Wacom Intous Draw Grafik Tablet Siparişi

Merhabalar, amazon.de üzerinden Wacom Intous Draw grafik tablet aldım. Bir kaç güne elime ulaşır, kargoda şuan.

Geldiğinde bir süre kullanıp detaylı bir inceleme yapmayı düşünüyorum.

Özellikle merak eden, sormak istediği olan varsa buradan mesajlasın.

Merhabalar, daha önce bahsettiğim gibi Amazon.de sitesinden Wacom Intous Draw (small) grafik tableti satın aldım ve elime ulaştı. İncelemeyi yazmadan önce bir süre kullanıp farklı programlarla test ettim. Bir kaç başlık şeklinde yazacağım.

Kargolama Süreci : Amazondan birşeyler alsam ne yaşarım ne olur ne biter diye düşünenler için... 21 Aralıkta siparişi verdim. 23 Aralıkta hesaptan parayı çekip 24 Aralıkta kargoya verildi. Cihazı İngiltere stoklarından kargoya vermişler. Kargo firmasının anlaşması yokmuş.(n) 1-2 gün boyunca bir hareket görmeyince müşteri hizmetlerine mail attım. 2 gün sonra aradılar. Para iadesi veya tekrar gönderim teklif ettiler. (Bu arada Türk çalışanlı çağrı merkezi kurmuşlar (y)) Tekrar gönderilmesini ama yılbaşından önce elimde olmasını istediğimi belirttim (27 Aralıkta gerçekleşti görüşme) 28 Aralıkta UPS Hızlı Gönderi ile sabah kargoya verilmiş. 29 Aralık akşam 4 gibi eve getirdiler. :like: :like:

Fiyat : 68 Euro sitedeki satış fiyatı. 10 Euro Alman vatandaşı olmadığım için KDV iadesi yapıldı. 10 Euro ilk üyelik indirimi. Küsüratlarla indirimleri çıkınca 47 Euro para ödedim. (3,77 ile hesaplanmış. 177 TL olarak çekildi hesaptan. İş Bankası TL hesabımdan çekildi bu arada Paypal gibi birşey kullanmadım.)

İnceleme : İlk izlenimler gayet iyi kutusu çok şık öncelikle. Program indirme koduyla birlikte geliyor. CD sürücünüz varsa kutudan çıkan CD ile driver kurup güncellenebilir. Ben direkt sitesinden kurdum. Daha sonra seri numarası ile aktivasyon yapıyoruz yine site üzerinden. Bu adımdan sonra hediye program indirilebiliyor.

Programlarla uyum :
  • ArtRage Lite, ücretsiz verilen program. Kullanışlı güzel bir program. Alıştıkça başarılı görseller yapılabilir.
  • Photoshop, brush tool ile normal bir kalem veya fırça gibi bastırmaya hassasiyetli olarak çizim yapılabilliyor. Diğer komutlar da fareye göre rahat denebilir.
  • Illustrator ile deneyemedim. Çok kullanmama rağmen programda sorun var açamıyorum.
  • Corel Draw ve Corel Painter Essentials yükledim. Çok alışkın değilim bu programlara ama yine de freeform çizim için fareye göre çok rahatlık sağlıyor.
  • Rhinoceros 3D 5.0 ile de kullandım tableti. Programı bilmeyenler netten bakabilir 3 boyutlu modelleme için kullanılıyor. Sürekli kullandığım bir program. Fareyi çok kullanmak gerekiyor programda. Kalemin fareye göre rahatlıkları var. Eksik kaldığı yönler de mevcut. Ama sadece çizim için hazırlanmış bu sürüme göre bence gayet başarılı.
  • Autocad ile de denedim ama zaten ağır bir program olduğu ve fareye çok bağlı olmadığımız için pek bir numarası olmadı.
  • Windows.... genel bilgisayar kullanımında fareye göre daha rahat bence kalem. Çoğunlukla kalemi kullanır oldum fareye elim gitmiyor. Fareden farkına gelirsek, fare imleci sürükleyerek hareket ediyor. Tablet direkt ekranla birebir. Kalem sağ köşedeyse fare imleci orada.
Tablet üzerinde 4 tuş var. Hepsi farklı programlarda farklı görevlere atanabiliyor. (Zoom in/out, ctrl, alt, shift, sağ tuş, çift tıkla/4 tıkla, ctrl+v gibi kısayollar yazılabiliyor. Bu açıdan çok kullanışlı olmuş. Hangi program ekrandaysa ona uyumlu olarak çalışıyor.
Kalem üzerinde 2 tuş var bunlar da istenilen şekilde göreve atanabiliyor.

Kalemi tablete 1-2 cm mesafede havada tutarak fare gibi ekranda gezebiliyoruz.
Kalemle tablete dokunmak = Farenin sol tuşu.
Kalemi tabletin üzerinde bir kaç sn basılı tutmak = sağ tuş

Özetlersek ister çizim ister genel kullanım için gayet başarılı ve tercih edilebilir. :like:

Neden Türkiye'den değil de Amazondan aldım? diye soran olursa eğer. Sebebi açık net belli: Uygun fiyat.
Şuanda Türkiye fiyatları: N11:285TL Vatan:389TL Bubilevar:299TL
En az 110TL civarında para cebimde. :paragöz:

Aklıma gelenler bunlar, soruları cevaplarım (y)
Boyut fikri olması için Iphone 5 ile yan yana koydum. Small versiyon gayet yeterli.
Resimleri yüklerken hep hata verdi. Bundan ayrı olarak yüklemeyi deneyeceğim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı