Web kodlama mı oyun kodlama mı daha zor?

Web kodlama mı oyun kodlama mı?

• Web kodlama

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    19
İskelet denen yapı için HTML kullanılıyor, bu sayfada görünecek şekilleri/objeleri/nesneleri tanımlamaya yarayan dil. Öğrenmesi çok basit, yanında mutlaka CSS öğrenilmesi gerekiyor. CSS'de HTML'de yazdığın ekranda görünmesini istediğin şeylerin makyajını yapmanı sağlıyor, nasıl görüneceğini CSS'de yazıyorsun kısaca. Bu ikisini iyice bir öğrendikten sonra JS öğreniyorsun, bu programlama dediğim şeyi yapmaya yarayan bir başka dil, sayfadaki daha karmaşık yapıları kodlamana imkan sağlıyor. HTML ile bir resim ekledin, CSS ile resimin özelliklerini belirledin, JS ile bu resmin hareket etmesini / bir renkten başka bir renge geçmesini / boyutunun değişmesini sağlayabilirsin gibi örneklendirebilirim. Bunların haricinde öğrenebileceğin birçok dil var, programlama-veri tabanı bağlantısı için ben genelde PHP kullanıyorum örneğin. Mean yapısı, Rest yapısı gibi birçok farklı teknolojiler cabası. Öğrenmenin sonu yok kısaca. HTML ve CSS ile başla sen iyisi :)
Hocam siz iyi biliyorsunuz galiba. Oyun motoru yapmak her yiğidin harcı değil. Web sitesi yapmak oyun yapmaktan daha basit. Öyle değil mi? Erzurum diye hayatta kalma oyunu çıkmıştı bir de İblis ve No90 korku oyunu çıkmıştı ama bunlar yapmak o kadar kolay değil. Ben Web yazılımcısı olayım.

Oyun yapmak çok daha zor bir işlem. W basınca ileri s basında geri gidiyor sadece bunun mu yapıldığını sanıyorsunuz?

O basit gördüğünüz hor gördüğünüz hypercasual oyunların altında bile ne dinamikler yatıyor. Fizik, matematik ve geometri kullanılıyor. GTA 5, RDR2 tarzı büyük oyunları söylemiyorum bile.

Biri Unreal Engine 4 çok kolay demiş. Çok merak esiyorum ne tarz bir oyun yaptı arkadaş? Veya kütüphane kullanarak kod yazmadan sürükle bırak mantığı bile Basic bir oyun mu yazdı :)

He bana sorarsan derin öğrenme/yapay zeka vb. konular başka bir seviye.
Unreal ve ya benzer oyun motorlari olmasa bireysel oyun yapmak zor olurdu bence.

Hocam kolay iş olsa da zaman alıyor mu evet. Bir hata yaparsanda tekrar başlıyorsunuz. Bunları edit, Photoshop var.

Evet o konuda katılıyorum size. Çok vakit alıyor.
Unreal veya benzer oyun motorlari olmasa bireysel oyun yapmak zor olurdu bence.

Eskiden öyleymiş o basit gördüğümüz bazı 2D oyunlar bile öyle yapılmış. Hatta GPU, CPU vb. gelişmesiyle zamanla ilkel oyun motorları geliştirilmeye başlanmış.

Şu an gelinen aşamada ise UE5 ve Unity ile AR, VR, yapay zeka birçok konuda proje yapılabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı