Web mi oyun mu?

Crimeron

Hectopat
Merhaba bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Şu anlık kodlama alanındaki bilgilerim şu şekilde:

Kod:
C 3/10
C# 4/10
HTML 6/10
CSS 4/10
PHP 4/10
Javascript 3/10
Jquery 2/10
React 3/10
Tailwind CSS 3/10
Java 3/10

Daha çok web alanında ilerlediğimi biliyorum. Yazın da React ve Tailwind CSS ile ilgilendim ama nedense artık web çok ilgimi çekmemeye başladı. Oyun geliştirme sektörüne bakmak istiyorum. Sadece Java kullanarak herhangi bir oyun motoru kullanmadan "Dünyanın En Zor Oyunu" oyununu proje ödevi olarak yaptım ve gayet eğlenceliydi. Oyuna artı olarak üye kaydı ve leaderboard ekledim. İlk oyunum olduğu için sonuçtan memnunum. Sizce oyun geliştirme sektörü nasıl? İş bulabilir miyim?
Hangi seviyede olduğumu göstermek için bir tane React ile yaptığım web sitesi ve Java ile yaptığım oyunu eke yerleştirdim.

Dosya Ekleri

• resim_2024-01-11_201911142.png
    resim_2024-01-11_201911142.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 68
  • resim_2024-01-11_202014436.png
    resim_2024-01-11_202014436.png
    4,5 KB · Görüntüleme: 52
Hocam ben lise son da yazılımım bence başlangıç için fena sayılmaz ama zamanla oturur yükselir düşüncesindeyim.

Ben 7 dili 4 sene de görmüşüm :p

Web alanı daha gelirlidir. O kadar dili aynı anda öğrenmek ilginçmiş.
Evet dil öğrenme konusunda biraz aceleci davrandım. Aslında bir dili çok iyi öğrendikten sonra diğerine geçmem gerekiyordu ama iş ilanlarına baktığımda çok fazla dil istiyorlar. Daha çok iş ilanlarına yönelik dil çalıştım. Sizce oyun alanında yeterli gelir yok mudur?

Hocam ben lise son da yazılımım bence başlangıç için fena sayılmaz ama zamanla oturur yükselir düşüncesindeyim.

Şu anda başlangıç için yaptıklarımın kötü olduğunu biliyorum seviyemin nasıl olduğu konusunda bilgi vermek için SS paylaştım.
Kariyerimin nasıl devam edeceği konusunda tereddütüm var sadece. Web sarmamaya başladı.

Evet dil öğrenme konusunda biraz aceleci davrandım. Aslında bir dili çok iyi öğrendikten sonra diğerine geçmem gerekiyordu ama iş ilanlarına baktığımda çok fazla dil istiyorlar. Daha çok iş ilanlarına yönelik dil çalıştım. Sizce oyun alanında yeterli gelir yok mudur?

Bence vardır benim bölüm öğretmenimin kardeşi yazılımla alakası yokken C# öğrenip biraz mal varlığı koyup yurt dışında bir yazılım şirketinde çalışmaya gitmiş tabii biraz denk gelmesi lazım ama önce sizinde sağlam konulara kendini itmeniz gerekiyor.

Şu anda başlangıç için yaptıklarımın kötü olduğunu biliyorum seviyemin nasıl olduğu konusunda bilgi vermek için SS paylaştım.
Kariyerimin nasıl devam edeceği konusunda tereddütüm var sadece. Web sarmamaya başladı.

Evet bize de çoğunlukla web dersleri vardı eğlenceli geliyordu öğrenmeye çalıştığımda sarmamıştı beni de.

Bence vardır benim bölüm öğretmenimin kardeşi yazılımla alakası yokken C# öğrenip biraz mal varlığı koyup yurt dışında bir yazılım şirketinde çalışmaya gitmiş tabii biraz denk gelmesi lazım ama önce sizinde sağlam konulara kendini itmeniz gerekiyor.
Nasıl bulmuş iş yerini özel değilse paylaşır mısınız?

Türkiyede hayır. Web alanı çok daha gelirli ve gelişmiş bir alan Türkiye'de kolayca iş bulabilirsin. En temel olarak HTML-CSS-JS ve NodeJS'yi tamamladıktan sonra React'e geçmelisin. Bu arada React öğrenmeni her türlü tavsiye ederim bayağı rağbet görüyor fakat öncesinde Javascript'i bilmen gerek. React + Tailwind ikilisi iyidir. Bu arada node.js bilmeden nasıl React'e başladın? Öğreniyor musun yoksa?
Back-End olarakda node baya rağbet görüyor. Eskiden olsa PHP olabilirdi, şu an php öğrenmeni tavsiye etmem. PHP yerine nodeye geç.

Nasıl bulmuş iş yerini özel değilse paylaşır mısınız?

Burada bir site üzerinden yazılım dilini öğreniyor birkaç proje yapıyor sonrasında sanırım yurt dışına çağırıyorlar ve para gerekiyor para ayarlayıp oraya gidiyor ve ayın çalışanı falan seçiliyor.

Türkiyede hayır. Web alanı çok daha gelirli ve gelişmiş bir alan Türkiye'de kolayca iş bulabilirsin. En temel olarak HTML-CSS-JS ve NodeJS'yi tamamladıktan sonra React'e geçmelisin. Bu arada React öğrenmeni her türlü tavsiye ederim bayağı rağbet görüyor fakat öncesinde Javascript'i bilmen gerek. React + Tailwind ikilisi iyidir. Bu arada node.js bilmeden nasıl React'e başladın? Öğreniyor musun yoksa?
Back-End olarakda node baya rağbet görüyor. Eskiden olsa PHP olabilirdi, şu an php öğrenmeni tavsiye etmem. PHP yerine nodeye geç.
Yine PHP öğrenme sebebim bir işi almak için uğraşmıştım benden PHP istiyorlardı ama maalesef iş olmadı. Node.js bilmiyorum bu yaz ya ona başlayacağım ya da oyun sektörüne giriş yapacağım. Türkiye'de kalmayı düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı