Web programlama yol haritası nasıl olmalı?

Rabadon23

Femtopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm.
Ben web programlama ve mobil uygulama geliştirme ( Android ) üzerine çalışmak isityorum. React, Angular, Kotlin ve Flutter seçeneklerim arasında.
Ben React ile başlayıp sonra Angular sonra Kotlin sonra da Flutter öğrenmek için bir yol haritası oluşturdum kendimce. ( az çok JavaScript bilgim var )
Kotlin iyi değil diyenleri gördüm ama iş yerlerinde Kotlin rağbet görüyor gibi web programlama ile ilgilendiğim için React devam etmek istedim hem web hem mobil iş görür diye sizce nasıl bir yol izlemeliyim cevaplarsanız sevinirim. @bitwise @RaSGooL sizin yaptığınız yorumları görmüştüm sizden bir cevap beklemekteyim iyi günler.

Öncelikle React ve React Native aynı Framework değil onu söylemek isterim. Onun dışında sağlam bir JavaScript temeli oluşturman en önemlisi. En az ES6 ve ilerisi olarak fonksiyonel programlama mantığını oturtabilirsin. Sonra web alanında React ile devam edip mobil bölümü için ise React Native kullanabilirsin. Syntaxları benziyor ama aynı değiller. Tabii sadece frontend alanında ilerlemek istediğini varsayıyorum. Git gibi versiyon kontrol araçlarını da öğrenirken kullanmanda büyük fayda var.

Web için React öğrenip daha sonra React Native ile mobil geliştirme yapabilirsiniz. Oradan oraya atlamanın mantığı yok.

Android platformuna yöneleceksen Kotlin şart. Burada herkes kendi kullandığı tech stack i övecektir. Sana tavsiyem merak ettiğin konuları araştır kendin deneyimle. Hangisi daha çok hoşuna giderse oradan devam edebilirsin. Daha sonra seçtiğin teknolojide uzmanlaşmaya başlarsın.

İşin işine girdiğinde olayın teknoloji olmadığının farkına varacaksın. O yüzden çok kasmaya gerek yok.

İlla bir şey öner diyorsan; React ve React Native derim. Kaynak bakımından zengin, npm de sayısız paketler mevcut, topluluğu büyük, dökümanları ve geliştirmeleri sağlam.

Android platformuna yöneleceksen Kotlin şart. Burada herkes kendi kullandığı tech stack i övecektir. Sana tavsiyem merak ettiğin konuları araştır kendin deneyimle. Hangisi daha çok hoşuna giderse oradan devam edebilirsin. Daha sonra seçtiğin teknolojide uzmanlaşmaya başlarsın.

İşin işine girdiğinde olayın teknoloji olmadığının farkına varacaksın. O yüzden çok kasmaya gerek yok.

İlla bir şey öner diyorsan; React ve React Native derim. Kaynak bakımından zengin, NPM de sayısız paketler mevcut, topluluğu büyük, dokümanları ve geliştirmeleri sağlam.

Cevabınız için teşekkürler.

İlla bir şey öner diyorsan; React ve React Native derim. Kaynak bakımından zengin, npm de sayısız paketler mevcut, topluluğu büyük, dökümanları ve geliştirmeleri sağlam.
Web için React öğrenip daha sonra React Native ile mobil geliştirme yapabilirsiniz. Oradan oraya atlamanın mantığı yok.
Yani flutter falan girmeyeyim mi kotlin ve react mı devam etmeliyim

Selamünaleyküm.
Ben web programlama ve mobil uygulama geliştirme ( Android ) üzerine çalışmak isityorum. React, Angular, Kotlin ve Flutter seçeneklerim arasında.
Ben React ile başlayıp sonra Angular sonra Kotlin sonra da Flutter öğrenmek için bir yol haritası oluşturdum kendimce. ( az çok JavaScript bilgim var )
Kotlin iyi değil diyenleri gördüm ama iş yerlerinde Kotlin rağbet görüyor gibi web programlama ile ilgilendiğim için React devam etmek istedim hem web hem mobil iş görür diye sizce nasıl bir yol izlemeliyim cevaplarsanız sevinirim. @bitwise @RaSGooL sizin yaptığınız yorumları görmüştüm sizden bir cevap beklemekteyim iyi günler.

Web ve mobil uzerine calismak istiyorum demissin.
React, Angular, Kotlin ve Flutter demissin.
Kotlin programlama dili, React library, Angular ve Flutter bambaska isleri yapan iki framework.

Tavsiyem bu sekilde teknolojiden teknolojiye ziplayip her seyi azar azar yapmaktansa bir tane sektorde sececegin bir tech stack ile iyice hasir nesir olup sonra durum degerlendirmesi yapman.

Web olacaksa Frontend ya da Backend tercihi yapmalisin once. Kararsizsan hangisinin ne is yaptigina ve sana uygun olduguna karar verip sonrasinda da bir tech stack belirlemelisin.

Ornegin Frontend -> JS -> React uzerinden gidip bir kac sene tecrube kazanip React-Native ile de mobil tarafa adim atabilirsin.

Ya da Backend -> Kotlin -> Kotlin/Spring|Quarkus ogrenip backend de kendini gelistirip Kotlin ile Native Android isine yuruyebilirsin.

Geri
Yukarı