Whatsapp’da Fotoğrafın Kalitesinin Bozulmasını Engellemek

Hitman61

Kilopat
Birinden duymuştum: Bir program varmış, bu program; fotoğrafların ve videoların boyutunu küçültüyormuş. Böylece Whatsapp’dan atarken küçültme yapmıyormuş ve kalite bozulmuyormuş.

Böyle bir şey mümkün mü? iOS için Böyle bir program bilen varsa söyleyebilir mi?

Dediklerin birbiriyle örtüşmüyor. :D
Zaten Whatsapp'tan önce başka bir programla küçültürsen ne anlamı kaldı?

Yüksek kalite foto-video atmak istiyosan önce kişisel bir depolama alanına yükleyip linkini atmanı tavsiye ederim.

Fotoğrafın kalitesini düşürmeden göndermek GBWhatsapp gibi özelleştirilmiş Whatsapp sürümleri ile mümkün. Ama en kolayı @Neurevt'nun belirttiği gibi dosyayı önce paketleyip, böylece işlem görmeden gönderilmesini sağlamak.

Eğer bazı fotoğrafları göndermeden önce kırpmak gerektiğinden bahsediyorsanız, sizin sorununuz görüntü kalitesi değil. Sosyal medyada profil fotoğrafı gibi fotoğrafların kare formatta olması istenir, siz çözünürlüğü buna uymayan bir resim yüklerseniz bunu kare formatına uyacak kırpmanız gerekir. Bunun tek çözümü harici bir uygulamayla fotoğrafı kırpmamak ancak daha düşük çözünürlükte oluşturmaktır, SquareDroid gibi uygulamalarla kolayca yapabilirsiniz.

Hocam bu tam olarak nasıl oluyor, yani anladım sanırım ama emin olmak için bir daha sorayım. Daha önce hiç duymadım ve kullanışlı bir yöntem gibi duruyor. @Neurevt

Hocam bu tam olarak nasıl oluyor, yani anladım sanırım ama emin olmak için bir daha sorayım. Daha önce hiç duymadım ve kullanışlı bir yöntem gibi duruyor. @Neurevt
Hocam fotoğrafı .zip veya .rar dosyasına atıyorsun. Telefona Winrar uygulamasını yükleyerek daha kolay halledebilirsin. Ardından .zip veya .rar dosyasını paylaş seçeneği ile istediğin kişiye Whatsapptan yollayabiliyorsun. Yanlış hatırlamıyorsam boyut 25 MB ile sınırlı.

@ShadYaqz arkadaşım @Neurevt arkadaşın dediği gibi Whatsapp artık .zip li dosyaların gönderilmesine müsade etmekte. Karşıya gönderilecek resim dosyasını önce .zip yapıp Whatsapp üzerinden atılabiliyor. .zip dosyasını alan kişi zipe tıkladığında resim olarak görüyor, böylelikle görüntü kaybı yaşanmıyor. (Pardon ben yazarken @Neurevt cevaplamış :) )
WhatsApp Image 2017-11-02 at 22.21.44.jpeg
WhatsApp Image 2017-11-02 at 22.22.14.jpeg

Dediklerin birbiriyle örtüşmüyor. :D
Zaten Whatsapp'tan önce başka bir programla küçültürsen ne anlamı kaldı?

Yüksek kalite foto-video atmak istiyosan önce kişisel bir depolama alanına yükleyip linkini atmanı tavsiye ederim.

Sorumu iyi anlamamışsınız.
Atılacak şeyin kapladığı alanı küçültüyor herhangi bir kalite kaybı olmadan...

@ShadYaqz arkadaşım @Neurevt arkadaşın dediği gibi Whatsapp artık .zip li dosyaların gönderilmesine müsade etmekte. Karşıya gönderilecek resim dosyasını önce .zip yapıp Whatsapp üzerinden atılabiliyor. .zip dosyasını alan kişi zipe tıkladığında resim olarak görüyor, böylelikle görüntü kaybı yaşanmıyor. (Pardon ben yazarken @Neurevt cevaplamış :) )
Eki Görüntüle 265381
Eki Görüntüle 265382

Teşekkürler etkili bir yöntem.
Fotoğrafı dosyalara kaydet diyorum herhangi bir klasörü seçiyorum fakat Zip olmuyor sadece foto gidiyor. Nasıl zip yaparım?

Rica ederim, .zip oluşturup gönderme size biraz karışık ve zor gelebilir. Ben IOS kulanıyorum, mesajımda paylaştığım resmi PC üzerinde 7zip programı ile oluşturup yine PC üzerinden Whatsapp açarak mesaj gönderdim. Gönderdiğim mesajı telefon üzerinden de Whatsapp' ı açarak .zipli dosyayı tıklayınca yine 2. resimdeki gibi IOS otomatik açtı. Android üzerinde deneme imkanım olmadı.
Eğer PC üzerinden gönderemem telefondan göndermem gerekiyor derseniz, kötü haber telefona iZip gibi bir program kurmak ve karşı taraftada iZip programının olması gerekebilir. Ben denedim, program içine atıp unzip yapmadan açmadı. Denemeniz gerekiyor.
Size ikinci basit yöntem daha söyleyim, resimlerinizi telefonda Wetransfer e yükleyin, zaten yüklendikten sonra otomatik link veriyor, linki karşıya gönderin. Linke tıklayınca orjinal boyutuyla açacak.
Bu arada @Mikael arkadaşın söylemek istediği doğru, kalite kaybı olmadan resim boyutunu küçültemezsiniz. Gözün algılayamadığı şekilde yinede resimde kalite kaybı olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı