VPN'lere erişim engeli!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
BTK, sosyal medya yasaklarından sonra VPN'(Virtual Private Network = Sanal Özel Ağ)leri de engellemeye başladı. Operatörlere gönderilen talimat ile VPN ağlarının engellenilmesi istendi.

Engellenen VPN'lerin listesi: Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN.

Dünya'da Türkiye dışında VPN hizmetlerini engelleyen iki ülke mevcut, bu ülkeler ise İran ve Çin.

Kaynak:
1-http://m.t24.com.tr/haber/btk-vpn-servislerini-engellemeye-basladi-iste-yasaklanan-vpn-saglayayicilari,369109
2-http://www.intersiber.com/turkiyede-erisim-engellemelerinde-yeni-bir-boyut-vpn-servis-engeli/

Çözüm önerisi: Listede olmayan VPN'leri kullanmak, proxy veya DNS değiştirmek.

Kendi düşüncelerim: Bizim gibi bireysel kullanıcıları engellemek bile yapılmaması gereken bir uygulama iken, bu engel şirketlere de iletişim hatlarının kopmasıyla büyük zarar verecektir. Ayrıca Tor ağının engellenmesinin mümkün olduğunu sanmıyorum.

Son düzenleme:
Şu yaptığınız polemikleri görünce utanıyorum. Olayı şu gözle görmeniz gerekiyor. Şu an teknoloji çağındayız ve bir çok insan internet ağındaki programlar ile birbirlerini haberdar ediyorlar. Facebook veya Twitter'ı engelleyince ne olacak onu çok merak ediyorum. Whatsapp bile engellenmiş yani. Sıkıntı nedir problem nedir. Neden doğru dürüst bir açıklama yok kapattıklarına dair. Kışkırtmalar olabilir internet üzerinden her zaman olan şeylerdi. Her gün insanlar birbirine sen şunu yapıyorsun veya şu partiyi tutuyorsun diye küfrediyorlar zaten. Bunlar olağan şeyler her gün stabil ve değişmeyen. Konunun özüne gelecek olursak internet programlarını kapatarak veya engelleyerek bir şey elde edileceğine inanıyorsanız bence çok büyük bir hata yapıyorsunuz. 15 Temmuz günü insanlar nereden haberleşti birbiriyle bunları unuttunuz mu ? ya internet üzerinden kullandığımız programları tamamen kapatsalardı. Hiç haberleşemeseydik bunları düşünüyor musunuz ? olaya tek taraflı bakmayın arkadaşlar ve dikkat ediyorum bir yoruma karşıt bir yorum geldiğinde vatan hainliğiyle insanı suçlamak ise saçmalığın da daniskasıdır. İsteyen istediği yorumu yapabilir burası ''Hür'' bir ülke. İsteyen bu ülkeyi sever isteyen sevmez ona karışamayız. Ama karışamayız derken doğruları da söyleriz ki bilinsin ve doğru anlaşılsın. Bu ülkenin gidişatı gerçekten içler acısı olmaya başlamıştı ve hala öyle devam ediyor. Dolar olmuş 3.15 TL biz hala burada VPN kavgası yapıyoruz orası da cabası doğrusu. TL her geçen gün değer kaybediyor, ekonomi desen kan ağlıyor hele işsizlik desen tavan yapmış. Üniversite okuyorsun bir şey ifade etmiyor. Uzun lafın kısası gidişat gidişat değil arkadaşlar. Kavga etmeyi bırakın ve bu işin üstesinden nasıl gelinir onu düşünün.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı