Vücut Geliştirmede Kilo Verme Problemi

BigSmoke

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Başlığı nasıl koysam bilemedim, mazur görün.

59 kilo ile başladığım vücut geliştirme serüveninde birinci senem 72 kilo olarak bitti. 17 yaşında 1.77 boyundayım. Yağ oranım sabit 13 kaldı ve bir sene boyunca herhangi bir supplement kullanmadım. Tam zirve zamanımda Ramazan denk geldi. Ramazanda kas kaybetmemek için protein tozuna başladım sahurla iftar arası bir servis aldım ve günde üç litre su düzenimi bozmadım ve haftada bir iftardan sonra normal sporumu yaptım. Ramazan biteli iki hafta oluyor ve daha sıkı bir tempoda (haftada 5 gün, bölgesel) daha güzel bir beslenme ile başlamış olmama rağmen bugün aldığım ölçümde yağ kilom sabit kalmış fakat 2.8 kilo kas kaybetmişim bu durum bende ne moral bıraktı ne motivasyon. Bu güne kadar pes etmeyi düşünmemiş birisi olarak tamamen bırakmaya kadar düşündüm sporu. Günde kilomun 2 katı gram kadar protein alıyorum. Kalori ihtiyacımı karşılayacak kadar karbonhidrat ve yağ alıyorum buna rağmen nasıl olur da kas kaybederim?

Sporda kullandığım programı değiştirmek yerine ağırlıkları arttırarak hacim amaçlı gelişmeyi hedefledim hep, ve ağırlıklarımı gerçekten arttırabilmiş olmama rağmen bu kadar kilo nasıl vermiş olabilirim? Gerçekten kimse yardımcı olmuyor, az yemişsindir, protein almamışsındır deyip duruyorlar. Gerçekten bilgisi olan birisi yardımcı olursa inanılmaz mutlu olurum ne yapacağımı şaşırdım.

Son düzenleme:
Cheat meal yapacak kadar tatlıya şekere hasretim yok, yıllarca yemesem yine de arama açıkçası, yani motive edici bir şey olmaz benim için pek.

Anladığım kadarı ile tabata hem yağ yakımı hem kas gelişimi için ağırlıksız yapılan kısa süreli yüksek hızlı bir antreman? Peki bu iş için özel bir beslenme var mı?

Vücudu şoka sokmak için ayda iki kere set türümü değiştiriyordum, süpersetten piramite, piramitten drop sete gibi. Başka neler yapabilirim?

Aldığınız kalorinin tam değerlerde olduğuna emin olun bence. Bir beslenme takip programı indirebilirsiniz. Onun dışında haftada 1 yapmanın kas yıkımını engelleyeceğini düşünüyorum.

Kas kaybına neden olabileceğini düşünüp kabul edebileceğim tek şey uyku düzenim. Gece 3'te uyuyup gündüz 11 gibi uyanıyorum, yani gece uykusundan bir nevi mahrum kalıyorum fakat kas kaybına neden olur mu bilmiyorum. Bunun yanı sıra günlük kalori ihtiyacımın karşılandığını düşünüyorum zira yediğim içtiğim her şeyin kalorisini neredeyse ezberlemiş haldeyim.

Peki, tartıda kütle kaybetmiş durumdasınız fakat göze çarpan bir küçülme veya ağırlıkların düşmesi durumu var mı? Bence motive olmaya çalışın geri alırsınız o kütleyi:)

Ya şöyle ki, ölçüm cihazında koca ramazan ayının ardından yağ bile kaybetmemiş sadece 3 kilo kas kaybetmiş olmam bana normal gelmiyordu. Kaldı ki ramazanın ardından başladığım antrenmanda ağırlıklarımı arttırabilmiş olmanın yanı sıra görünüşüm de büyümüştü açıkçası bu duruma anlam veremedik.

Ramazanda üstüne konulmaz derler minimum kas kaybıyla kapatman gerekir. Ancak biraz fazla çıkmış kayıp. Bi hata olmalı rakamlarda. Bence her şeyi baştan gözden geçirmelisin günlük aldını enerji hesabını dinlenme düzenini ve programını dahil..

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı