VR için ekran kartı tavsiyesi

bart1969

Decapat
Daha fazla  
VR sistem için en "başarılı" kart RTX 3090. Ancak madencilik yüzünden piyasa çıldırmış. Param en ucuz RX 6900'lere ancak yetiyor. Şu anda geçici bir ekran kartı ile kullanmaya devam edebilirim.
Sorularım:
1. Parayı kenara dolar olarak atıp biriktirsem 3090 diğer kartlardaki fiyat farkını azaltır mı? Bu konuda grafik kart üreticilerden haber var mı?
2. Beklemek yerine RX 6900 alsam ASUS; gıgabyt ve MSI markaları 10.000TL civarı pahalı. Örneğin XFX'i hiç duymadım. XFX, PowerColor, EVGA, Sapphire BIOSTAR gibi başka markalar hakkında yorumlarınız nedir?
Not: 3080'e yönelip yönelmemekte kararsızım. Çünkü sadece VR oynamıyorum; 3090'ın fiyatı mantıksız olmasa başlık bile açmazdım.

6700 XT , 6800 XT ve 6900 XT serisinde XFX MERC319 oldukça iyidir rahatlıkla alabilirsiniz. Yine PowerColor Red Devil serisi de çok çok iyidir.

Parayı dolara atıp bekleyebilirsin ama bazen dolar düşse bile ekran kartı fiyatlari aynı hızda düşmüyor, aylar alabiliyor düşmesi. Bu arada da bekleyeceksin dolardan dolayı zarar etmemek için. Kartlara gelecek olursak RX 6900 XT oyun performansı konusunda -Rtx ve DLSS hariç- 3090 civarında performans veriyor, eğer bunlar cok önemli değilse rx 6900 xt alabilirsin. Sapphire Nitro+ 23bin civarinaydi mesela, iyi bir secenek olabilir o kart, aynı paraya XFX almaktansa. Diğer markalar Asus gibi bence kartın F/P oranini düşürüyor. RX 6900 XT alıp mining yapmak daha mantıklı bence aylarca beklemektense.

Parayı dolara atıp bekleyebilirsin ama bazen dolar düşse bile ekran kartı fiyatlari aynı hızda düşmüyor, aylar alabiliyor düşmesi. Bu arada da bekleyeceksin dolardan dolayı zarar etmemek için. Kartlara gelecek olursak RX 6900 XT oyun performansı konusunda -Rtx ve DLSS hariç- 3090 civarında performans veriyor, eğer bunlar cok önemli değilse rx 6900 xt alabilirsin. Sapphire Nitro+ 23bin civarinaydi mesela, iyi bir secenek olabilir o kart, aynı paraya XFX almaktansa. Diğer markalar Asus gibi bence kartın F/P oranini düşürüyor. RX 6900 XT alıp mining yapmak daha mantıklı bence aylarca beklemektense.
Nitro+ XFX'lerden daha sıcak çalışıyor.

Parayı dolara atıp bekleyebilirsin ama bazen dolar düşse bile ekran kartı fiyatlari aynı hızda düşmüyor, aylar alabiliyor düşmesi. Bu arada da bekleyeceksin dolardan dolayı zarar etmemek için. Kartlara gelecek olursak RX 6900 XT oyun performansı konusunda -RTX ve DLSS hariç- 3090 civarında performans veriyor, eğer bunlar cok önemli değilse RX 6900 XT alabilirsin. Sapphire Nitro+ 23bin civarinaydi mesela, iyi bir secenek olabilir o kart, aynı paraya XFX almaktansa. Diğer markalar ASUS gibi bence kartın F/P oranini düşürüyor. RX 6900 XT alıp mining yapmak daha mantıklı bence aylarca beklemektense.
Marka olarak:
Sapphir ve XFX büyük markalarla yarışır mı diyorsunuz? Yoksa F/P açısından al arıza yaşamazsın mı diyorsunuz o kısmı tam kavramadım.
VR açısından:
1. "RTX" özelliğine ihtiyacım yok. "DLSS" VR da daha avantajlı olabilirmiş.
2. VR performansında 3080 ile 6900 kafa kafaya yarışıyor. Bazı oyunlarda biri bazılarında öteki daha güçlü.
2. VR'da NVIDIA daha başarılı deniyor.
Genel Oyun Perforans:
Arkadaşların da belirttiği gibi sıralama 3090 > 6900 > 3080 şeklinde olunca karar vermek çok zor. Her zaman VR oynamayorum.
Sonuç:
VR için 3090 daha iyi; genel oyun açısından 3090. Ancak deneme şansım olmadığı için 3080 le 6900'ü VR'da yarıştırmam çok zor (netteki yabancıların yorumları da benzer).
Sizin de görüşlerinizle birlikte konuyu yeniden özetledim. ve sorumu yinelesem: "Peki siz olsanız ne yapardınız?"
Cevap veren arkadaşlar umarım "Madencilik" için geçici kart aradığımı düşünmüyorlardır. Ben VR için kart arıyorum. Konu başlığını değiştiren arkadaş sanırım konuyu iyi okumamış.

Son düzenleme:
Nitro+ XFX'lerden daha sıcak çalışıyor.
RX 6900 XT özelinde var mi ikisinin de testi Nitro+ 'in daha sıcak çalıştığına dair.
Marka olarak:
Sapphir ve XFX büyük markalarla yarışır mı diyorsunuz? Yoksa F/P açısından al arıza yaşamazsın mı diyorsunuz o kısmı tam kavramadım.
VR açısından:
1. "RTX" özelliğine ihtiyacım yok. "DLSS" VR da daha avantajlı olabilirmiş.
2. VR performansında 3080 ile 6900 kafa kafaya yarışıyor. Bazı oyunlarda biri bazılarında öteki daha güçlü.
2. VR'da NVIDIA daha başarılı deniyor.
Genel Oyun Perforans:
Arkadaşların da belirttiği gibi sıralama 3090 > 6900 > 3080 şeklinde olunca karar vermek çok zor. Her zaman VR oynamayorum.
Sonuç:
VR için 3090 daha iyi; genel oyun açısından 3090. Ancak deneme şansım olmadığı için 3080 le 6900'ü VR'da yarıştırmam çok zor (netteki yabancıların yorumları da benzer).
Sizin de görüşlerinizle birlikte konuyu yeniden özetledim. ve sorumu yinelesem: "Peki siz olsanız ne yapardınız?"
Cevap veren arkadaşlar umarım "Madencilik" için geçici kart aradığımı düşünmüyorlardır. Ben VR için kart arıyorum. Konu başlığını değiştiren arkadaş sanırım konuyu iyi okumamış.
Her iki marka da bilinen markalar problem yaşama ihtimaliniz diğer markalarla hemen hemen aynıdır. Soğutma bloğu vs farklı oluyor, bir de arada 1-2 FPS farkı olabiliyor.

Son düzenleme:
RX 6900 XT özelinde var mi ikisinin de testi Nitro+ 'in daha sıcak çalıştığına dair.

Her iki marka da bilinen markalar problem yaşama ihtimaliniz diğer markalarla hemen hemen aynıdır. Soğutma bloğu vs farklı oluyor, bir de arada 1-2 FPS farkı olabiliyor.
6900 XT özelinde tam net veri bulamadım. Ancak 6700 XT için bariz sıcak Nitro+ XFX MERC319'a göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı