Web Programlamaya nasıl başlanmalı?

RAMB0

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, geçtiğimiz ay YKS'ye girdim. Bölüm olarak yazılım alanında Bilgisayar Programcılığı gibi bir bölüm düşünüyorum. Ancak öğrenmeye şimdiden başlamak ve küçük freelance işler almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Edindiğim bilgiye göre HTML, CSS, Javascript sırasıyla öğrenmem gerekiyor sanırım. Ancak Python gibi kapsamlı bir dil ile başlamak daha mantıklı geldi bana. Bu nedenle konu açıyorum ve önerilerinizi bekliyorum. :)

Merhaba, geçtiğimiz ay YKS'ye girdim. Bölüm olarak yazılım alanında bilgisayar Programcılığı gibi bir bölüm düşünüyorum. Ancak öğrenmeye şimdiden başlamak ve küçük freelance işler almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Edindiğim bilgiye göre HTML, CSS, JavaScript sırasıyla öğrenmem gerekiyor sanırım. Ancak Python gibi kapsamlı bir dil ile başlamak daha mantıklı geldi bana. Bu nedenle konu açıyorum ve önerilerinizi bekliyorum. :)

Hocam HTML öğrenmeden web programlama yapamazsınız ki.

Hocam HTML öğrenmeden web programlama yapamazsınız ki.
Tam anlatamadım sanırım. Yani yazılıma HTML CSS gibi dillerle başlanır mı yoksa Python gibi kapsamlı ve basit olduğu söylenen bir dille mi başlamalıyım diye sormak istemiştim. Yani önce Python ile başlayıp web programlama kısmını ikinci parta mı bıraksam bilemedim.

Tam anlatamadım sanırım. Yani yazılıma HTML CSS gibi dillerle başlanır mı yoksa Python gibi kapsamlı ve basit olduğu söylenen bir dille mi başlamalıyım diye sormak istemiştim. Yani önce Python ile başlayıp web programlama kısmını ikinci parta mı bıraksam bilemedim.
Hocam C# ile başlayıp yazılım temellerini algoritmaları, OOP prensiplerini vs. öğrenmekle başlayabilirsiniz. HTML 1 haftada öğrenirsiniz zaten çok kafaya takmayın. C# ile temel programlama prensiplerini öğrendikten sonra JavaScript öğrenmek de fazla zorlamaz. CSS de deneme yanılmayla çok güzel öğreniliyor. Bol bol proje geliştirip öğrenirsiniz. Şimdilik size tavsiyem sınavdan yeni çıkmışsınız biraz hayatın tadını çıkarın. Bölüme başlayınca paralel yürütmek daha iyi olur. Şimdiden başarılar dilerim.

Bana çok anlamsız geliyor bir işe başlarken önce Python mı öğrenmeliyim demek. Günümüzde muhtemelen yazılım hakkında bilgisi olmayan insanlar sürekli "İlk Python öğrenmelisin" tarzı cümleler kurduğu için böyle bir algı oluştu. Aksine istediğin kısım ile başlayabilirsin. Benim sana tavsiyem, Youtube'de bulunan giriş seviyelerindeki videoları izlemen. Daha sonra kendin bunu nasıl yaparım, şunu nasıl yaparım diyip araştırdıkça güzelce öğrenirsin. ChatGPT çok faydalı olur bu konuda. Son olarak, ilk HTML öğreniyim sonra CSS öğreniyim diye bir şey yok. İkisi birbirini tamamlıyor. CSS'siz bir sayfayı hepimiz biliyoruz. :D Başarılar

Yazan herkese teşekkür ederim. O halde doğrudan Web programlama dilleri ile başlayabilirim.

Bana çok anlamsız geliyor bir işe başlarken önce Python mı öğrenmeliyim demek. Günümüzde muhtemelen yazılım hakkında bilgisi olmayan insanlar sürekli "İlk Python öğrenmelisin" tarzı cümleler kurduğu için böyle bir algı oluştu. Aksine istediğin kısım ile başlayabilirsin. Benim sana tavsiyem, Youtube'de bulunan giriş seviyelerindeki videoları izlemen. Daha sonra kendin bunu nasıl yaparım, şunu nasıl yaparım diyip araştırdıkça güzelce öğrenirsin. ChatGPT çok faydalı olur bu konuda. Son olarak, ilk HTML öğreniyim sonra CSS öğreniyim diye bir şey yok. İkisi birbirini tamamlıyor. CSS'siz bir sayfayı hepimiz biliyoruz. :D Başarılar
Önerdiğiniz bir eğitim var mı? YouTube videolarından mı, dökümanlardan mı yoksa udemy kurslarından mı çalışmam gerektiğini bilmiyorum. Pek İngilizce'm yok, onu belirteyim. Yani İngilizce kaynak okuyabilirim ama video anlayamam sanırım.

Yazan herkese teşekkür ederim. O halde doğrudan web programlama dilleri ile başlayabilirim.

Önerdiğiniz bir eğitim var mı? YouTube videolarından mı, dokümanlardan mı yoksa Udemy kurslarından mı çalışmam gerektiğini bilmiyorum. Pek İngilizce'm yok, onu belirteyim. Yani İngilizce kaynak okuyabilirim ama video anlayamam sanırım.

YouTube videoları hakkında hiçbir fikrim yok. Üniversitede en son linkte belirteceğim kursu izlemiştim iyi diyebilirim. Faydana dokunabilecek birkaç site bırakıyorum.
Kurs linki: https://www.udemy.com/course/komple-web-developer-kursu/
Yardımcı sayfalar:
W3 school çok iyi bir site değerlendir. Prototurk Türkçe bir kanal. YouTube sayfasına göz atabilirsin bazı videoları çok işine yarayabilir. Ayrıca SS'te bulunan siteleri de kullanabilirsin.

1688584564992.png

YouTube videoları hakkında hiçbir fikrim yok. Üniversitede en son linkte belirteceğim kursu izlemiştim iyi diyebilirim. Faydana dokunabilecek birkaç site bırakıyorum.
Kurs linki: https://www.udemy.com/course/komple-web-developer-kursu/
Yardımcı sayfalar:
W3 school çok iyi bir site değerlendir. Prototurk Türkçe bir kanal. YouTube sayfasına göz atabilirsin bazı videoları çok işine yarayabilir. Ayrıca SS'te bulunan siteleri de kullanabilirsin.

Eki Görüntüle 1849535
Çok teşekkür ederim, yazı dolu dolu geçirecek bir aktivite buldum sayenizde.

Merhaba, geçtiğimiz ay YKS'ye girdim. Bölüm olarak yazılım alanında bilgisayar programcılığı gibi bir bölüm düşünüyorum. Ancak öğrenmeye şimdiden başlamak ve küçük freelance işler almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Edindiğim bilgiye göre HTML, CSS, JavaScript sırasıyla öğrenmem gerekiyor sanırım. Ancak Python gibi kapsamlı bir dil ile başlamak daha mantıklı geldi bana. Bu nedenle konu açıyorum ve önerilerinizi bekliyorum. :)

Önecelikle HTML CSS JavaScript öğrenmelisin bunlar bir web sayfasının olmazsa olmazlardan biri ptyhon öğrenerek de siteyi daha kapsamlı daha işlevsel bir hale getirebilirsin Django kütüphanesini kullanabilirsin web için ama dediğim gibi önccelik HTML CSS JavaScript sonradan pythona geçebilirsin.

Geri
Yukarı