Wayland geçilir mi?

X11 komutlarını biraz daha açar mısınız? Ayrıca oyun da oynadığım için GNOME'a geçmek istemiyorum bir yandan, RAM tüketimi fazla diye duydum. Fazla fark olmayacaksa GNOME'a da geçebilirim.
Kod:
xrandr
setxkbmap

Bu gibi komutlar.

Çok garip. GNOME kurayım, anlatır mısınız KDE'den GNOME'a nasıl geçeceğim?
KDE Plasma'dan GNOME'a geçebilirsiniz fakat sistemde KDE Plasma'dan kalan uygulamalar da olacağı için büyük bir karmaşa olacaktır. Temiz kurulum yapmanızı öneririm. Yine de geçmek istiyorsanız kullandığınız dağıtımı söylerseniz yardımcı olabilirim ama dediğim gibi önermiyorum.

Kod:
xrandr
setxkbmap

Bu gibi komutlar.
Hmm, anladım fakat bilgisayarımın orjinal çözünürlüğü garip bir şekilde Arch'da desteklenmiyordu. xrandr komutu ile ekledim, ekte bunun aynısını yapabilir miyim Wayland'da?

xrandr --newmode "1280x720_75.00" 95.75 1280 1360 1488 1696 720 723 728 755 -hsync +vsync xrandr --addmode HDMI-1 1280x720_75.00 xrandr --output HDMI-1 --mode 1280x720_75.00

KDE Plasma'dan GNOME'a geçebilirsiniz fakat sistemde KDE Plasma'dan kalan uygulamalar da olacağı için büyük bir karmaşa olacaktır. Temiz kurulum yapmanızı öneririm. Yine de geçmek istiyorsanız kullandığınız dağıtımı söylerseniz yardımcı olabilirim ama dediğim gibi önermiyorum.
Sıfır kurulum yapayım o zaman.

@Kernelginar
@Kerem00
Hocalarım ayrıca aklıma bir şey geldi. Sıfır kurulum yapacağım ya, son bölümde wayland ve GNOME kurmak için ne yazmam gerek? Sadece XFCE, XORG ve KDE kurmayı biliyorum, kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Hmm, anladım fakat bilgisayarımın orijinal çözünürlüğü garip bir şekilde Arch'da desteklenmiyordu. Xrandr komutu ile ekledim, ekte bunun aynısını yapabilir miyim Wayland'da?

xrandr --newmode "1280x720_75.00" 95.75 1280 1360 1488 1696 720 723 728 755 -hsync +vsync xrandr --addmode HDMI-1 1280x720_75.00 xrandr --output HDMI-1 --mode 1280x720_75.00

Denemeden bilemeyiz. Önce bir deneyin, sorun olursa araştırarak bulunur sorunun çözümü.

Hocalarım ayrıca aklıma bir şey geldi. Sıfır kurulum yapacağım ya, son bölümde wayland ve GNO'me kurmak için ne yazmam gerek? Sadece Xfce, XORG ve KDE kurmayı biliyorum, kusura bakmayın.

Bash:
sudo pacman -S gnome

Bu kadarı yeterli. GDM üzerinden sadece "GNOME" yazan seçeneğe giriş yaparsınız.

Hmm, anladım fakat bilgisayarımın orjinal çözünürlüğü garip bir şekilde Arch'da desteklenmiyordu. xrandr komutu ile ekledim, ekte bunun aynısını yapabilir miyim Wayland'da?

GRUB üzerinden halledilir en kötü.

Hocalarım ayrıca aklıma bir şey geldi. Sıfır kurulum yapacağım ya, son bölümde wayland ve GNOME kurmak için ne yazmam gerek? Sadece XFCE, XORG ve KDE kurmayı biliyorum, kusura bakmayın.
Ben en son xorg gnome networkmanager paketlerini kurdum ve sorunsuz çalıştı. Tabii ek olarak gnome-tweaks veya pipewire-pulse gibi ek paketleri kurmak deneyimi iyileştirecektir.

PipeWire'ın ne olduğunu da araştırmanızı tavsiye ederim, gelecekte PulseAudio yerine PipeWire ile gelecek bütün dağıtımlar zaten. PipeWire ile PulseAudio arasındaki seçim tıpkı Wayland ile X11'in arasındaki seçim gibidir.

PipeWire kısaca bir ses sunucusudur, sesle alakalı konularla ilgilenir ve PulseAudio'dan daha iyidir. kurmak için sudo pacman -S pipewire-pulse yazıp 2 kere evet demeniz ve sonra sistemi yeniden başlatmanız yeterlidir. Bir de pipewire-media-session ile wireplumber arasında seçim yapmanızı isteyebilir, kesinlikle wireplumber seçmelisiniz yoksa sorun yaşayabilirsiniz.

Belki de gerek olmaz, denemek lazım.

Ekleme: Kurulumun sonunda systemctl enable gdm yazarak GNOME Display Manager'i aktifleştirmelisiniz.

Son düzenleme:
Herkese teşekkürler, yarın kesinlikle deneyeceğim. İyi akşamlar.

Ben en son xorg gnome networkmanager paketlerini kurdum ve sorunsuz çalıştı. Tabii ek olarak gnome-tweaks veya pipewire-pulse gibi ek paketleri kurmak deneyimi iyileştirecektir.

PipeWire'ın ne olduğunu da araştırmanızı tavsiye ederim, gelecekte PulseAudio yerine PipeWire ile gelecek bütün dağıtımlar zaten. PipeWire ile PulseAudio arasındaki seçim tıpkı Wayland ile X11'in arasındaki seçim gibidir.

PipeWire kısaca bir ses sunucusudur, sesle alakalı konularla ilgilenir ve PulseAudio'dan daha iyidir. kurmak için sudo pacman -S pipewire-pulse yazıp 2 kere evet demeniz ve sonra sistemi yeniden başlatmanız yeterlidir. Bir de pipewire-media-session ile wireplumber arasında seçim yapmanızı isteyebilir, kesinlikle wireplumber seçmelisiniz yoksa sorun yaşayabilirsiniz.

Belki de gerek olmaz, denemek lazım.

Ekleme: Kurulumun sonunda systemctl enable gdm yazarak GNOME Display Manager'i aktifleştirmelisiniz.
Hocam kurdum, wayland etkinleştirmek için ne yapmam gerekiyor?

Wayland otomatik etkinleşiyormuş, teşekkürler. Fakat şu anda o dediğim çözünürlük ayarı hala sorunlu.

Son düzenleme:
Wayland hala olmamış meyve kıvamında. Xorg'un sağladığı kafasız ve doğrudan olmayan şekilde çıkış sağlayabilmesi, geniş ve manuel ayar imkanı benim için hala cezbedici konumda. Pencerelerin birbirini görememesi ciddi bir sıkıntı; Pano, sürükle-bırak, ekran kaydetme gibi özellikler kullanılamıyor. Bunlar için ek yazılımlar yazılmak zorunda kalıyor ki onlar da düzgün çalışmıyor, xorg kadar kararlı değil.

Önemli uygulamaların bazıları hala Wayland desteğinden yoksun. Wine ve Steam doğrudan Wayland desteklemiyor, XWayland üzerinde çalışması ara katmanın eksiklikleri nedeniyle yırtılma, giriş gecikmesi gibi sorunlara yol açıyor. Oyun oynayanlar asla Wayland'a geçmemeli bence.

Wayland bunlara rağmen umut vaadedici. Boşta çok az pil tüketiyor ki xorg tek başına Linux laptopun pilini sömürebiliyor. Daha akıcı ve düşük gecikme sağlıyor. Güvenlik avantajları da cabası.

Hala gelişmesi gereken ama şans verilebilecek protokol.

Yeni konular

Geri
Yukarı