WD harici diskler arasındaki fark nedir?

En temel fark birisi tek diskliyken (18 TB olan model) öteki (16 TB) 2 x 8 TB şeklinde 2 diskten oluşuyor.

2 diskli model doğal olarak yaklaşık 2 kat fazla yer kaplar, güç tüketir ve gürültü çıkarır.

Bunlar kötü yanları. İyi yanlarına gelirsek;
İçerisindeki diskler WD'nin RAID için özel olarak optimize ettiği diskler.
Kutudan çıktığı hali ile RAID-0 olarak çalışabiliyor. Bu da yaklaşık 300-350 MB/s yazma/okuma hızı demek. RAID-0 modunda disklerden birisinin arızalanmasının, tüm verilerin yok olması demek olduğunu belirtmek isterim. Olası bir sorun durumunda 16 TB veri buhar olup uçabilir. Bunu engellemek için RAID-1 modu mevcut; bu sefer de kapasite 8 TB'ye düşüyor. Ancak olası bir arıza durumunda ikincil disk üzerinden veriler kurtarılabiliyor.

En temel fark birisi tek diskliyken (18 TB olan model) öteki (16 TB) 2 X 8 TB şeklinde 2 diskten oluşuyor.

2 diskli model doğal olarak yaklaşık 2 kat fazla yer kaplar, güç tüketir ve gürültü çıkarır.

Bunlar kötü yanları. İyi yanlarına gelirsek;
İçerisindeki diskler WD'nin RAID için özel olarak optimize ettiği diskler.
Kutudan çıktığı hali ile RAID-0 olarak çalışabiliyor. Bu da yaklaşık 300-350 MB/s yazma/okuma hızı demek. RAID-0 modunda disklerden birisinin arızalanmasının, tüm verilerin yok olması demek olduğunu belirtmek isterim. Olası bir sorun durumunda 16 TB veri buhar olup uçabilir. Bunu engellemek için RAID-1 modu mevcut; bu sefer de kapasite 8 TB'ye düşüyor. Ancak olası bir arıza durumunda ikincil disk üzerinden veriler kurtarılabiliyor.

Hocam bu 18 TB olan disk uzun yıllar dayanır mı, yerinden asla hareket etmeyecek şekilde?

Hocam, bunu merak ettim. Öbür türlü 1 TB'lik harici disk almayı düşündüm. İleride bir daha almamak için. Baktım da şu anda bunu beğendim depolama olarak. Dolduğu zaman başka bir tane daha alırım: Kingston 64 GB DataTraveler 100 G3 DT100G3-64 USB Bellek Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Çok verim yok aslında. 8 GB. Lazım olur hesabı düşündüm. Gereksiz mi HDD almak?
Eğer kişisel kullanım içinse 18TB biraz fazla gibi, ya çok fazla verinizin olması gerekiyor ya da şirket, ofis ortamında kullanmaya müsait bir cihaz bunlar. Size 1TB veya 2TB'lik taşınabilir disklerin kapasitesi yetmiyor mu?

WD Elements 1 TB 2.5" USB 3.0 Taşınabilir Disk - En sık kullanılan.

WD Elements 2 TB 2.5" USB 3.0 Taşınabilir Disk - F/P indirimdeymiş, bayağı iyi fiyat.

WD My Passport 4 TB 2.5" 3.0 Taşınabilir Disk - Yüksek kapasite, iyi fiyat.

Eğer kişisel kullanım içinse 18TB biraz fazla gibi, ya çok fazla verinizin olması gerekiyor ya da şirket, ofis ortamında kullanmaya müsait bir cihaz bunlar. Size 1TB veya 2TB'lik taşınabilir disklerin kapasitesi yetmiyor mu?

WD Elements 1 TB 2.5" USB 3.0 Taşınabilir Disk - En sık kullanılan.

WD Elements 2 TB 2.5" USB 3.0 Taşınabilir Disk - F/P indirimdeymiş, bayağı iyi fiyat.

WD Elements 4 TB 2.5" USB 3.0 Taşınabilir Disk - Yüksek kapasite, iyi fiyat.
Öneri için teşekkür ederim. Meraktan soruyorum.

Geri
Yukarı