VPN'den dosya indirsem virüs bulaşır mı?

VPN senin bağlandığın sunucuyu farklı bir sunucu adresi olarak gösterir. Yani ana makine(senin cihazın) ve dosyayı alacağın adres arasında alternatif bir bağlantı kurmaya yarar. Eğer indireceğin dosyada virüs mevcutsa farklı yollardan gelse de virüs bulaşır. Yani VPN seni virüsten kurtarmaz. Eğer kullandığın VPN crack ya da güvenilir değilse kullandığın VPN içerisinde virüs olma ihtimali de var. Eğer dosyaya güvenmiyorsanız indirmeyin. İndirirseniz bile çeşitli antivirüslerle taratın.

En ufak bir şüpheniz varsa virüstotal gibi sitelerden indirilen dosyayı kontrol etmek gerek. ben virüs programı hiç kullanmıyorum, kişisel bilgisayarım tabi ki ayrı tutma şansım olduğu için, özel işlerimi kişisel bilgisayarımda ve macos tarafından yönetiyorum. Windows tarafında ise; aldığım tüm dosyaları eğer şüpheli görüyorsam sitelerden kontrol ediyorum, en küçük uyarıda alternatif arayıp vazgeçiyorum veya ücretli sürümlere yöneliyorum.

Bir diğer konu ise; virüs programlarını ve bu tarz siteleri atlatmak çok kolay. bi tane yanlış hatırlamıyorsam translate uygulaması. indiriyorsun kuruyorsun sorun yok, 1 ay sonra, başka bir sunucudan bilgisayarına zararlı yazılım yüklüyor ve bilgisayarın artık ddos ve mining konularında zombi oluyordu. Yaratıcı ve korkutucu bir yöntem.

VPN konusuna gelince, Bu gibi bir şeyi, vpn uygulamaları üzerinden yapabilirler, VPN konusuna önerim, bir tane yurtdışı linux sunucusu satın alıp 30-50 lira bir şeydi aylık, İçine open vpn kurup, kendinize has VPN kullanmanız olacaktır. dosyalar konusuna çokta dallanıp budaklanmadan, gerekli kontrolleri yapıp indirmek gerek.

Geri
Yukarı