Vücut nasıl geliştirilir?

Hafif hafif spora başlamak için ideal yaşlardasınız. Bisiklet sürmek, yüzmek gibi eylemleri öneririm ben eskiden bisiklet ile havuza gidip yüzüp geri geliyordum çok iyi bir spor olur, stamina açısından gelişim yaşarsınız sağlam bir yapınız olur.

Vücut geliştirme neden sağlıksız bana anlatır mısın merak ettim.

Fitnessı vücut geliştirme olarak addedmiyorsan vücut geliştirmenin sağlıksız bir spor olduğunu bilirsin. Gerçekten vücut geliştirmeyi çoğu vg prensibine uyarak yapıyorsan gayet sağlıksız bir spordur. Fizyolojik olarak her vücut geliştirmecinin muhakkak 1-2 kas-doku-eklem sakatlığı vardır. Mesela ben yıllardır yaparım, kondromalazi patella var. Beslenme sistemi kesinlikle sağlıksız, ortalama bir vücut geliştirmeci günlük 150-200 gram arası protein alıyor, böbreklerin, karaciğerin aldığı hasar normal bir insana göre çok fazla. Sindirim sistemini doğal olmayan bir sürece sokuyor. Psikolojik olarak dismorfi sahibi yapıyor, seni normal bir insan olmaktan çıkarıp rutinlere uyması gereken bir tarikat müridi yapıyor. Analobik kullanımı olmadan vücut geliştirme yapmaya çalışıyorsan iyi bir genetiğinin olmaması ihtimalinde uğraşının karşılığını tam anlamıyla alamıyorsun, anabolik steroid -ki bildiğimiz anlamda vücut geliştirme anabolik steroid olmadan olmaz- kullanıyorsan yan etkileriyle baş etmek zorunda kalıyorsun. Bu işi doğal olarak yapan çoğu kişiye dışarıdan baktığın zaman vücut geliştirme yapıp yapmadığını anlamıyorsun.

Fitnessı vücut geliştirme olarak addedmiyorsan vücut geliştirmenin sağlıksız bir spor olduğunu bilirsin. Gerçekten vücut geliştirmeyi çoğu vg prensibine uyarak yapıyorsan gayet sağlıksız bir spordur. Fizyolojik olarak her vücut geliştirmecinin muhakkak 1-2 kas-doku-eklem sakatlığı vardır. Mesela ben yıllardır yaparım, kondromalazi patella var. Beslenme sistemi kesinlikle sağlıksız, ortalama bir vücut geliştirmeci günlük 150-200 gram arası protein alıyor, böbreklerin, karaciğerin aldığı hasar normal bir insana göre çok fazla. Sindirim sistemini doğal olmayan bir sürece sokuyor. Psikolojik olarak dismorfi sahibi yapıyor, seni normal bir insan olmaktan çıkarıp rutinlere uyması gereken bir tarikat müridi yapıyor. Analobik kullanımı olmadan vücut geliştirme yapmaya çalışıyorsan iyi bir genetiğinin olmaması ihtimalinde uğraşının karşılığını tam anlamıyla alamıyorsun, anabolik steroid -ki bildiğimiz anlamda vücut geliştirme anabolik steroid olmadan olmaz- kullanıyorsan yan etkileriyle baş etmek zorunda kalıyorsun. Bu işi doğal olarak yapan çoğu kişiye dışarıdan baktığın zaman vücut geliştirme yapıp yapmadığını anlamıyorsun.

Öncelikle kimse 150 200 gram protein almıyor. Protein ihtiyacı sahip olduğun her kilo için günde 1.5gr alıyorsun yani her şey kütleye ve kiloya bakıyor. Kas doku hasarı için formun doğruluğu ve kendin için en iyi anrteman hareketlerini bulaman gerekiyor. Mesela ben cable crossover forumumun iyi olmadığını düşündüğüm için yapmıyorum. Karaciğer hasarı demişsin karaciğere steroid kullanmadan hasar vermek sandığın kadar kolay değil. Anabolik steroid kullanmadan genetik lazım demişsin kısmen katılıyorum. Ama steroidler öyle 1 2 sene spor yapıp kulanacağın şeyler değil 6 7 sene spor yapıp genetiğinin limitlerine gelen insanlar kullanıyor. Eğer sen sadece dış görünüş için yapıyorsan zaten yaptığın sporun bir anlamı olmuyor. Benim için stres atma yeri gibi bir yer.

Öncelikle kimse 150 200 gram protein almıyor. Protein ihtiyacı sahip olduğun her kilo için günde 1.5gr alıyorsun yani her şey kütleye ve kiloya bakıyor. Kas doku hasarı için formun doğruluğu ve kendin için en iyi anrteman hareketlerini bulaman gerekiyor. Mesela ben cable crossover forumumun iyi olmadığını düşündüğüm için yapmıyorum. Karaciğer hasarı demişsin karaciğere steroid kullanmadan hasar vermek sandığın kadar kolay değil. Anabolik steroid kullanmadan genetik lazım demişsin kısmen katılıyorum. Ama steroidler öyle 1 2 sene spor yapıp kulanacağın şeyler değil 6 7 sene spor yapıp genetiğinin limitlerine gelen insanlar kullanıyor. Eğer sen sadece dış görünüş için yapıyorsan zaten yaptığın sporun bir anlamı olmuyor. Benim için stres atma yeri gibi bir yer.

Vücut geliştirme sağlıklı bir spor değildir, vücut geliştirme yapan kitlenin %90ı X2 X2.5 protein alır, %100'lük kesimi de anabolik kullanır. Çünkü vücut geliştirme anaboliksiz olmaz.
Vücut geliştirme yaptığını sanan ve vücut geliştirmeye öykünen kitle şu an gelecekte kendisini neyin beklediğinin farkında değil. Kimsenin amacı basit bir fitness aktivitesi değil. Herkes sürekli kaslanmak istiyor, Instagram'da sadece 2-3 bg sayfası takip et ve akışta karşına çıkan 17-18 yaşındaki çocukların halini gör.
O işin sonu illaki steroidle bitiyor, kimsenin derdi minimal bir hedef değil ki.
Ben de isterim doğal olsun ama bu sporu doğal yapıyorsan 2 sene sonra 3 sene sonra yaptığın şeyin üzerine hiçbir şey koyamıyorsun, insanlar bununla da tatmin olabilmeli ama ilerleme hissi olmadan bu kadar bu sporu yapan kişi nasıl devamlılık sağlayacak. Gördüğümüz tiplerin yarısı bırakacak, yarısı da karanlık tarafa geçecek.
Başladığın ilk 1-2 sene evet sağlıklı ve güzel bir etkisi var fakat sonra ki seneler psikolojini bozuyor, gelişim hissi yok oluyor. Ya bırakıyorsun, ya da anabolizanlara yöneliyorsun.
Doğal yapan da çok kişi tanıdım ama onların da derdi kas vs. değildi, zaten hepsi dışarıda göreceğin herhangi bir insanın vücuduna sahipti aşağı yukarı.

Vücut geliştirme sağlıklı bir spor değildir, vücut geliştirme yapan kitlenin %90ı X2 X2.5 protein alır, %100'lük kesimi de anabolik kullanır. Çünkü vücut geliştirme anaboliksiz olmaz.
Vücut geliştirme yaptığını sanan ve vücut geliştirmeye öykünen kitle şu an gelecekte kendisini neyin beklediğinin farkında değil. Kimsenin amacı basit bir fitness aktivitesi değil. Herkes sürekli kaslanmak istiyor, Instagram'da sadece 2-3 bg sayfası takip et ve akışta karşına çıkan 17-18 yaşındaki çocukların halini gör.
O işin sonu illaki steroidle bitiyor, kimsenin derdi minimal bir hedef değil ki.
Ben de isterim doğal olsun ama bu sporu doğal yapıyorsan 2 sene sonra 3 sene sonra yaptığın şeyin üzerine hiçbir şey koyamıyorsun, insanlar bununla da tatmin olabilmeli ama ilerleme hissi olmadan bu kadar bu sporu yapan kişi nasıl devamlılık sağlayacak. Gördüğümüz tiplerin yarısı bırakacak, yarısı da karanlık tarafa geçecek.
Başladığın ilk 1-2 sene evet sağlıklı ve güzel bir etkisi var fakat sonra ki seneler psikolojini bozuyor, gelişim hissi yok oluyor. Ya bırakıyorsun, ya da anabolizanlara yöneliyorsun.
Doğal yapan da çok kişi tanıdım ama onların da derdi kas vs. değildi, zaten hepsi dışarıda göreceğin herhangi bir insanın vücuduna sahipti aşağı yukarı.

Herkesin elinde interent var steroid zararlı mı yazsa çıkar. 17 18 yaşındaki çocukların bilinçli olması gerekiyor bunun için de ailenin bilinçli olması gerekiyor. Piskolojisi bozulur kısmını ise tamamen yanlış buluyorum ve genelemeden ibaret olduğunu belirtmek istiyorum. Şahsen steroidi yarışmaya çıkmayacaksan kullanılmasını kesinlikle önermiyorum. Instagram'da gördüğünüz steroidli arkadaşların ömrü zaten Max 10 sene. Yani genel olarak bilinçli spor iyi bir şey ve sağlığa zararı yoktur. Gazi Mustafa Kemal'in söylediği gibi "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur".

Vücut geliştirme anabolik olmadan gayet yapılır ki vücut geliştirme tarihinin ilkleri Eugene Sandow ile başladı ve anaboliklerin olmadığı zamanlarda da gayet iyi vücutların o zaman ki bilgisizlikle bile yapılabileceğini ortaya koydu. Isınmazsan veya haddinden büyük ağırlıkların altına girersen sakatlanırsın ki doğal yapanların sakatlanma ihtimali daha düşük anaboliklere göre.
Ortalama vücut geliştiricinin ne yaptığı doğal vücut geliştirmeyi veya doğrunun ne olduğunu etkilemez. Bilinçli sporcu günde kilosunun 1.6 katını alması gerektiğini bilir. Başkalarının yanlış yapması vücut geliştirmeyi sağlıksız bir spor yapmaz.
Sindirim sistemini doğal olmayan bir sürece sokuyor derken neyi kastettiniz? Seni tarikat müridi yaptığı falan da yok bu disiplinsiz birinin neden çalışmak zorunda olduğu hakkında isyanından farksız bir düşünce. Haftada 4 gün 1-1.5 saat olacak şekilde vücut geliştirmek nasıl insanı tarikat müridi yapıyor?
Doğal olarak gayet tatminkar ve güzel vücut elde edilebilir bunun Türk örneği olarak Dumbellist yabancı örnek olarak da Sean Nalewanyj verilebilir. Dışarıdan bakınca kocaman gözüken doğal vücutçularda var yağ oranın %10 altı değilse gayet geniş duruyorsun tabii beynin iğne vuran olimpiyatçı heriflere bakarak yozlaşmışsa herkesi çubuk gibi görürsün.

X2'yi duydum da 2.5u ilk defa duyuyorum boş bir genelleme

X2'yi duydum da 2.5u ilk defa duyuyorum boş bir genelleme.

