Wacatac trojan virüsü nedir nasıl silinir?

Sametsz

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Wacatac bilgisayarı oldukça kötü etkileyen bir trojandır. Bu trojan eğer bilgisayarınıza bulaşırsa bilgisayarınızı oldukça yavaşlatır. Bunu sizlere iletmek istedim çünkü ben de bunu yaşadım, eğer bu bilgisayarınıza bulaşırsa açtığınız uygulamalar ve dosyalar yavaş açılır veya yanıt vermezler ve bunu Google Chrome ve Windows gezginini kullanırken bayağı sorun yaşarsınız ve eğer bu iş ileriye giderse bilgisayarınıza format atmak zorunda kalabilirsiniz. Bu trojanı silmek aslında çok kolaydır ama bunu bilmeyenler olabilir, o yüzden sadece 5 dakikanızı ayırıp beklemeniz gerek, size söyleyeceğim anti virüsleri kesinlikle indirin hemen inip kuruluyorlar ve diğer antivirüs programları bu virüs programlarının yanından geçemiyor, önerdiklerim:

Malwarebytes (ben bunu öneriyorum)

Link:Malwarebytes Cybersecurity for Home and Business | Malwarebytes

Kaspersky Security Cloud Free

Link:https://www.kaspersky.com.tr/free-antivirus

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu isimden haberdar olduğunuza göre muhtemelen Defender tespit etmiş. Normal şartlar altında silebilmesi lazım. Sağ altta virüs uyarısı gören herkes bilgisayarıma virüs bulaştı sanıyor, halbuki asıl tehdidi tespit edilmeyen virüsler oluşturuyor.

Doğru virüsü siliyorum tekrar yükleniyor demekki bunun kaynağı büyük ihtimalle %appdata% da Ya da bizim fazla bilmediğimiz bir yerde bir dosyanın içinde saklanıyor bunu Windows Defender zaten kendisi belirtiyor ama bunu silemiyor bunun kaynağının silinmesi gerekir bunuda en güçlü antivirüs programları yapabilir.

Bende Defender bulmuştu ve bir kere sil dedim biraz aman sonra geri geldi yine sil dedim. Python projesini tamamlamıştım virüs o dosyayı etkilemeye çalışırken Defender yakaladı. Bende ikinci defa gelmesinden tısrıp projeyide sildim. Kaspersky kullandım ve tam tarama yaptım bir şey çıkmadı. Ama yine de taratın ESET Kaspersky gibi AV'lar içinden geçer. Ben galiba bir Minecraft Mod indirdiğimde gelmişti. Bir baktım dosya yok. Sildim herhalde dedim ama meğer içinden Trojan çıkmış.

Bende bu virüsü Windows Defender keşfetti ama işin ilginci Defender'in virüsü keşfettiği konum Kaspersky'ın kaynak dosyalarının içiydi. Acaba önce Kaspersky keşfedip karantinaya attı sonra da Defender karantinadaki o dosyayı mı keşfetti anlamadım. Defender keşfettikten sonra bilgisayarı güvenli modda başlatıp Kaspersky ile tam bir tarama yaptırdım bir şey çıkmadı.

Bende bu virüsü Windows Defender keşfetti ama işin ilginci Defender'in virüsü keşfettiği konum Kaspersky'ın kaynak dosyalarının içiydi. Acaba önce Kaspersky keşfedip karantinaya attı sonra da Defender karantinadaki o dosyayı mı keşfetti anlamadım. Defender keşfettikten sonra bilgisayarı güvenli modda başlatıp Kaspersky ile tam bir tarama yaptırdım bir şey çıkmadı.

Başka AV olsa içine sızmış olabilir diyeceğim ama Kaspersky o konuda kendini çok iyi koruyor karantinaya alındığın da bildirim gelir zaten sen ayarlardan bana sor demedikçe sormadan bildirim gönderir. Ayrıca ben Kaspersky kurduğum zaman direk Defender kapandı Windows Güvenliğini açınca da Kaspersky ekranı çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı