Web programlama'da nasıl devam etmeliyim?

682784

Hectopat
Makaleler
6
Merhaba uzun bir süredir web programlama öğrenmek istiyorum ve bugün başladım. Aşırı sardı, 5-6 saat civarı uğraştım. Bir arkadaşın tavsiyesi ile bu siteden JS, HTML, CSS temelleri kısmını bitirdim. Basit bir tasarım yaptım. Bundan sonra nasıl bir yol haritası izlemeliyim? Bu siteden devam edeyim mi başka bir yer mi önerirsiniz?
@Ecmel

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba uzun bir süredir web programlama öğrenmek istiyorum ve bugün başladım. Aşırı sardı, 5-6 saat civarı uğraştım. Bir arkadaşın tavsiyesi ile bu siteden JS, HTML, CSS temelleri kısmını bitirdim. Basit bir tasarım yaptım. Bundan sonra nasıl bir yol haritası izlemeliyim? Bu siteden devam edeyim mi başka bir yer mi önerirsiniz?
@Ecmel
async/await, arrow functions, ES6 modules, promises vesaire ile devam edebilirsin kendini javascript kısmında geliştirmek için. Bunları biliyorsan Node.js ve npm öğren. Sonra kendine göre bir frontend framework seç (React, Svelte, Vue gibi). Typescript öğrenmen de yararına olur. Daha çok gidiyor ama minimum olarak bunlar.

Son düzenleme:
Js'den sonra kütüphaneleri öğrenebilirsin, node.js, vue.js gibi. En çok kullanılan kütüphaneler bunlardır. Ayrıca bu kütüphaneler kariyer olarak seni öne atacaktır. Sonrasında Back-End için C# ve PHP öğrenebilirsin, bana kalırsa C# öğren çünkü C# dili sadece web için değil yapay zekaya kadar tüm alanlarda kullanılabilir. Sonrasında veri tabanı için MySQL öğrenebilirsin, en sonda genel web site, web application gibi sistemlerdeki genel açıkları ve nasıl kapatıldığını öğren. Yaptığın siteler 2 gün sonra patlamasın :D.

Patika. Dev>front end patikasını öneririm. BTK'den da HTML ve CSS kursları bitirip sertifika alabilirsin. Ve JS için de sadık Turan'ı öneririm.

Tecrübelerini pekiştirmen için küçük çaplı projeler yapmanı öneririm. Aklına gelen bir fikir yoksa frontendmentor gibi sitelerden yetenek seviyene göre projeler seçip yapabilirsin. Kendi adıma konuşayım, öğrenirken okumaya ve özellikle izlemeye ayırdığım vakti keşke bu tarz projeler için ayırsaydım diyorum. Öğrendiğini kullanmayı, problem çözmeyi ve araştırmayı bu tarz projelerede çok daha iyi kavrıyorsun.

@Ecmel
Dinamik site tasarimina giris yap.
Daha sonra bir forum sitesi yap.

Site tasarimi icin Bootsrap Framework yada React JS,
Verileri islemek icinde Node JS yada PHP kullan.

Video izlemeyi sevmiyorum. Dokümanlar daha iyi oluyor.

@Kxaan @Coderman128 @r00tuser @Againbirth
JS'yi öğrenmem tahmini ne kadar sürer? Günde 2-3 saat civarı zaman ayırmayı düşünüyorum.
Herhangi bir süre verebileceğimi sanmam çünkü JavaScript öğrenince önüne bir sürü seçenek çıkıyor ve onları da öğrenip ne kadar çok çalışırsan o kadar iyi olursun.

5-6 saatlik çalışma ve birkaç basit örnek hiçbir şeyi ifade etmiyor bu süreçte. Bir tane site oluşturup iki tane kutu koymak yeterli değil.

JS'i kullanmaya başla. Dinamik siteler yapmaya çalış. Gördüğün bir sitenin kopyasını yapmaya çalış. JS üzerine gitmeni öneririm.

Herhangi bir süresi yok bunun. Bildiğini sandığın zaman karşına bir problem çıkar çözemezsin. Bol bol örnek yapmaya çalış.

Codewars üzerindeki soruları çözmeye çalışabilirsin. İngilizceyle ilgili bir sorunun varsa da ilk onu halletmeye çalışmalısın.

Geri
Yukarı