Iyi bir arka aydinlatma ile desteklendiginde 1500:1'e veren kontrast degerleri sunabilmekte. VP249QGR'nin arka aydinlatmasi iyi olmadigi icin 1000:1 civarinda kontrast degeri sunabiliyor.

Anladım. Bu panel başka hangi monitörlerde var peki?

1-2 yıl önce imkanım olmadığı için ViewSonic XG2405 alamadığıma yanıyordum, aynı paneli kullandıklarını duyunca şaşırdım. Yardımınız için teşekkür ederim. :)
Bu saydigim monitorlerden sadece 24G2U v1 ve G241 paneli hak ettigi dereceye yukseltmeyi basardi. 1500:1 kontrasta ve %140 sRGB volume degerine ulasabiliyor her ikisi de. AOC'un arka aydinlatmasi bir tik daha iyi hatta, bu sebeple onun maksimum parlakligi 350cd civariyken G241 300cd'de tikaniyor.

Rica ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı