Wi-Fi kanalı internet hızını etkiler mi?

Venocom

Kilopat
İnternetimde yavaşlık ve ping sorunu var diye servisi çağırdım. Servis geldi arayüze girdi. Değerlere baktı. Telefonunda Wi-Fi Analyzer diye bir program vardı. Dedi ki '' modeminin kontrol kanalı diğer modemlerin kontrol kanalıyla çarpıştığı için bir de Wi-Fi ile bağlandığı için böyle bir sorun oluyor'' dedi. Kabloyla bağlanırsam sorunun çözüleceğini söyledi. Kablo bağlamadım daha sizce çözülür mü?

Elbette ki etkiler. Türkiye'de kullanılan birçok modem 1-6-11 kanallarını kullanmakta. Ben 2.4GHz olarak genellikle 3-4 ve 7-9 arası kanalları kullanıyorum. Alıcı cihazlar destekliyor ise 13 nolu kanalı da kullanabilirsiniz. 5GHz olarak ise 120 kanalını kullanıyorum sadece. 5GHz frekansları çok temiz. Kablosuz hız olarak teorik olarak 866Mbps pratik olarak 300-400Mbps civarı hız almaktayım. 2.4GHz olarak pratikte 150Mbps'i geçemiyor. Bulunduğum yerde 20'den fazla WiFi ağı mevcut.

Ancak kesin sonuç için, kablo ile bağlayıp test etmeniz gerek. Kablo ile sorun yoksa sağlayıcınızdan modem değişimi isteyin. Kablonet(Eski adıyla Uydunet) kullanıyorum. 4 kez modemimi servise gönderdim. İlk gidişinde WiFi kartını değiştirdiler. Sonraki 2'sinde ise direk modem değişimi yaptılar. Kablo ile hızı normal olarak almama rağmen kablosuzda anlık olarak internetim kesiliyordu. LoL oynarken ping bir anda fırlıyor ve bağlantım kopuyordu. CS:GO'da da aynı durumda idi. Dediğim gibi 1 kez WiFi kartı 3 kez de modem değişimi oldu. Sonunda sorunsuz bir modem geldi. 3 yıldır kullanıyorum bu modemi.

Eğer servis sağlayıcınız Türksat ise ve kablo ile normal kablosuz ile sıkıntılı ise, "WiFi arızası" adı ile arıza kaydı açın. Direk modem değişimi isteyin. İlk aşamada garantiye gönderip emanet bir modem bırakıyorlar. Diğer modem servisten gelince tekrar kontrol edersiniz. Tekrar sıkıntı var ise bu sefer yeni modem bırakmak zorundalar.

Sorun tamamen Wi-Fi . Oyunlarda özellikle ping için başlı başına bir sorun. Aynı sorunları bende yaşıyordum. Cat6 kabloyu taktım sorun tamamen düzeldi. Wi-Fi full çekse bile en yüksek hızlı alsanız bile dalgalanmalar parazitler gibi etkenler yüzünden her zaman ping sorunları yaşarsınız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı