Web'den Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

FurkanB42

Hectopat
Merhabalar, ben yüksek meblağ gerektiren alışverişlerimi Web'den yapmaya korkuyorum. Genellikle teknolojik alışverişlerimi Vatan Bilgisayarın şubesine gidip nakit vererek yapıyordum fakat son zamanlarda Vatan Bilgisayarın sunmuş olduğu fiyatlar bana çok tuzlu gelmeye başladı. Misal veriyorum bilgisayar toplayacaktım Vatan Bilgisayar'da aynı sistem 6400 TL tuttu, N11'de ise 5800 TL tuttu. Hatta geçen günlerde N11'de çok güzel indirimler vardı, toplayacağım sistemi oradan daha uyguna bile toplayabilirdim fakat cesaret edip toplayamadım. Aklıma takılan soruları sizlere sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

1-) Web den alınan ürünün garanti süreci nasıl işliyor? (Vatan Bilgisayardan aldığım zaman şubeye bırakıyordum onlar hallediyordu)

2-) Bana gelen ürün bozuk/kırık veya yanlış çıkarsa ne yapacağım?

3-) İade etmek istersem nasıl iade edeceğim?

4-) Almış olduğum ürün kargoya verilmezse ne yapacağım?

4-) Kargo geldiği zaman "geldik evde yoktunuz" gibisinden not falan bırakırlarsa ne yapacağım?

Sorularım biraz absürt gelebilir kusura bakmayın. Sonuçta para kolay kazanılmıyor, kazandığım 3-5 kuruşu'da kaybetmek istemiyorum..

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1-) Garanti fatura kesiminden itibaren başlamaktadır. Yani satın aldığınız andan itibaren.(Kağıt fatura kargo ile gelmekte ama her şey e-devlet üzerine yavaş yavaş geçtiği için genellikle hem fatura kesilmekte hem de kayıt olurken kullandığınız e-posta adresinize e fatura yollamaktalar.

2-)
Genellikle bu gibi durumların yaşanmaması için postacı geldiğinde ürünü onun yanında açıp herhangi bir kusur varsa tutanak tutturup ürünü postacıdan almama hakkına sahipsiniz tabikide ürün geri yollanacaktır ama kabul etmedikten sonra satın aldığınız yerin iletişim numarasını arayarak da bu durumu bildirmelisiniz.

3-) ''Satın aldıklarım'' kısmında genellikle '' iade et '' butonu olur ve ya size gelen kargolarda iade sürecinin başlamasını sağlayacak bir kağıt yollarlar(genellikle giyim ürünleri için bu olay) bilgileri doldurarak gerekli firmaya ürünü geri yollarsınız. En hızlı yöntem ise iletişim numarasından telefonla yapılmakta.

4-) Kargoya verilmeme gibi bir durum söz konusu genellikle olmaz, tedarik süreci için bekleme süresi olabilir ama o zamanda genelde ''en geç XXX günü kargoda'' gibi yazıyı zaten görürsünüz.

5-) Kargo geldiği zaman "geldik evde yoktunuz" gibisinden not falan bırakırlarsa ne yapacağım?
Kağıdın üstündeki firmanın numarasını arayarak mesai saatleri içerisinde tekrar gelmelerini sağlayabilirsiniz eğer ki getiremezlerse de yaşadığınız yerdeki şubesine 17:00 dan sonra giderek alabilirsiniz.(genellikle 17-18:00 gibi dağıtımı bitirip şubeye döndükleri için bu saatlerde alırsınız)
almanız için ise takip numaranızı ve isminizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Son söylediğinizde haklısınız bir de ülke ekonomisi kötü olunca insanın parasının değeri daha da artmakta sonuçta kimse boşuna para harcamak istemez. (y)
1- Servisle konuşup servise kargolarsınız.
2- Direkt kargonun paketini açmadan kırık olduğunu anlarsanız teslim almayın. Eğer açılmışsa iade edin.
3- İade koşulları var. Klavye - fare falan kolay iade edilir ama bazı şeyler iade edilmiyor.
4- Kargoya verilmezse para mağazaya gitmez, N11 size geri iade eder. Kargolama süresi geçerse "Geciken kargolama!!" diye yazı çıkıyor ama işlem onaylandıysa elbet kargolarlar.
5- Eskiden daha çok yapıyorlardı öyle ama son zamanlarda telefonu aramaya başladılar. Büyük ihtimal birkaç gün şubede bekletip mağazaya geri yollayacaklardır. Ben 2 sene önce 2 tane menzil genişletici almıştım N11'den. UPS kargo Türkiye turu yaptırdıktan sonra(ve daha evin önünden geçmeden yalan söyleyerek) mağazaya geri ulaşmıştı kargo. Mailime baktığımda durumu anlatıp Yurtiçi ile yolladıklarını söylediler. Daha dağıtıma çıkmadan şubeden aldım.

1-) Garanti fatura kesiminden itibaren başlamaktadır. Yani satın aldığınız andan itibaren.(Kağıt fatura kargo ile gelmekte ama her şey e-devlet üzerine yavaş yavaş geçtiği için genellikle hem fatura kesilmekte hem de kayıt olurken kullandığınız e-posta adresinize e fatura yollamaktalar.

2-)
Genellikle bu gibi durumların yaşanmaması için postacı geldiğinde ürünü onun yanında açıp herhangi bir kusur varsa tutanak tutturup ürünü postacıdan almama hakkına sahipsiniz tabikide ürün geri yollanacaktır ama kabul etmedikten sonra satın aldığınız yerin iletişim numarasını arayarak da bu durumu bildirmelisiniz.

3-) ''Satın aldıklarım'' kısmında genellikle '' iade et '' butonu olur ve ya size gelen kargolarda iade sürecinin başlamasını sağlayacak bir kağıt yollarlar(genellikle giyim ürünleri için bu olay) bilgileri doldurarak gerekli firmaya ürünü geri yollarsınız. En hızlı yöntem ise iletişim numarasından telefonla yapılmakta.

4-) Kargoya verilmeme gibi bir durum söz konusu genellikle olmaz, tedarik süreci için bekleme süresi olabilir ama o zamanda genelde ''en geç XXX günü kargoda'' gibi yazıyı zaten görürsünüz.

5-) Kargo geldiği zaman "geldik evde yoktunuz" gibisinden not falan bırakırlarsa ne yapacağım?
Kağıdın üstündeki firmanın numarasını arayarak mesai saatleri içerisinde tekrar gelmelerini sağlayabilirsiniz eğer ki getiremezlerse de yaşadığınız yerdeki şubesine 17:00 dan sonra giderek alabilirsiniz.(genellikle 17-18:00 gibi dağıtımı bitirip şubeye döndükleri için bu saatlerde alırsınız)

Son söylediğinizde haklısınız bir de ülke ekonomisi kötü olunca insanın parasının değeri daha da artmakta sonuçta kimse boşuna para harcamak istemez. (y)

Çözüm

2-)

Peki hocam bir şey daha sormak istiyorum. 2. maddeye geri dönelim. Misal veriyorum ekran kartı aldım diyelim. Postacı geldiğinde, kargoyu yanında açıp doğru ürün gelmiş ve bir sorun yok gibi gözüktü. Bende teslim alıp, teslim aldığıma dair imzamı attım diyelim. Peki ya sonra ne olacak?Ekran kartının dışında bir sorun olmasa bile içinde bir sorun olursa ne olacak? Mavi ekran hatası falan alırsam ne olacak? Haklarımı nerede arayacağım?

Peki hocam bir şey daha sormak istiyorum. 2. maddeye geri dönelim. Misal veriyorum ekran kartı aldım diyelim. Postacı geldiğinde, kargoyu yanında açıp doğru ürün gelmiş ve bir sorun yok gibi gözüktü. Bende teslim alıp, teslim aldığıma dair imzamı attım diyelim. Peki ya sonra ne olacak?Ekran kartının dışında bir sorun olmasa bile içinde bir sorun olursa ne olacak? Mavi ekran hatası falan alırsam ne olacak? Haklarımı nerede arayacağım?
Bu tur durumlarda 15 gun iade hakkin bulunuyor ama iadeyi de soyle yaparsin. Ornek: Hepsiburada sitesinden veya n11, amazon gibi yerlerden alirken saticinin kendisi bizzat sitenin kendisi olmali. Aksi takdirde tuketici hakem heyeti ile ugrasirsin. Bir de iade etmem dersen urunu garantiye yollarsin. Ayrica soylemeden olmaz yukaridaki 3 site harici yerden alisveris asla yapmam. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı