WD 2 TB bad sector kontrolü nasıl yapılır?

nikama

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar 2 TB'lik WD marka disk taktım raflarda vardı. Bunun bad sectorune nasıl bakabilirim?

HD Tune adlı yazılımı indirip bakabilirsiniz. Programın sitesi ise bu:
Programı açtığınızda üstte "Error Scan" yazan bir yer olacak. Quick scan seçeneği kapalı olacak şekilde taratabilirsiniz. Çıkan kırmızı kareler Bad sector demektir. Yeşiller ise düzgün bölgelerdir.

HD Tune adlı yazılımı indirip bakabilirsiniz. Programın sitesi ise bu:
Programı açtığınızda üstte "error scan" yazan bir yer olacak. Quick scan seçeneği kapalı olacak şekilde taratabilirsiniz. Çıkan kırmızı kareler bad sector demektir. Yeşiller ise düzgün bölgelerdir.

Ne kadar sürer acaba o disk üzerinde bir işlem yapmadığım sürece kullanabilir miyim bilgesayarı.

Ne kadar sürer acaba? O disk üzerinde bir işlem yapmadığım sürece kullanabilir miyim bilgisayarı?
Tabii ki kullanabilirsiniz. Hatta o disk üzerinde işlem yaparken de kullanılabilir. Ben eski 500 GB WD Green diskimde Windows kurup kullanıyordum, aynı zamanda da kullanırken bu taramayı gerçekleştirdim. Quick scan seçeneği kapalı olmasına dikkat edin tarama yaparken. Ayrıca tarama bir kaç saat sürebilir.
HDSentinel'i de buradan indirebilirsiniz:

Tabii ki kullanabilirsiniz. Hatta o disk üzerinde işlem yaparken de kullanılabilir. Ben eski 500 GB WD Green diskimde Windows kurup kullanıyordum, aynı zamanda da kullanırken bu taramayı gerçekleştirdim. Quick scan seçeneği kapalı olmasına dikkat edin tarama yaparken. Ayrıca tarama birkaç saat sürebilir.
Hdsentinel'i de buradan indirebilirsiniz:

Tamamdır hocam çok teşekkür ederim bad sector islemi bitince sağlık durumuna bakacağım şu an 7 8 blokta sorun yok ama daha 100lerce blok var sanırsam ve bad sector verirse Low Level Format atsam bir arıza çıkartır mı diskime.

Tamamdır hocam çok teşekkür ederim Bad sector işlemi bitince sağlık durumuna bakacağım. Şuan 7 8 blokta sorun yok ama daha 100'lerce blok var sanırsam ve Bad sector verirse Low Level Format atsam bir arıza çıkartır mı diskime?
Low level format sektörleri temizliyordu diye hatırlıyorum. Bad sector'ü düzeltiyor mu hatırlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı