Wayland ve NVIDIA problemleri düzeldi mi?

Son durum nedir öğrenmek istiyorum. Güncel bir bilgi bulamadım. NVIDIA sürücüleri sorun yaratıyordu sanırım. Hatta oyun performansı kötü ve input lag var deniliyordu. KDE Neon distrosunu kurup kullanmak istiyordum. Ya da spesifik olarak belli bir işletim sisteminde mi çalışıyor? Yani Arch'da daha iyi ve sorunlar aşılabilir durumda mı yoksa hepsinde mi aynı?
Input lagi hissedebilecek kadar iyi reflekslerim yok, performans olarak hicbir fark yok X11'den. Performans daha iyi bile olabilir belki.

Input lagi hissedebilecek kadar iyi reflekslerim yok, performans olarak hicbir fark yok X11'den. Performans daha iyi bile olabilir belki.
Performans olarak fark yok denecek kadar az. Kendi sistemimde GNOME içinde X11 lehine 1 FPS fark ediyor, onu da benchmarktan görebiliyorum ancak. MUX'suz laptop ile kullanıyorum. Input lag'ı ben de anlayamıyorum, bir fark yok gibi. Wayland şu bir senede çok ilerledi. NVIDIA DMA_BUF_v4 güncellemesini de entegre etti 535 sürücüsüyle, 545'de Vulkan uygulamalarının Wayland üzerinde offload edilmesini ekleyeceklermiş.

Bir deneyip deneyiminizi iletirseniz çok daha güzel olur. Başkası sorarsa deneyiminizi aktarırız. Basit kullanıcılar olarak her donanıma erişemediğimizden ancak başkalarının deneyimleriyle konuşabiliyoruz. Gerek Technopat içinden, gerek Reddit, gerekse de kendi deneyimlerimizle cevaplamaya çalışıyoruz.

15 gün içerisinde 970 EVO Plus SSD siparişim gelecek. O vakit geçiş yapacağım. KDE Neon kullanarak buraya ve GNU/Linux forumuna bu konu özelinde 1 aylık deneme sonrası sonuçları paylaşacağım.

Evet sözüm üzerine tam olarak 1 ay sonra deneyimlerimi ileteyim. Öncelikle sistem;

1693713667654.png

Arkadaşlar, Hyprland & Wayland her şey NVIDIA ile kusursuz çalışıyor. Öncelikle Wayland özelinde, NVIDIA sürücüleriniz sahipli yazılım ya da open kernel modül olmalı. Beta sürücüler de çalışıyor. Hyprland ise NVIDIA dkms yani görseldeki sürücü lazım. Sahipli yazılımı test etmedim çünkü Hyprland NVIDIA Patch'inde open kernel modul kullanmamızı istiyor.

Yani yaklaşık 10 dakikalık bir çalışma sonucu kusursuza yakın yapıyorsunuz. Sıfırdan denemek isteyenler bence dotfiles kovalasın çok daha rahat ederler. NVIDIA kullanan GitHub kullanıcıları hazır sistemlerini paylaşıyorlar.

Gaming kısmını denemedim. Onu da maksimum 1 hafta içinde test edeceğim. Windows performansımı tam olarak biliyorum ezberimde o yüzden CS:GO oyununda deneyeceğim. Biraz kolaya kaçıyorum çünkü Steam CS:GO native Linux desteği var :)

Olayın özeti: Bence nouveau driver kullanmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı