Whiskas kedi maması zararlı mı?

merta0567

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba bir süredir bu mamayı kullanıyorum birçok kişi Whiskas mamalarının böbrekler için zararlı olan monosodyum glutamat barındırdığını ve kedileri zamanla öldürdüğünü söylüyor, kullandığım mama biraz farklı ve üstünde bulgarca yazılar bulunan bir model, bu mama zararlı mıdır?

AGC_20240120_131921112.jpg

AGC_20240120_131119190.jpg

Her gün vermediğiniz sürece sorun olmaz. Sonuçta bu tarz paketli gıdaların fazlası hem insan hem hayvan için zararlı. Ayda 1-2 kez verebilirsiniz. Sürekli sadece kuru maması verilmesi de böbrek taşına sebep olabiliyor.

Monosodyum glukamat Çin tuzudur restoranlarda da bolca kullanılan, güzel tat katan bir tuz türüdür sağlıksal herhangi bir olumsuz yanı yoktur. Whiskastan daha iyi ve besleyici mamalar var tercihen onları kullanabilirsiniz ama bu Whiskası ekstra zararlı yapmaz.

Edit: Bende zamanında çok araştırdım zararlı diyen kimse rasyonel sebepler sunamıyor. Kimisi kedim yemiyor diyor kimisi kedim hasta oldu veteriner mamaya bağladı diyor ama kimse şu şu şu madde yüzünden böyle yapıyor demiyor.

Benim veterinerim “İçerisindeki tuzlar böbrekte kristal toplanmasına ve böbrek rahatsızlıklarına sebep oluyor kesinlikle verme” demişti. En azından Premium markalara yakın daha ekonomik Advance gibi bir mama ver bence.

Geri
Yukarı