Web Tasarımcıların İstediği Fahiş Fiyatlar ve Başarısız Projeler

PunchLiner

Hectopat
Selamlar, yakın zamanda kafamdaki projeyi kodlayıp tasarlaması için sayısız web tasarımcısı ile görüştüm. Kafamdaki proje daha çok .NET ASP, PHP altyapısı kullandığı için kodlamanın sıfırdan yapılması gerekebilir. Bu da haliyle zor bir iş. Ancak hangi web tasarımcısı ile konuşursam konuşayım (adamın tek profosyonellik alanı WordPress dahi olsa) biz bunu yaparız diyor. Ve fahiş fiyatlar istiyor. Daha önceki tecrübelerimde ise biz bunu yaparız diyen 3-4 web tasarımcı ile çalışmamnın sonucu vasatın ötesindeydi. Kafamdakinin değil aynısı yarısını bile yaptırana kadar canım çıkmıştı kaldı ki o bile çok kalitesiz olmuştu. Sorum şu ki ben nasıl kafamdaki siteyi birisine yaptırabilirim, hiç mi bu kadar yetenekli birisi yok? Varsa nasıl bulabilirim, soymadan dolandırmadan en uygun fiyatı nasıl alabilirim? İlla kendim mi kodlama, tasarım öğrenmem gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Siteyi siz yapmasanız bile biraz anlamak zorundasınız aylık ve yıllık bakım için neredeyse hiçbir şey yapmıyorlar ama iyi para alıyorla o yüzden işten biraz anlamanız lazım.

Öncelikle kafanızdaki fikir ünik bir fikirse şunu anlamalısınız ki WordPress tamamen zaman kaybı. Geliştiricinin projeyi sıfırdan kodlaması en sağlıklı yöntem olur bu durumlarda, bu da geliştiriciyi çok yoracağından fazla ücret istemesi çok normal.

Zaten bir insanın tek uzmanlık alanı Wordpress ise ona ne Web Geliştiricisi diyebilirsin ne de Web Tasarımcısı, o sadece bir kukladır. Web Geliştiricisi sıfırdan istediğin her projeyi başarılı bir şekilde çıkarabilendir.

Aklında ne tarz bir proje var anlatırsan gereklilikleri konusunda yardımcı olabilirim.

Öncelikle kafanızdaki fikir ünik bir fikirse şunu anlamalısınız ki WordPress tamamen zaman kaybı. Geliştiricinin projeyi sıfırdan kodlaması en sağlıklı yöntem olur bu durumlarda, bu da geliştiriciyi çok yoracağından fazla ücret istemesi çok normal.

Zaten bir insanın tek uzmanlık alanı Wordpress ise ona ne Web Geliştiricisi diyebilirsin ne de Web Tasarımcısı, o sadece bir kukladır. Web Geliştiricisi sıfırdan istediğin her projeyi başarılı bir şekilde çıkarabilendir.

Aklında ne tarz bir proje var anlatırsan gereklilikleri konusunda yardımcı olabilirim.

Kafamda kariyernet ve elemannet benzeri bir proje var hocam. Yani altyapı aynı ama tabi çok daha fazla özelleştirme, kişiselleştirme ve sektör farklılığı mevcut. Bu sitelerin altyapısı nedir? Nasıl bir yol izlemem gerekli sizce, yardımcı olursanız sevinirim.

Bunun yaptıracağınız işin çapıyla da alakalı olduğunu düşünüyorum. Böyle bir projeyi yapabilmek herkesin harcı olmadığı gibi bir seferde de bütünen olup bitmeyecektir, gelişip büyüyen bir platform olacaktır. Acele mi ediyorsunuz yoksa benim kaçırdığım bir nüans mı var?

Bunun yaptıracağınız işin çapıyla da alakalı olduğunu düşünüyorum. Böyle bir projeyi yapabilmek herkesin harcı olmadığı gibi bir seferde de bütünen olup bitmeyecektir, gelişip büyüyen bir platform olacaktır. Acele mi ediyorsunuz yoksa benim kaçırdığım bir nüans mı var?
Acele ettiğim doğru, bahsettiğiniz gibi sürekli gelişen bir platform olacağı da doğru bu yüzden işin temiz olması süresinden daha mühim benim için. Ama gelin görün ki daha önce defalarca tasarım yaptırmış biri olarak webtasarımcıyım diyen insanların bir çoğunun sadece hazır kodları kullanan kişiler olduğunu öğrendim. Bu yüzden çekiniyorum, işi yapamayacak hazır kodlar kullanacak adama tomar ile para ödemek korkutuyor.

Geri
Yukarı