Wheatstone Köprüsü (Doğru Akım Devre Analizi Dersi) sorusu

Daha fazla  
dadaw.png

Yanlışım olabilir anladığımı yazıcam düzeltebilirsiniz
AB uçlarına bağlı galvometre akımı 0 gösterdiğinde gerilimin eşit olduğuna görürüz
Değeri bilinmeyen direncin gerilimini bulma formülü;
Rx = Rv x (R2÷R4)

Peki benim sorum ise gerilimler eşit olduğunda akımın 0 olduğunu formül ile nasıl ispatlarız? Yardımcı olursanız sevinirim

deneyip dönecem teşekkür ederim yarına veya en kötü çarşamba sabahına lazımdı

Kirchoff yasalarını kullanın. Bunu denedikten sonra yine bulamadıysanız yazın, daha detaylı cevap vereyim.
hangisini nasıl nerde kullanıcağımı anlamadım :( Kendimi fizik sınavından önce konulara bakmamış formülleri yarım yamalak ezberlemiş sınavda soruları çözememiş ve kalmış gibi hissediyorum açıklayarak anlatırsanız çok makbule geçer

Son düzenleme:
Biraz geç yazıyorum, çok işim vardı. Öncelikle, içinde sadece direnç ve güç kaynağı olan devreler için ihtiyacınız olan sadece üç şey var: Kirchoff gerilim yasası, Kirchoff akım yasası ve Ohm kanunu. Bunlarla her şeyi yapabilirsiniz. Bu tip sorularda hemen aklınıza bu gelsin.

Bu soruya gelince de meselemiz ab terminalleri arasındaki potansiyel fark ve araya kablo gerersek oluşacak olan akım. O zaman önce Kirchoff yasasını kullanarak ab terminalleri arasındaki potansiyel farkı bulalım.

Soru.jpg

Fotoğraftaki kırmızı okla bu Kirchoff analizindeki "loop"u gösterdim. Bu terimin Türkçede nasıl kullanıldığını bilmiyorum, döngü olabilir. Siz anlamışsınızdır. Mavi ok da akım yönü. 3 tane gerilim var bizi ilgilendiren. V3, V4 ve Vab. Bunların toplamlarının sıfır olması lazım ama tabii ki döngüye göre olan akım yönlerine dikkat ederek. Böyle yapınca şu eşitliğe varıyorsunuz: V4 - V3 + Vab = 0. Düzenleyince Vab için olan denkleme varıyoruz: Vab = V3 - V4. Bu denklem sizin istediğiniz işe yarayacaktır çünkü V3 ve V4 eşitse Vab = 0 demektir. Vab 0 ise a ve b terminalleri arasına gerdiğimiz kablonun iki ucu arasında potansiyel fark yok demektir. Potansiyel fark yoksa oradan akım da geçemez. Aynı işlemi üstteki döngü için de yapabilirsiniz, aynı noktaya çıkacaktır. Umarım yardımcı olmuştur, hala sorunuz varsa sorun.

Yeni konular

Geri
Yukarı