Web tasarımı nasıl öğrenilir?

Mali Scenzy

Decapat
Daha fazla  
Ben 17 yasindayim temel bilgisayr bilgim var hatta orta seviye kucuklugumden beri bilgisayar aram iyi. İki yil once Adobe uygulamalarini ogrenmeye başladım, şu anda grafikerlik yapiyorum ve kazanci dusuk web tasarimine yonelmek istiyorum. Bu egitim suresi kendi imkanlarimla ne kadar surer? Ogrenirsem is imkanim nasıl olur? Bilgili tecrubeli birisi bilgi verirse cok sevinirim.

Sırasıyla HTML, CSS, JavaScript öğrenmen lazım. Javascripte geçmeden önce Tailwind veya bootstrap gibi bir css kütüphanesi öğrenirsen daha iyi olur. Web tasarım için bunlar yetiyor ama eğer daha da ilerleteceğim frontend developer olacağım dersen Angular, React, Vue vb. frontend frameworkleri öğrenmen gerekir (herhangi bir frontend frameworkü bilmiyorsan 99% işe almazlar). Öğrenmenin ne kadar süreceği hakkında bir fikrim yok günde ne kadar zaman harcayacağını veya ne kadar yatkın olduğunu bilmiyorum. İş konusunda üniversitede okuduğun bölüm maalesef çok etkiliyor. Üniversitede ilgili bölümü okumayıp frontend dev. olarak bir şirkete girmek istiyorsan işin zor.

Sırasıyla HTML, CSS, JavaScript öğrenmen lazım. Javascripte geçmeden önce Tailwind veya bootstrap gibi bir css kütüphanesi öğrenirsen daha iyi olur. Web tasarım için bunlar yetiyor ama eğer daha da ilerleteceğim frontend developer olacağım dersen Angular, React, Vue vb. frontend frameworkleri öğrenmen gerekir (herhangi bir frontend frameworkü bilmiyorsan 99% işe almazlar). Öğrenmenin ne kadar süreceği hakkında bir fikrim yok günde ne kadar zaman harcayacağını veya ne kadar yatkın olduğunu bilmiyorum. İş konusunda üniversitede okuduğun bölüm maalesef çok etkiliyor. Üniversitede ilgili bölümü okumayıp frontend dev. olarak bir şirkete girmek istiyorsan işin zor.
Freelance calisacagim
freelance calisacagim kurumsal siteler falan musteri bulabilirim bi sirkette calismak gibi bir planim yok tam zamanli islerde calistim bana gore degil normal duzeyde kurumsal bi site yapmak icin html css ve javascript yeterli yani

Freelance calisacagim

freelance calisacagim kurumsal siteler falan musteri bulabilirim bi sirkette calismak gibi bir planim yok tam zamanli islerde calistim bana gore degil normal duzeyde kurumsal bi site yapmak icin html css ve javascript yeterli yani
İçerik girdisi yapılmayacaksa bu 3 ü hatta 2 si (HTML, CSS) bile yeterli, ama CMS yapmak isterseniz bir backend e ihtiyaç duyacaksınız.

HTML, CSS, JavaScript öğrenmeye başlayın. Daha sonra Angular, Vue, React gibi framework'leri öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca, Tailwind, MUI, Bootstrap gibi CSS kütüphanelerini de öğrenmeyi unutmayın. JavaScript dilinde işlerinizi kolaylaştırmak için jQuery'ye de göz atabilirsiniz. Dil konusunda hakimiyet kazanmak için örnek projeler üzerinde çalışın ve bilmediğiniz konuları dokümantasyonlardan veya yapay zeka yardımıyla anlamaya çalışın. Pratik yaparak gelişim göreceksiniz. Örneğin, ben birkaç ay önce web tasarımlarında zayıf bir noktadaydım, ancak biraz çaba sarf ederek şimdi daha iyi tasarımlar yapabiliyorum.

HTML, CSS, JavaScript öğrenmeye başlayın. Daha sonra Angular, Vue, React gibi framework'leri öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca, Tailwind, MUI, Bootstrap gibi CSS kütüphanelerini de öğrenmeyi unutmayın. JavaScript dilinde işlerinizi kolaylaştırmak için jQuery'ye de göz atabilirsiniz. Dil konusunda hakimiyet kazanmak için örnek projeler üzerinde çalışın ve bilmediğiniz konuları dokümantasyonlardan veya yapay zeka yardımıyla anlamaya çalışın. Pratik yaparak gelişim göreceksiniz. Örneğin, ben birkaç ay önce web tasarımlarında zayıf bir noktadaydım, ancak biraz çaba sarf ederek şimdi daha iyi tasarımlar yapabiliyorum.
Örnek tasarımlarınızı görmek isterim birkaç ayda nasıl bi seviyeye geldiginizi merak ettim

Örnek tasarımlarınızı görmek isterim birkaç ayda nasıl bir seviyeye geldiginizi merak ettim.

Tabii ki hocam, birinci attığım tasarım yıllar öncesine ait. İkinci attığım tasarım ise geçen yaz tatilinin başlarında yaptığım, ancak projenin backend kısmını tamamlamaya üşendiğimden nihai halini bulamayan bir tasarım. Son olarak attığım tasarım ise 2-3 gün önce başladığım, ancak henüz tamamlamadığım bir tasarım. Zaten farklar ortada :D

(Dipnot: Birinci tasarımın ardından alıştırma tasarımları da yapmıştım, ancak onları bulamadım.)

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    40,9 KB · Görüntüleme: 38
  • 2.png
    2.png
    689,2 KB · Görüntüleme: 32
  • 3.png
    3.png
    2,1 MB · Görüntüleme: 30
HTML, CSS ve JAVA şeklinde ilerleyebilirsiniz. Udemy yardımcınız olacaktır. Ben hatırladığım kadarıyla 8 yaşımda başlamıştım. Dedem sayesinde. Şu an çok da ileri bir seviyede değilim. Azimle çalışırsanız istediğiniz yere gelirsiniz.

HTML, CSS ve Java şeklinde ilerleyebilirsiniz. Udemy yardımcınız olacaktır. Ben hatırladığım kadarıyla 8 yaşımda başlamıştım. Dedem sayesinde. Şu an çok da ileri bir seviyede değilim. Azimle çalışırsanız istediğiniz yere gelirsiniz.

Backend için Java mı yoksa node.js mi iyi olur? Hatta trdeki iş ilanlarında .net en çok kullanılan sanırım.

Geri
Yukarı