Vücut geliştirmeyi fitness aktivitesi sandığınız için boş yapmanızı anlıyorum. İkisi farklı disiplin. Vücut geliştirmede yüksek protein ve anabolizan kullanımı vardır. Hiç ilaçsız vücut geliştirme yarışmasına hazırlanan birisini gördün mü mesela. Senin doğal olarak yaptığın şey basit bir fitness aktivitesinin ötesine geçebilecek bir şey değil. Ben vücut geliştirme övmüyorum, vücut geliştirmenin prenspilerinden bahsediyorum. Vücut geliştirme yapıyorsan her zaman kas büyütmeyi hedeflersin. Tartışma biraz kavram farklılığından kaynaklanıyor, ben de biliyorum vücudunu fit tutmak için anabolizan kullanmana, kilonun 2 katı, 2.5 katı protein almana gerek olmadığına. Bunları kendi disiplinin içine almadığın sürece vücut geliştirme yapmış olmuyorsun, fit bir vücuda sahip olmak için uğraşmış oluyorsun. Doğal olarak kas yapmaya çalışan herkesin aklında "acaba steroid mi kullansam" düşüncesi var. Birbirimizi yemeye gerek yok. Vücut geliştirme sağlıksız bir spordur, vücut geliştirme yaptığını sanan kitle de sağlıksız bir yolda ilerlemektedir. Bunu zaten fantastik hedeflerle, sürekli kas büyütme hedefiyle yapmıyorsan sağlıklı. Bırak vg, fitnessı recommanded dietary allowances olarak adlandırılan olaya göre bile herhangi bir insanın sağlığını sürdürebilmesi için vücut ağırlığının 1.2-1.6 katı protein alması gerekiyor.

Demek istediğim vücut geliştirmenin daha farklı bir disiplin gerektirdiği. Bu yazıdan sonra bunu anlayabileceğinizi umuyorum. Sen git herhangi bir Amerikalı vücut geliştiriciden vücut geliştirme koçluğu al bakalım kaç gram protein yazıyorlar diyetine.

Son düzenleme:

Vücut geliştirmeyi fitness aktivitesi sandığınız için boş yapmanızı anlıyorum. İkisi farklı disiplin. Vücut geliştirmede yüksek protein ve anabolizan kullanımı vardır. Hiç ilaçsız vücut geliştirme yarışmasına hazırlanan birisini gördün mü mesela. Senin doğal olarak yaptığın şey basit bir fitness aktivitesinin ötesine geçebilecek bir şey değil. Ben vücut geliştirme övmüyorum, vücut geliştirmenin prenspilerinden bahsediyorum. Vücut geliştirme yapıyorsan her zaman kas büyütmeyi hedeflersin. Tartışma biraz kavram farklılığından kaynaklanıyor, ben de biliyorum vücudunu fit tutmak için anabolizan kullanmana, kilonun 2 katı, 2.5 katı protein almana gerek olmadığına. Bunları kendi disiplinin içine almadığın sürece vücut geliştirme yapmış olmuyorsun, fit bir vücuda sahip olmak için uğraşmış oluyorsun. Doğal olarak kas yapmaya çalışan herkesin aklında "acaba steroid mi kullansam" düşüncesi var. Birbirimizi yemeye gerek yok. Vücut geliştirme sağlıksız bir spordur, vücut geliştirme yaptığını sanan kitle de sağlıksız bir yolda ilerlemektedir.

Buradaki mesajların vücüt geliştirmeden kastı fitness zaten. Buna bu kadar takılmaya gerek yoktu 13 yaşında bir çocuk steroid basıp mr olympia olacak değil.

Buradaki mesajların vücüt geliştirmeden kastı fitness zaten. Buna bu kadar takılmaya gerek yoktu 13 yaşında bir çocuk steroid basıp mr olympia olacak değil.

Hocam bu yaşlardaki çocukların "vücut nasıl geliştirilir" sorusunu sorması için Instagram akışında steroidli elemanlara öykünmesi gerekiyor. Bunu düşünerek vücut geliştirmeyi önermedim zaten. 13 yaşında bir çocuğun derdi vücut geliştirmek, çok güçlü olmak vs. olmamalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı