Wayland geçilir mi?

EldrithcWraith

Kilopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Wayland'in daha hızlı olduğunu açtığım bir konuda öğrendim, Wayland'a geçip deneyimlemek istiyorum. AMD ekran kartı kullanıyorum ve detaylarını öğrenmek istiyorum. Nasıl kurulur, hyprland nedir ve kurduktan sonra ne yapmam gerek?

@Linuxginar
@Kernelginar (hocam AMD kullanıyorsunuz sanırım yardımcı olursanız sevinirim.)

Son düzenleyen: Moderatör:
GNOME ve KDE Plasma masaüstü ortamları Wayland destekliyor. (Wayland destekleyen birkaç pencere yöneticisi de var ve Cinnamon'a da Wayland desteği eklenecek.)

GNOME'da şifre giriş ekranında sağ alttan seçebilmeniz gerekiyor. KDE Plasma için Arch Linux'ta plasma-wayland-session paketini kurmanız gerekiyor. (Diğer dağıtımlar için dağıtımın wikisine bakabilirsiniz.)

En iyi Wayland deneyimi GNOME üzerinde oluyor, KDE Plasma'da buglarla karşılaşabilirsiniz.

Wayland'in hız dışındaki bir amacı da güvenlik sağlaması. X11'de herhangi bir program izin almadan ekranı kaydedebilir, Wayland'de izin alması gerekiyor. Wayland yine sandbox uygulamalarının izinleri konusunda da iyileştirmeler sunuyor. Ayrıca Wayland daha hafif.

Wayland, dokunmatik ekran ve touchpad konusunda da X11'den çok daha iyi.

Son düzenleme:
GNOME ve KDE Plasma masaüstü ortamları Wayland destekliyor. (Wayland destekleyen birkaç pencere yöneticisi de var ve Cinnamon'a da Wayland desteği eklenecek.)

GNOME'da şifre giriş ekranında sağ alttan seçebilmeniz gerekiyor. KDE Plasma için Arch Linux'ta plasma-wayland-session paketini kurmanız gerekiyor. (Diğer dağıtımlar için dağıtımın wikisine bakabilirsiniz.)

En iyi Wayland deneyimi GNOME üzerinde oluyor, KDE Plasma'da buglarla karşılaşabilirsiniz.

Wayland'in hız dışındaki amacı güvenlik de sağlaması. X11'de herhangi bir program izin almadan ekranı kaydedebilir, Wayland'de izin alması gerekiyor. Ayrıca Wayland daha hafif.

Ayrıca Wayland, dokunmatik ekran ve touchpad konusunda da X11'den çok daha iyi.
Hmm, KDE Plasma kullanıyorum, aşırı büyük buglarla karşılaşmam umarım. Ayrıca internette baktığım oyun testlerinde de gayet iyiydi. Teşekkürler.

Xorg eskidi, Wayland daha yeni ve yerine göre performanslı denilebilir. Bazı Xorg uygulamarı en son Wayland'da çalışmıyordu ama yavaş yavaş gelişiyor. Normal masaüstü kullanımı için Wayland tercih edilebilir.

Xorg eskidi, Wayland daha yeni ve yerine göre performanslı denilebilir. Bazı Xorg uygulamarı en son Wayland'da çalışmıyordu ama yavaş yavaş gelişiyor. Normal masaüstü kullanımı için Wayland tercih edilebilir.
Xorg uygulamalarından kastığınız nedir?

Wayland'in daha hızlı olduğunu açtığım bir konuda öğrendim, Wayland'a geçip deneyimlemek istiyorum. AMD ekran kartı kullanıyorum ve detaylarını öğrenmek istiyorum. Nasıl kurulur, hyprland nedir ve kurduktan sonra ne yapmam gerek?

@Linuxginar
@Kernelginar (hocam AMD kullanıyorsunuz sanırım yardımcı olursanız sevinirim.)

AMD sistemde GNOME Wayland gayet güzel çalışıyor. Ama bazı şeylere alışmanız lazım. Alışkın olduğunuz X11 komutunun çoğunu kullanamayacaksınız.

Hyprland nedir ve kurduktan sonra ne yapmam gerek?

Hyprland, Wayland destekli pencere yöneticisi. Varsayılan kullandığı compositor işini son derece güzel yapıyor. Gerek animasyonlar, gerek Blur efekti, gerek pencere efektleri vs. Performans konusunda da üzmez.

Konfigürasyon için Hyprland Wiki'yi okumanızı tavsiye ederim. Yararlı bilgiler var.

AMD sistemde GNOME Wayland gayet güzel çalışıyor. Ama bazı şeylere alışmanız lazım. Alışkın olduğunuz X11 komutunun çoğunu kullanamayacaksınız.

Hyprland, Wayland destekli pencere yöneticisi. Varsayılan kullandığı compositor işini son derece güzel yapıyor. Gerek animasyonlar, gerek Blur efekti, gerek pencere efektleri vs. Performans konusunda da üzmez.

Konfigürasyon için Hyprland Wiki'yi okumanızı tavsiye ederim. Yararlı bilgiler var.
X11 komutlarını biraz daha açar mısınız? Ayrıca oyun da oynadığım için GNOME'a geçmek istemiyorum bir yandan, RAM tüketimi fazla diye duydum. Fazla fark olmayacaksa GNOME'a da geçebilirim.

Aşırı buglarla karşılaşabilirsiniz çünkü KDE Plasma'nın normal hali bile stabil değil bana sorarsanız.

GNOME Wayland, en yüksek ve en stabil oyun performansını verir. Aşağıdaki testlere bakabilirsiniz.

Çok garip. GNOME kurayım, anlatır mısınız KDE'den GNOME'a nasıl geçeceğim?

En son Plank ve Zoom desteklemiyordu. Şu an durum nedir bilmiyorum ama çok sorun olacağını zannetmiyorum. Bu arada KDE ile Wayland kullanmazını pek önermem.
GNOME'a geçmeye karar verdim. Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı